Управлінська криза у Черкаській обласні раді перейшла у гостру фазу, адже сьогодні сесія так і не розпочала свою роботу через відсутність кворуму. Подібного політичного конфлікту ці стіни не пам’ятають вже багато років, оскільки засідання обласного колегіального органу з часів Революції Гідності практично завжди проходили досить конструктивно, попри суперечки чи ідеологічні протиріччя. І хоч на розгляд були винесені надзвичайно важливі питання, обранці були непохитними – мовляв, їм уже урвався терпець, коли, прикриваючись війною, за спиною депутатського корпусу керівництво ради «вирішує свої питання». Та і заблокувала роботу ради якраз пропрезидентська фракція «Слуги народу», разом з «Батьківщиною», частиною позафракційних обранців, а фракція ж «За майбутнє» була представлена лише кількома людьми.

Реєстрацію депутатів, що були присутні у залі, голова обласної ради Анатолій Підгорний оголошував кілька разів, однак щонайбільше кнопки натискало всього 32 обранці. Кілька присутніх військових обурилося, адже сьогодні мали голосувати серед іншого і рішення щодо реорганізації обласного МСЕКу, зокрема щодо долі архіву цієї структури. І не дарма саме навколо цього питання точились запеклі дискусії, бо в процесі засідання виплили цікаві подробиці стосовно дивних статусів інвалідів деяких високопосадовців, а в кулуарах прозвучали погрози депутатам «отримати отвєтку» за спротив голосуванню «правильних рішень».

Втім, все по-порядку.

Першим виступив депутат від ВО «Черкащани» Олександр Воскобойнік, зазначивши, що насправді в залі були присутні більше обранців, ніж зареєструвались.

«Сьогодні в порядку денному надважливі питання щодо МСЕКу, і якщо ми не приймемо їх, то ця комісія з 1 січня не буде працювати. Не буде куди звертатися особам з інвалідністю, щоб оформити документи, а таких кілька сотень вже в закладах охорони здоров’я області є. І серед них – хлопці, що повертаються з фронту», – заявив він і попросив всіх присутніх працювати.

Утім, як виявилось, проблема набагато глибша, ніж здавалось на перший погляд після побіжного вивчення порядку денного, бо зачіпає «сакральні» струни в серцях багатьох депутатів зі статусом інвалідності.

«Маю відзначити, що профільна комісія, яка мала приймати рішення щодо питання МСЕКу, його не прийняла. Їй було запропоновано інше. Однак і воно не було прийнято. І зараз починається нова хвиля маніпуляцій, тиску на депутатів з використанням військових. Я вже про це говорив, що чим далі, тим більше деякі політики будуть використовувати для морального тиску на депутатів, а далі, можливо, і фізичного, тих, хто повернувся з фронту. Будьте обережними з цим, бо за цим можуть стояти не інтереси військових, а приватні інтереси певних осіб», – заявив депутат від «За майбутнє», ексголова ОДА та облради, нині військовий Олександр Вельбівець.

Окремо він звернувся до військових, що їх навмисне хтось вводить в оману, стверджуючи, що депутати просто вперлись і не хочуть працювати.

«Я всю ніч їхав, щоб взяти участь у цьому засіданні. Але рішення тут мають прийматись з урахуванням думки всіх депутатів, колегіально, а не з позиції трьох», – натякнув він на керівництво обласної ради.

