Кажуть – краще будувати нове, аніж капітально реконструювати існуюче. Може десь, але не тут. Приміром, наше неспокійне чиновництво знову вчепилося за Долину троянд, бажаючи «на рівному місці» освоїти чотири мільйони гривень. Самі ж розумієте: за певних причин плитка тепер – то наше всьо. Вона неминуча в Черкасах, як в туалеті кожного власника квартири. Розповів цікаву історію про цікаве місце у Черкасах для “Нової Доби” краєзнавець Борис Юхно.

Що не так з Долиною? Не зустрічав ще людини, яка б сказала, що місцина занехаяна. Навпаки, подобається навіть балуваним приїжджим. А плиточку стеліть поруч, там чотири гектари дикості. Робіть «Долину троянд-2» і увічнюйте себе добрим ділом на десятиліття.

Чому «знову»? Тому що 2008-го вже окреслювалося в перспективі «Співоче поле», а 2013-го… От не пригадаю що мало з’явитися і як усе називатися, але найбільше неприємно здивувала інформація, що буцім-то з самого початку Долину троянд «зробили неправильно»: поспіхом та без дотримання дендрологічних і агрономічних правил. Точно, бачили? Могли б зробити краще? Вистачило б ресурсу, якби знали про реальні масштаби робіт тоді, у 1975–1977 роках?

…Підніжжя клину, на якій довго височіла Святотроїцька церква, а тепер меморіал, хоч ще й без скульптури Батьківщини-матері. Попереду – його охайна платформа, а унизу – очерет та зелені клаптики трави, на яких пасуться кози. І «дикий» пляж у традиційному розумінні значення «дикий».

Проект скверу розробили в місцевому облвідділі інституту «Укржитлоремпроект» взимку 1975-го, утім для обивателя все почалося із замітки у «Черкаській правді» від 14 жовтня 1976 року. «На березі Дніпра, недалеко від Пагорба Слави, став у відбій земснаряд. Йде намивання грунту під майбутній сквер-розарій, який обладнають у Черкасах. З дна ріки сюди намиють тисячі кубометрів піску. Потім на нього ляже товстий шар завезеного родючого грунту. Сквер стане ніби продовженням меморіального комплексу. З весни до глибокої осені у ньому полум’янітимуть троянди – в пам’ять героїв, які полягли в боях за визволення рідної землі. Одночасно розгорнулися роботи з благоустрою спуску до Дніпра».

Якщо зорієнтуватися у радянському часі, то стане зрозумілою причина таких перетворень. По-перше, ще 30-річчя Перемоги 1975-го і 60-річчя Жовтня 1977-го. Це викличе деякі «різночитання» у пріоритетах, про що ще дізнаємося.

Кілька місяців з дна ріки на прибережне мілководдя земснаряд намивав грунт, як наслідок площа майбутнього скверу збільшилася з 2,8 до 5,3 гектарів. Береги «підперли» сотнями кубометрів гранітного каменю, самоскидами почали завозити родючий грунт. Спеціалісти підібрали сорти троянд: до ювілею революції місцева влада вирішила прикрасити місто 60-ма тисячами кущів «королеви квітів», чверть яких саме тут і висадили.

На літо 1977-го усі роботи були завершені: придніпровська низина й справді увібралась у неймовірну пишноту квітів і по праву стала називатися Долиною троянд (чого не скажеш про теперішню відповідність назви). Єдине, від чого відмовилися з початкового плану, так це від гранітного обеліску на честь 4575 десантників, задіяних у Черкаській операції, з яких живими залишилися лише близько 500. Вирішили, що на тлі вже існуючого верхнього монументу він просто загубиться.

Прикметно, що так само «не склалося» і з наступним пам’ятником, «революційним». То мав бути високий штик «1917–1977», видимий навіть із пасажирських суден. Але коли прив’язалися-візуалізувалися, з’ясувалося, що з кількох ракурсів той штик ніби як впирається Батьківщині-матері нижче спини. Так було чи ні, але чув цю архітектурну байку.

Ну й насамкінець – задум, за невтіленням якого справді можна пожалкувати, бо для теперішнього обласного начальства то «далекий космос», а у нього лише аероплани.

То хотіли було зробити у Долині постійно діючу виставку черкаських гранітів. Більшості відомо, що у 1950 – 1980-х роках камінь, добутий у наших кар’єрах, йшов на будівництво багатьох адміністративних будівель Києва, Московського державного університету, Лужників, Кремлівського палацу з’їздів і т.д і т.п. Планувалося, що Долиною будуть «розкидані» величезні первородні брили, а на них – таблички: короткий геологічний опис, звідкіля камінь та що з того кар’єру і де збудували. Але з таким «Стоун-Хенджем» теж не склалося, бо почалася «пєрєстройка» з грандіознішими планами…