Півтора десятиліття немає вже у Ювілейному парку й сліду від готелю “Турист”, а його історія як такого скінчилася ще на початку 1990-х, та мало хто зі старожилів, буваючи неподалік, не згадає цю ще одну колишню візитку міста. Власне – й парку такого вже немає, тепер “Сосновий бір”. Розповів чергову історичну цікавинку з життя старих Черкас краєзнавець Борис Юхно.

Спеціалісти з будівництва із захопленням розкажуть про передовий на той час збірний залізобетонний каркас “Туристу” з використанням грибовидних безригельних конструкцій, що складалися з шестикутної панелі і квадратного перерізу колони та ще чимало чого “професійного”, але гості міста колись цінували інше.

П’ятиповерховий “Турист” площею 6960 квадратних метрів (530 – підвали), розрахований на одночасне перебування в ньому 360-ти осіб, був готелем універсальним і зручним до межі тодішніх уявлень про комфорт із 1-, 2-, 3-місними номерами та секціями типу гуртожитку на 23 місця кожна. При цьому, на другому поверсі розташовувалися лише двомісні номери, які за потреби об’єднувалися попарно і використовувалися для поселення середньочисельних груп або ж як номери типу “люкс”. Кожен номер мав ізольовану лоджію-балкон, відділену від кімнати скляною стіною. Всі комплектувалися вбудованими меблями, санвузлом, душем, телефоном. Якось посередині між “в комплексі” та “окремо” знаходився ресторан на 100 місць. Він з’єднувався з будівлею через вестибюль, але з парку туди теж можна було потрапити.

“Турист” стабільно приймав закордонні групи, і тут найцікавіше: у 1970-ті його скопіювали поляки та східні німці. От вам і “там все краще”. Дала життя титульному міському готелю група архітекторів Київського зонального інституту експериментального проектування під керівництвом Наталії Чмутіної. Відкрили “Турист” 1 листопада 1970 року.

А його кінець був тривалим і страждальним. У жовтні 1993 року приміщення відключили від центральної тепломережі, що першої ж зими спричинило суттєве погіршення технічного стану будівлі. Згодом усі меблі та обладнання були перевезені до готелю “Черкаси”, в лікарні та інші заклади комунальної власності. У червні 1994 року Фонд комунального майна спільно з міськвиконкомом ухвалили рішення про передачу готелю в оренду на 25 років. Відгукнулися кілька організацій, власники ж зупинили вибір на ВАТ “Центральна інвестиційна компанія”. Договір, укладений у квітні 1995-го, передбачав звільнення компанії від орендної плати на 25 місяців за умови, що та зробить реконструкцію будівлі, виконає ремонти приміщень. Десь тоді чи роком пізніше я навідався в “Турист” востаннє. Побачив зрізані батареї, обдерті шпалери, купи битого скла. В одному з номерів зустрів двох сумирних безхатьків – саме відпочивали біля пляшки вина після операції “Хрусталь”, тобто заробітку на склотарі. Запитав, як їм тут живеться – сказали “нормально, тільки всякі п*ри товчуть що бачать, розважаються так”.

Умови договору не виконувалися ніяк. Тобто ніяк взагалі, навіть охорони не було. За наступних рік – півтора готель понищили і розтягли до стану голої бетонної коробки. Її знесли 2006-го…