У вас немає обов’язкового технічного огляду? – дивуються поляки на станції техобслуговування. – А як же ви їздите? Отак вже 7 років Україна сподівається на убезпечення себе та свого авто самами ж водіями, а звична наклейка зникла із лобового скла транспортних засобів. Причина скасування огляду в 2011-му – по істині визнана корупція. Ні для кого не секрет, що технічний огляд автомобіля коштував українським водіям в межах 100 грн, при цьому виганяти авто з гаража – не повинність.

“Із 2018-го повернеться технічний огляд автомобілів”. Такі заголовки пронизали інформаційний простір у 2017-му. Так, крокуючи в Європу, Україна взяла на себе зобов’язання запровадити знову обов’язковий техогляд. Однак це має бути абсолютно інша система, яка дійсно потрібна самим українцям – переконані і експерти, і пересічні водії. І не втомлюються наводити приклад європейських сусідів.

Однак фахівці звертають увагу, що зареєстрований у ВР законопроект №7317 “викручує” норми відповідної євродирективи. Адже новий механізм має усунути монополію держави, створити ринок та конкуренцію, а водій має отримати прозорість процедури та можливість вибору обстежувача. Тоді як запропоновані законодавчі зміни далекі від європейських стандартів.

Чому українські автівки досі без обов’язкового технічного огляду, яким його уявляють законотворці та як механізм технічного огляду працює у сусідніх Чехії та Польщі – читайте далі в матеріалі видання “Інфоміст“.

Ile to kosztuje? Як перевіряють технічний стан авто у Польщі

На станції технічного огляду у Жешуві неабияк дивуються, що українські водії вже майже 7 років можуть їздити без технічного огляду автомобілів. У Польщі технічний огляд є обов’язковими для всіх авто, за винятком легких причепів.

Станцій огляду, які є приватними, у польському Жешові безліч. Знайти їх теж не складно, адже кожний охочий може скористатися он-лайн картою та підібрати найвигідніше для себе розташування. Вказана на сайтах і цінова політика. Тож їдучи на станцію – ви вже попередньо проінформовані і про вартість послуги. Для легкових автомобілів перший техогляд повинен бути виконаний протягом трьох років з дати першої реєстрації, другий – протягом двох років, кожне наступне дослідження технічного стану авто проводиться не рідше одного разу на рік. Усі станції також проходять перевірки та відповідно сертифікуються. Тож перше, на що натрапляємо при вході, – дозволи та, звичайно, ціни.

Багато часу ця процедура не займає: приганяємо машину на СТО і залишаємо на півгодини. Найперше – перевіряється емісія вихлопних газів. Якщо все добре, то машина йде на друге коло – безпосередньо перевірку технічного стану самого авто.

Важливою частиною технічного огляду є перевірка механічного стану та функціонування гальмівної системи, усіх колодок, тросів і дисків тощо.

За цим оцінюється система кермування, у тому числі кути установлення коліс. Інспектор обов’язково зверне увагу на поле огляду автомобіля, стан скла, дзеркал, фари і електрообладнання. Далі – осі, колеса, шини та підвіска, шасі, функціонування двигуна, а також стан кабіни і кузова. Наостанок – ремені і подушки безпеки і, традиційно, наявність аварійного трикутника, аптечки. Якщо ж виявлено несправності, то на їх усунення надається 14 днів. Поки недоліки не усунені, їздити на такій автівці заборонено.

Інформація про несправності та загальні результати техогляду одразу відправляється до Центрального реєстру (пол. Centralna Ewidencja Pojazdów). Це дозволить іншим фірмам, якщо водій вирішує змінити станцію, дізнатися про причини, за якими цей автомобіль не пройшов техогляд.

Вартість техогляду – від 120 злотих, повторна процедура на тій же станції коштує від 13 до 36 злотих залежно від серйозності несправності. Власник авто також зможе пройти повний техогляд ще раз після закінчення 14 днів, але вже на іншій станції і платити за нього доведеться в повній мірі. Навіть якщо хтось «не згоден» з висновком контролера і хоче вдатися до послуг іншого, то вже всі наступні станції побачать дані попереднього огляду, зайшовши до цієї бази.

За такого механізму немає можливості усунення несправності в ході техогляду.

Якщо фахівець виявить будь-який дефект у роботі автомобіля, що спричинив відмову в проходженні техогляду, він буде зобов’язаний повідомити про нього в центральний реєстр, вказавши код несправності. Також немає можливості перервати техогляд, якщо виявлено серйозну несправність, отже, водій не зможе вимагати повернення витрачених коштів.

Стимулювання штрафами, переконані поляки, дієвий механізм. За прострочення техогляду на водіїв чекають немалі грошові покарання.