«Насправді, не реєструватись у депутатів є вагомі причини. Ви вже зрозуміли, що одним із важливих пунктів порядку денного є питання щодо МСЕКу. Ви вже напевне знаєте також, що це питання особливо важливе для декого з керівників обласної ради, зокрема і її очільник Анатолій Підгорний, оформив інвалідність під час війни. Також ми насправді пропонували на попередній сесії об’єктивно вивчити питання майна, прозоро, публічно. Щоб не було такого, що квартири в центрі Черкас здаються в оренду за чотири тисячі гривень на місяць. Що неліквідне – продати і кошти спрямувати на ЗСУ. А з тим, що ліквідне – навести порядок. Ми хотіли, щоб конкурсні комісії, які призначають керівників комунальних підприємств, створювались прозоро, щоб їхня діяльність була такою ж. А то в нас керівники роками виконують обов’язки, і їм продовжується контракт, лише коли прийдуть на поклон до голови обласної ради. В нас госпіталь ветеранів не має керівника, бо коли на конкурсі перемогла «не та людина», результати цього конкурсу визнали такими, коли ніхто не набрав необхідної кількості балів. І доки нас не почує провладна фракція «Черкащан», чий представник і очолює обласну раду, доки ми не сядемо разом і не почнемо обговорювати всі питання конструктивно, доти наша позиція не зміниться», – по поличках розклав ситуацію керівник фракції «Слуга народу» Анатолій Яріш.

На його виступ емоційно відреагував голова обласної ради Анатолій Підгорний.

«Я ваші звинувачення щодо кадрової політики та адміністрування вам і повертаю, бо коли голосували за призначення нового керівника вказаного закладу медицини, то саме ваша фракція і не голосувала за це рішення», – заявив Підгорний.

Слово взяв командир батальйону Третьої штурмової бригади Дмитро Кухарчук. Він сказав, що дуже не хотів сьогодні їхати на засідання сесії, адже не бажає зараз мати нічого спільного із політикою.

«Я вважаю, що комунальна власність як форма давно себе не виправдовує, і проти приватизації можуть виступати лише комуністи та соціалісти, однак при ретельнішому вивченні саме того питання, що обговорюється в Черкаській обласній раді, я зрозумів, що все набагато складніше. Тому просив би вас ретельніше вивчити питання по приватизації», – виступив Кухарчук.

А заступник голови Черкаської обласної ради Михайло Мушієк спробував розрядити атмосферу пропозицією, яка «має сподобатись усім».

«Шановні колеги, я пропоную вихід: давайте зареєструємось і приймемо рішення про саморозпуск обласної ради», – сказав Мушієк.

Депутати зустріли його пропозицію оплесками. Однак реєструватись не стали.

Через майже годину депутатських перепалок не витримав голова Черкаської обласної воєнної адміністрації Ігор Табурець. Він порадив всім працювати, а також закликав дати можливість вручити державні нагороди родинам полеглих та іншим захисникам.

«Сьогодні на засіданні ми мали розглядати низку важливих питань для нашої Черкащини. Зокрема, ухвалити програми або ж внести зміни до чинних документів для підтримки нашої тероборони, системи цивільного захисту, «Безпечної Черкащини», соціально-економічного розвитку області на 2025 рік, для розвитку малого та середнього підприємництва та ін. Ми на своєму рівні – Черкаської обласної військової адміністрації – оперативно ухвалимо необхідні управлінські рішення, щоб область і надалі функціонувала, як слід, щоб усі галузі працювали безперебійно. Це принципово для нашої команди. Сподіваюсь, що депутати обласної ради теж врешті порозуміються. Як ви знаєте, я завжди за конструктив і прямий діалог», – пізніше прокоментував він.

Згодом, Анатолій Яріш детально пояснив, в чому ж саме інтрига із питанням МСЕКу і чому керівництво обласної ради намагається маніпулювати саме ним, щоб звинуватити в неконструктиві депутатський корпус.

«Питання МСЕКу – чиста маніпуляція, коли говорять, що це потрібно для військових. Якраз це питання військових ніяк не стосується. Поясню. При ліквідації МСЕКу кудись треба передати архівні справи, тобто всі реєстри документів, хто, коли і на якій підставі оформляв статус інваліда. Обласна воєнна адміністрація, головні лікарі запропонували передати їх комунальному закладу «Медична статистика». Це логічно, і так роблять в усіх областях країни. Втім, група депутатів на чолі з головою ради проти такого рішення, і хочуть, щоб ці архівні справи були передані в обласну лікарню. Навіть всупереч рішенню профільної комісії, яка наголошує, що це – медична статистика. Чому така упертість, запитаєте? Бо голова ради і частина цих депутатів під час війни оформили собі статуси людей з інвалідністю, дехто умудрився навіть оформити статус інваліда війни! Звісно, вони не хочуть, щоб громадськість довідалась про це», – підкреслив Яріш.

