Два ювілеї черкаських бібліотек святкуватиме місто цього року. Про це нагадує краєзнавець Борис Юхно у “Новій добі”.
Ідея створення у повітових Черкасах громадської, або як тоді казали – публічної бібліотеки, – виникла у колах місцевої інтелігенції у 1896 році. Гласні тодішньої міської думи звично «розглядали питання» довгих три роки, та зрештою 11 липня 1899-го бібліотеку було відкрито, тож попереду – 120-річчя першої черкаської книгозбірні. Старше покоління містян ще пам’ятає її наступницю у невеликому двоповерховому будинку на вулиці Карла Маркса, 14 з вивіскою над входом «Обласна бібліотека ім. В. В. Маяковського». І от саме цей заклад відзначає ювілей зараз, адже заснований він був 1 квітня 1954 року, тож йому виповнюється 65. До слова, згодом бібліотека переїхала на перший поверх нового житлового будинку навпроти стадіону, але як знаємо, на цьому її «новосілля» не скінчилися.
Одначе, до витоків. Відлуння події докотилося до Києва і вже 19 серпня 1899 року у часописі «Жизнь и искусство» пиндючливі губернські репортери зверхньо коментували факт появи у Черкасах бібліотеки: «Выбор книг и переодических изданий в названой библиотеке крайне неудачен. Нет сочинений Гл. Успенского, Мамина-Сибиряка, Короленко, Чехова… Из русских классиков имеется, например, Лесков, а о Тургеневе и помина нет. Так же дело обстоит и по отношению к переодическим изданиям. Ежедневные газеты получают в библиотеке лишь в количестве четырех: одно петербургское издание “Новое время”, одно одесское “Одесский листок” и два киевских – “Киевлянин” и “Жизнь и искусство”».
Перші роки роботи «публічки» видалися боротьбою за виживання, її навіть кілька разів тимчасово закривали, однак з 1910 року майбутнє книгозбірні вже не викликало побоювань. Фонди розрослися до кількох тисяч томів, передплачувалася більшість популярних столичних газет та журналів. Щоправда, для цього довелося комерціалізувати послуги. Так, за річний абонемент треба було сплатити три рублі, місячний – 30 копійок, а денні відвідини закладу коштували 2 копійки. Насправді – не такі вже й великі гроші, 15 копійок тоді, наприклад, коштував фунт (понад. 400 г) цукру. До того ж, вчителі та гімназисти користувалися книгами безоплатно.
Новітня історія бібліотеки, принаймні – у її теперішньому приміщенні після переселення з вулиці Ільїна, – розпочалася у жовтні 1973 року. І таки саме з переселення: на вулиці Свердлова будівельники БМУ-1 та БМУ-4 «Черкасжитлобуду» здали в експлуатацію справжній Палац книги з двома великими читальними залами, силою-силенною відділів, книгосховищем на півмільйона томів. Відкрили нову «маяковку» для відвідувачів 27 грудня 1973 року, 2000-го вона перейменована на честь Тараса Шевченка. Але про все це у подробицях – згодом, адже днями бібліотекарі відзначать ювілей офіційно і про все розкажуть самі.
КОМЕНТАРІ
В Черкасах "народні мародери" так присмокталися до годівниці, що їх відірвати від неї можна тільки силою.
Черкаська облрада – єдина в країні, де за час скликання не змінився склад депутатського корпусу · 3 days ago
Цікаво, а скільки отримали чиновники з міської ради за те, що вже багато маршрутів віддали ОДНОМУ перевізнику? Ці дебіли не розуміють, що цього робити не можна? І де у перевізника така кількість...
Ще один маршрут у Черкасах отримав нового перевізника · 4 weeks ago
А скільки ж мишей та крис згоріло оце так!!!!
Через необережне поводження з вогнем в пожежі загинуло два кролі · 1 month ago
Бажаю успіхів. Можу допомогти, не знаю адреси.
Завели господарство та заклали сад: подружжя переселенців почало на Черкащині нове життя · 1 month ago
залу...ний і зелу...а два вилупки!
“Нові безпекові альянси як альтернатива світовому порядку диктатур…” – Валерій Залужний · 2 months ago
Молодці. Низький уклін за Вашу відвагу. Будьте здорові, живіть довго і щасливо.
Команда МСК "Дніпро" - володарі Кубка "Дніпро Честь" з волейболу сидячи - "ДЗВІН" · 2 months ago
Я бачив цю Пантеру в тому музеї.
Втонувши на Черкащині, німецький танк “Пантера” став… скарбом (Фото) · 2 months ago
Сподіваємось, що так)
У лісі на Черкащині знайшли таємниче поховання 1812 року · 2 months ago
Я хотів би поцікавитись чи буде далі розвиватись історія Залізняка ? Бо тема дуже цікава
У лісі на Черкащині знайшли таємниче поховання 1812 року · 2 months ago
Ё...ый карась.
Карась звинуватив переселенців, що ті не звикли платити за тепло · 2 months ago