– У нашому районі (Тальнівському, – ред.) зареєстровано понад 300 мисливців. За цей рік додалось ще 20 осіб. Більшість молоді хлопці, ті, що старші, важче проходять кілометри, здоров’я не те, – говорить Іван Решетник, голова тальнівської районної організації Українського товариства мисливців та рибалок (УТМР).

До обов’язків товариства входить охорона мисливсько-рибальських угідь, вирощування дичини, годування звірів у холодну пору року, боротьба з браконьєрством. Влітку починають сушити віники з липового та кленового листя, для диких кіз. Споруджують дерев’яні годівниці, заготовляють сіно та зерно. Потім, за потребою розвозять до нір, або місць скупчення тварин. Так районні мисливці та фермери допомагають звірям пережити великі морози. Навесні, коли триває розплід молодняку, відстріл диких тварин заборонений.

Рейд на браконьєрів роблять з поліцією зненацька, щоб інформація не потрапила до непотрібних людей.

– Серед наших мисливців немає браконьєрів. Знаю кожного особисто, хлопці репутацією ризикувати не будуть. Порушують правила заїжджі на позашляховиках. Наздогнати їх дуже важко. Штрафи за незаконний відстріл тварин різні. Найдорожче, за оленя – 50.000 гривень, але в нашому угідді таких немає. Відповідно до закону продаємо сезонні відстрільні карти на зайця за 500, на козу – 200 гривень. За виручені кошти купуємо харчі для звірів, бензин для господарських потреб товариства, інше йде в зарплатню робітникам та районним єгерям, – показує ліцензію з голограмою на відстріл диких кіз, Іван Решетник.

Сезон полювання на качку розпочинається в серпні і триває по грудень. А зайців та парнокопитних – з листопада по січень. В лютому гонять та відстрілюють лисиць, а їхнє хутро здають по 100 грн за одиницю.

На території тальнівських мисливських угідь проживають зайці, дикі кози, лисиці, кабани. З пернатих – качки, гуси та фазани. Останніх залишилося мало. Щосезону в товаристві проводиться інструктаж перед відкриттям полювання. Уточнюються правила та вимоги, згідно законодавчої бази.

В районному УТМР слідкують за станом здоров’я диких тварин. За потребою відстрілюють лисиць, які можуть переносити сказ. Тоді окремих особин відправляють у ветеринарну лабораторію на аналізи. Якщо хвороба підтверджується, оголошують на угіддях і поблизу карантин в 60 діб.

– Раніше нам видавали брикети з м’ясокісткового борошна всередині пакет з вакциною від сказу. Їх мисливці розкидали біля нір та годівниць. Нещодавно таку операцію провели за допомогою літака АН 2. Брикети скидали через повітря на землю, – уточнює Іван Решетник.

Микола Мельник з села Антонівка, Тальнівського району, має 30-річний мисливський стаж, полює з рушницею, яка перейшла йому від діда та батька.

– На полювання ходив з 10 років з батьком. Взимку підгодовували зайців та кіз. А у великі сніги діставались на лижах, їжу привозили з дому. Цього року навіть трактором вивозив корми для звірів. А навесні ще й лелекам допомагали. Птахи прилетіли ще сніг не зійшов, тому не мали що їсти. Втім, і їх виходили. Навіть зараз в мене мешкає 3 диких качки, носять яйця і виводять потомство. Подарували мені їх друзі мисливці, кілька раз виносив їх на ставок, але повертались назад до мене, – сміється Микола. – Проходжу до 20 кілометрів за раз. Беру з собою на сніданок – сало, хліб, цибулю, сіль. Є в нашої компанії традиція, з першої впольованої здобичі готуємо печеню на диску, далі впольоване ділимо між собою.

– Коли гнали зайця він стрибнув у воду і переплив 100-метровий став. А потім стріпнувся побіг на другу сторону. Ніколи такого не бачив, не повірив очам, – розповідає чоловік.

Мисливцям раз на 3 роки потрібно проходити перереєстрацію зброї та техогляд. Щоб отримати дозвіл на зброю, необхідно зібрати пакет документів: страховий поліс, довідку, що підтверджує проходження курсів поводження зі зброєю, медичний огляд та довідку про несудимість, 4 фото та копію паспорта. Також слід сплатити державне мито.

– На розгляд справи дається місяць. Коли видається дозвіл на зброю, можна купувати рушницю.

Технічну справність зброї перевіряють дільничні або офіцери поліції раз на пів року за місцем проживання, також звертають увагу на правильність та умови зберігання зброї і боєприпасів. У кожного мисливця має бути відповідний сейф, – інформує Олександр Наливайко, старший інспектор Тальнівського відділу поліції.

– Щоб отримати сертифікат для дозволу на зброю від психотерапевта потрібно пройти комплексне тестування, близько 30 питань, – коментує лікар-психіатр Сергій Похнатюк, – Приходить більшість чоловіків, пам’ятаю й 2 жінок, усі склали тести успішно. Людину з психічним відхиленням розпізнаємо зразу, тоді ставимо на облік, їй сертифікат не надається.

Анна Драгун