В Україні вже рік триває повномасштабна війна. Усі разом ми об’єдналися проти ворога, тримаємо стрій та віримо в ЗСУ. Кожен на своєму місці робить те, що від нього залежить для нашої спільної Перемоги. Сьогодні підприємці Тальнівщини сфокусовані на трьох найважливіших напрямках: підтримувати економіку країни – сплачувати податки та створювати робочі місця, допомагати військовим, та надавати поміч людям, які цієї допомоги потребують.

З перших днів війни, аграрій та депутат Черкаської обласної ради від Тальнівщини Ігор Новицький визначив для себе пріоритетні напрямки діяльності, зокрема, це допомога Збройним Силам України та людям що потребують допомоги, розповідає видання “Вісті Черкащини“.

Ви, депутат обласної ради від партії Президента, як змінилася ваша робота під час війни?

–Пріоритети змінились дуже сильно. Ще до війни ми планували зробити багато проєктів для Тальнівської громади на суму близько 200 000 мільйонів гривень. Це реконструкція палацу графа Шувалова, побудова парку навколо нього, виділення десятків мільйонів гривень на дороги. Ми планували збудувати два великі спортивні майданчики, стадіон та багато інших об’єктів соціальної інфраструктури.

Але після повномасштабного вторгнення росії в Україну, багато що змінилося: фінансування багатьох обласних програм, в тому числі кошти, які закладали на ремонт доріг та інші заходи, спрямували для військових на амуніцію та техніку, на матеріали для фортифікаційних споруд, на територіальну оборону, на внутрішньо переміщених осіб. Через воєнний стан кошти з бюджету на проєкти розвитку не виділяться згідно постанови Кабміну.

Через брак бюджетних коштів наше підприємство, як і багато інших підприємств, почали залучати свої особисті кошти та ресурси, аби забезпечити військових амуніцією та підтримати внутрішньо переміщених осіб.

У Тальнівській громаді був створений спеціальний рахунок, на який підприємці, і ми в тому числі, скидали кошти, за які було придбано першим мобілізованим хлопцям бронежилети, каски і необхідне спорядження.

Розкажіть про те, якими були перші дні, коли почалась війна, що робили і про що думали, які завдання перед собою поставили?

– З самого початку це був шок, ніхто не знав, що робити. Була створена Рада оборони Тальнівської громади, рішенням якої, теж створили стратегічний запас харчування та води. На засіданнях Ради оборони було розроблено план побудови блокпостів по громаді. Вирішували питання оборони, безпеки, патрулювання, освітлення і всього іншого. Стояло завдання забезпечити життєдіяльність громади за будь-яких обставинах. Поступово оговтувались від першого шоку.

На вашу думку, які фактори нам допомагають тримати оборону і наближати Перемогу?

– Це незламність і дух українського народу та віра в перемогу – це основне. Також підтримка наших західних партнерів із озброєнням, особливо європейських країн, США, Британії. Це, мабуть, ключові фактори, що до сьогодні дозволяють нам утримувати нашу територію.

Що на вашу думку треба зробити для Перемоги, якою ви її бачите?

– Україна обов’язково переможе! Що для цього потрібно робити? Потрібно нам всім працювати по максимуму, давати те, що може кожен від себе. Важливо кожного дня задавати собі запитання: «Що я ще можу зробити для перемоги?». Підприємці допомагають військовим, люди донатять на ЗСУ, в’яжуть шкарпетки, крутять тушонку. Якщо ти можеш, виїхати за кордон та залучити декілька фондів, які зможуть допомогти Україні і спрямувати допомогу саме туди, де люди цього потребують, то це потрібно робити. Якщо ти можеш допомогти своїми особистими коштами і це не порушить твоїх базових потреб, то це потрібно робити. Якщо ти можеш сам особисто щось зробити своїми руками для фронту чи військових то роби це. Особливо велика шана та подяка нашим воїнам, які пішли боронити державу і роблять це відважно та мужньо.

Які на вашу думку зараз існують виклики для бізнесу?

– Сьогодні, бізнес в Україні важко назвати бізнесом, це виживання і робота на те, щоб протриматись, утримати трудові колективи та їхні родини. Якщо брати сільське господарство, то воно практично все на сьогодні збиткове, а якесь взагалі неможливе. Якщо брати інші сфери чи послуги, чи то туризм, чи то сервіс, вони усі практично на межі виживання. Дуже багато бізнесів зруйновано, багато релокуються у більш безпечні регіони. Але більшість підприємців розуміють, що зупинятися не можна. Розуміють, що на них відповідальність за працівників, за податки які так потрібні і місцевому і центральному бюджету. Багато кому доводиться починати все з нуля. Зараз викликів для бізнесу дуже багато. Але бізнес обов’язково має працювати, адже ми маємо запускати економіку нашої країни. Маємо всі сумлінно працювати на те, щоб Україна могла забезпечити потреби своїх громадян, щоб фінансувались освітні заклади, медицина, інфраструктурні проєкти.

Що для вас означає Перемога України?

–Для мене Перемога – Це Український Донбас і Крим. Закінчення війни. Повернення людей додому. Відчуття безпеки за дітей. Об’єднання сім’ї. Перемога – це коли не буде тривог і діти не будуть бігати в укриття. Літаки почнуть літати з України в різні куточки світу. До України почнуть приїжджати туристи. Перемога – це коли ми почнемо усміхатися, будувати плани і мріяти про щось ще крім Перемоги.

Я точно знаю що Україна переможе. Що на нашій землі не буде російської, культури, мови, церкви, а головне – російської армії.

Якою ви бачите Тальнівщину через 3 роки?

–Тальнівщину я бачу потужним аграрним регіоном. Аграрна галузь має стати локомотивом економіки України після перемоги. Черкащина це край аграріїв, нам потрібно зробити ривок у переробній галузі та експорті. Зараз є великі можливості, коли ми маємо митний безвіз, коли є логістичний безвіз з Євросоюзом. Дай Бог Україна стане членом НАТО, Євросоюзу і Шенгенської зони. Коли це станеться, ми зможемо продавати Українську сільгосп продукцію на більш потужних, світових ринках. Це створить додаткову додану вартість для України, нашої громади, працівників та підприємців. Для Українців це – зростання заробітних плат та збільшення рівня життя. Для Тальівщини – це нові дороги, утеплені школи і садочки, відбудований замок Шувалова та набережна. Це розвиток.

Саме такою я бачу Україну, Черкащину, Тальнівську громаду після війни і після нашої перемоги.

І це все залежіть від кожного з нас.