Фотофіксація і єдиний реєстр. Про технічний огляд по-чеськи

Система технічного контролю практично не відрізняється від польської. Однак раніше, розповідають водії, не все так гладко було і в Чехії. Але саме після запровадження єдиної бази даних, до якої вноситься вся інформація про стан машини, а також фотофіксація, ситуація значно покращилася.

У чеському Брно ми поспілкувалися із головою Асоціації станцій технічного контролю Алешом Поханкою.

Технічні огляди проходять як фізичні так і юридичні особи. Кількість станцій регулює держава ( в залежності від кількості транспортних засобів, зареєстрованих в реєстрі автотранспортних засобів у певному регіоні). Таким чином забезпечується необхідна кількість станція технічного контролю (для легкових і вантажних авто).

У той же час згідно законодавства СКТ не може бути юридично або економічно пов’язані з продажем і обслуговуванням автомобілів. Водії можуть самостійно обирати СТК в межах області, в якій автомобіль зареєстрований.

– Де замовник починає проходження, так він повинен його і завершити, неможливо після того, як транспортний засіб почали перевіряти, знайшли несправність, переходити до іншої станції. Список СТО вільно доступний на веб-сайті Міністерства транспорту Чеської Республіки, – розповідає Алеш.

Вартість технічного огляду легкового автомобіля стартує із 1 тис крон. Якщо автівка нова, технічний огляд треба пройти через 4 роки, потім – кожні 2 роки. Вантажівки – щороку.

– Огляд проводиться за участю власника або особи, яка доставила транспортний засіб до СТК. Після перевірки окремих деталей ситуацію коментує технік прямо на лінії. Потім замовник чекає приблизно 20 хвилин у залі очікування для остаточного звіту, який він отримує, а також наліпку про проходження. Саме технік інспекції несе відповідальність за висновки. Будь-які незаконні втручання чи висновки можуть призвести до зупинки його діяльності міністерством транспорту чи регіональним відділення або іншим наглядовим органом та можливості скасування дозволу.

Прикметно, що поліція має право перевірити технічний стан транспортного засобу, а також негайно вилучити авто у разі потенційної небезпеки. Чеські правоохоронці у своїх машинах мають пристрої для зчитування інформації про автомобілі, які рухаються попереду і позаду поліцейського авто. Тож для встановлення тих, хто прострочив техогляд, навіть не потрібно зупиняти транспортний засіб.

Якщо в разі аварії буде виявлено якусь технічну несправність, то страхова компанія не зможе виплатити компенсацію. А отже вигідніше вчасно проходити необхідний огляд на сертифікованій техстанції чи в автосалоні. Прикметно, що із 2016-го року тут почали вести фотофіксацію: тобто фотографувати авто при проходженні техогляду. Фотодокументацію архівують в базі даних Міністерства транспорту.

Також у Чехії вже не приклеюють на задній номер контрольну наклейку зеленого кольору про проходження емісії. Натомість приклеюється лише червона наклейка, яка підтверджує успішний контроль, в тому числі і емісії.

– Після проходження першого етапу – емісії – водій на руки отримує: протокол про проходження емісії, зелену наклейку, яка прикріплена до протоколу та підтвердження про сплату коштів. Після другого етапу – печатку у великому паспорті про проходження технічного огляду, де зазначений термін дії, червона наклейка, яка приклеюється до заднього номеру і квитанцію про сплату. У разі виявлених недоліків – водій має їх усунути протягом 30 календарних днів, потім – пройти техогляд повторно, – говорить керівник Асоціації.

Технічний огляд та безпека руху в Україні

Технічний стан автомобіля, безумовно, є невід’ємною складовою безпеки руху на дорогах. Згідно статистики, за 2107 рік трапилося 146 дорожньо-транспортних пригод, в яких загинули 3 тисячі осіб, четверта частина ДТП – через несправність авто.

Не всі автолюбителі відповідальні та свідомі, тому техогляд необхідний не на вимогу Європи, а на вимогу й українських реалій та з метою убезпечення руху.

У листопаді 2017 у Верховній Раді зареєстрували законопроект №7317.

Відповідно до Угоди про асоціацію, Україна має імплементувати вимоги Директиви 2009/40/ЄС про перевірку технічного стану моторних транспортних засобів та їхніх причепів на придатність до експлуатування протягом 5 років з моменту набрання чинності Угоди (для усіх транспортних засобів). Тобто у 2019 році (для транспортних засобів, задіяних на міжнародних перевезеннях – навіть в цьому році).

