У 2019-2020 роках НБУ планує вводити в обіг монети 5 і 10 гривень, а з березня ц.р. касирів зобов’язано округляти загальну суму покупки в разі відсутності в касі дрібних монет для здачі. Пише “Черкаський край”.

У міському автобусі сперечаються кондукторка з пасажиркою:

— Проїзд 5 гривень. Нащо ви мені тикаєте цю копійку?
— Це не копійка, а гривня! Так, вона маленька, але на ній написано: «1 гривня», почитайте. Мені дали її на здачу, — обурюється немолода пасажирка.
— Це не гривня, а копійка! — спантеличена, розглядає монету, сказати б, і в аверс, і в реверс, кондукторка, також літнього віку й без окулярів.

Врешті обидві звертаються до пасажирів, і ті в один голос підтверджують: 1 копійка.

Через таку незручність, коли легко сплутати монети, люди з ослаблим зором цураються гривневих «копійок» на здачу. Якщо ж не можуть відмовитись, знаю випадки — складають удома окремо, щоб потім одного разу взяти і оптом спекатися в магазині за покупку. У «Ощадбанку» довелось бачити, як людина принесла, щоб обміняти на паперові гроші, цілу торбу  монет: зібрала всі, і білі й жовті, які були вдома. Бо тепер плутаються гривні з копійками, й це дратує…

Невдоволення частини громадськості відображене і в електронних петиціях до Президента: один із авторів пропонує скасувати нові монети номіналом 1, 2 гривні «або зробити їх удвічі більшими». Та ця петиція набрала всього 134 голоси — мало, як і ще цілий ряд зі схожими вимогами.

Тим часом у 2019-2020 роках НБУ вже планує вводити в обіг монети номінальною вартістю 5 і 10 гривень. «Точну дату Національний банк повідомить громадянам додатково і заздалегідь — за кілька місяців до їх уведення», — повідомляє прес-служба НБУ. І  роз’яснює, що українці зможуть розраховуватися одночасно і монетами, і банкнотами необмежений період часу. На думку стратегів галузі, заміна банкнот низьких номіналів на монети наблизить нас до Європейського союзу, де існують монети номіналом 1 та 2 євро.

В той же час копійок в обігу значно поменшає: торік у березні НБУ повідомив, що припиняє карбувати монети номіналами 1, 2, 5 та 25 копійок. Продовжать карбувати лише 10 і 50. Під цю «копійчану реформу» з липня минулого року в Україні запроваджено правила заокруглення загальних сум готівкових розрахунків. Це «спростить щоденні розрахунки громадян та дасть можливість скоротити витрати держави на карбування і забезпечення грошового обігу на понад 90 мільйонів гривень на рік», — запевняють у Нацбанку. А з 6 березня 2019, відповідно до постанови Кабміну №168, касирів зобов’язано округлювати загальну суму в чеку в разі відсутності в касі дрібних монет для здачі. Сума, яка закінчується цифрою від 1 до 4 копійок, заокруглюється в бік зменшення до найближчої, кратної 10; сума, яка закінчується цифрою від 5 до 9 копійок, округлюється в бік збільшення до найближчої суми, кратної 10. Таким чином суму в 7,55 гривень продавець може округлити до 7,60 гривень, а 7,52 до 7,50 гривень.

Як зауважує політик і економіст Віктор Пинзеник про копійки, «Мені зрозумілі мотиви, якими керувався НБУ, приймаючи відповідне рішення. З моменту введення гривні ціни зросли у 14,5 разів, і карбування монет стало значно дорожчим за їх номінал», та все ж «монети є елементом завершеності грошової системи, якщо хочете, певним компонентом впевненості громадян у національній грошовій одиниці».