Однак Директива 2009/40/ЄС з 20 травня 2018 року втратила чинність, тому планується впровадження в Україні положень нової Директиви 2014/45/ЄС. Ії принципова різниця – нова директива враховує досвід держав-членів ЄС у вирішенні проблеми щодо корупційних ризиків під час проведення перевірок.

Запуск нової системи створить можливість для взаємного визнання результатів перевірок придатності до експлуатації транспортних засобів між державами-членами ЄС і Україною. Тобто відповідні реєстри, в які вноситься інформація про результати техогляду, повинні забезпечити можливість обміну цією інформацією, – констатує експерт ГО “Український центр європейської політики” Світлана Майструк.

Однак досвід виконання Україною Угоди про асоціацію з ЄС свідчить: нашим “слабким місцем” є Верховна Рада. А сфера транспорту є по суті одним із євроінтеграційних аутсайдерів.

Законопроект №7317 отримав негативну оцінку експертів, оскільки містить значні корупційні ризики щодо нової системи проведення технічних оглядів приватних автомобілів. Також у ньому не враховано більшість норм щодо початкової кваліфікації і періодичної підготовки водіїв деяких видів автомобільного транспорту для перевезення товарів або пасажирів.

У законопроекті існують й інші нововведення, деякі з яких насторожують. Наприклад, це стосується підстав для проведення технічного огляду.

Законопроект передбачає його в чотирьох випадках:

реєстрації/перереєстрації транспортного засобу;

зміни власника транспортного засобу;

зміни або модифікації систем чи їх складових, що впливають на безпеку дорожнього руху або навколишнього природного середовища;

виїзду транспортного засобу за межі зони митного контролю України.

Це суперечить вимогам Угоди про асоціацію.

Адже відповідна директива Євросоюзу передбачає, що техогляд легковиків проводиться після чотирьох років експлуатації машини, а потім кожні два роки. Тоді як та ж реєстрація відбувається, наприклад, щойно після придбання машини в автосалоні – виходить, що на перевірку треба везти зовсім новий автомобіль. Перереєстрація або зміна власника так само може стосуватися авто, експлуатація якого тривала менше 4 років – або ж, скажімо, через рік (а не два) після проходження планового ТО старших автомобілів.

Найцікавішим видається пункт про обов’язковий техогляд для авто, які виїздять за кордон – цього так само й близько немає в європейському законодавстві.

У вересні 2017 року Міністерство інфраструктури поширило неприємну для українських автомобілістів новину: мовляв, з 2018 року до Євросоюзу не пускатимуть українські автомобілі, які не пройшли техогляду. Новина розійшлася у ЗМІ та викликала купу обурення. Інформацію довелося спростовувати навіть представництву ЄС в Україні. “Ні про яку заборону на в’їзд до ЄС через відсутність талону проходження техогляду не йдеться. Ні з 2018 року, ні пізніше. Серед іншого, це не передбачено правилами перетину кордонів Євросоюзу”, – пояснив тоді керівник відділу преси та інформації представництва Юргіс Вілчінскас.

Через деякий час Міністерство інфраструктури опублікувало часткове спростування своєї заяви – однак норму про обов’язковість проходження техогляду при виїзді за кордон в законопроекті таки залишило. Крім того, питання викликає запропонований в законопроекті вид посвідчення про проходження техогляду – він має бути навіть із електронним чіпом, що вочевидь здорожчить процедуру.

Тоді як директива ЄС допускає навіть внесення даних про проходження техогляду в електронну базу без видачі додаткових папірців чи пластикових документів. Можливо, виготовлення цих посвідчень та намагання збільшити кількість техоглядів якимось чином між собою пов’язані: що більше буде перевірок – то більше недешевих посвідчень про їхнє проходження має бути виготовлено.

Тоді як проект закону “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у сфері автомобільного транспорту з метою приведення їх у відповідність з актами Європейського Союзу” (№ 7386) має більш вдалу спробу імплементації законодавства ЄС у сфері автомобільного транспорту, ніж вищезгаданий №7317, але до нього є певні зауваження, що можуть бути виправлені між читаннями. Днями голова комітету ВР з питань податкової та митної політики Ніна Южаніна повідомила, що незабаром на розгляд парламенту внесуть законопроект про обов’язковий техогляд автомобілів з 2020 року.

“Окремо готується зараз комітетом проект закону про введення обов’язкового технічного огляду. Це є обов’язковою нормою, яка повинна бути впроваджена з 2020 року. Ми діємо відповідно до Угоди про асоціацію України з ЄС. Я не знаю, яку систему ми запропонуємо, і яка буде пропозиція у авторів законопроекту”, – додала Южаніна.

Тож доля та терміни впровадження технічного огляду в Україні залежать від рішень верховного законотворчого органу України.