Напевне, з огляду на слова Яріша, комусь дуже хотілося б, якби вказані стоси папок в один момент «згоріли» чи «загубились». І не важливо, що разом і «підмоченими» теками могли б зникли справи і звичайних людей, яким, ой, не так просто такі статуси оформляти.

«Зі слів моїх колег за деякий час до цього відбулася медична комісія куди, як вони кажуть, заявилися депутати, які «стали інвалідами» під час перебування на депутатській посаді, і вимагали передати документи МСЕК до, як їм здається, підконтрольного їм комунального закладу, де, очевидно, вони їх в подальшому хочуть знищити. Медична комісія не підтримала таку ініціативу. Але голова обласної ради все одно виніс це питання на голосування. Мушу зазначити, що в кримінальному законодавстві це зазвичай кваліфікується як дії, спрямовані на знищення доказів у злочині. Тому припускаю, що в недалекому майбутньому ми можемо стати свідками знищення документів про присвоєння інвалідності посадовцям через якусь підлаштовану пожежу або потоп у МСЕК, як це вже одного разу практикувалося», – на підтвердження наших підозр написав у соцмережі депутат від партії «За майбутнє» Вадим Гайович.

Дехто з обранців спробував перевести напругу у жарт, мовляв, можна запропонувати тим керівникам ради, що під час війни отримали посвідчення осіб з інвалідністю, організувати «майстер-класи» для пересічних черкащан та ветеранів війни, як цей процес проходити так же легко і швидко, як і вони. Проте коли стало зрозуміло, що сесія не відбудеться, більшість Підгорного стала стрімко розбігатись.

Тож уже у напівпорожній залі Анатолій Яріш продовжив свою думку, що зараз варто говорити про наповнення бюджету і концентрувати увагу саме на цьому.

«Черкаська обласна рада, не адміністрація, а саме рада – не виділила жодної копійки на підтримку ЗСУ. Голова обласної ради не переймається цим. Ми півтора року говоримо з Підгорним щодо майна ради, хотіли комісію створити, щоб вивчити це питання та провести прозорий аудит. Він блокує ці ініціативи, він блокує питання щодо московської церкви. Ця управлінська криза спровокована, на мою думку, однією людиною – Анатолієм Підгорним. І тому позиція нашої фракції принципова: ми не будемо брати участь у голосуваннях, доки нами керують такі люди. Ми вимагаємо повної відставки всього керівництва обласної ради – голови і всіх його заступників», – сказав Яріш стінам обласної ради, оскільки і «Черкащан», і самого Підгорного як корова язиком злизала.

Проте у фракції «Слуга народу» повна і принципова єдність і далі боротись проти «міжсобойчиків», бо, як кажуть самі депутати, саме Анатолій Підгорний сформував у них таку тверду позицію.

«Сьогодні вся обласна рада і вся область стали заручниками однієї людини – Підгорного Анатолія Вікторовича. Людини, яка у війну не проявила жодної ініціативи щодо підтримки ЗСУ. Більше того, блокує всілякі депутатські ініціативи на допомогу Збройним силам України, в тому числі не виносить питання на комісії щодо такої допомоги. Сьогодні був протест більшої частини депутатського корпусу проти цього, бо ми бачили, що не реєструвались депутати з різних фракцій, і навіть з фракції «Черкащани» та «Європейської солідарності» деякі не прийшли на цю сесію, тож у нас є підстави думати, що вони з нами згодні. Ми вимагаємо повного перезавантаження президії ради, голови і заступників, і запуск процесу створення нової політичної конфігурації. Рада зараз не працює і не буде працювати, бо її очолює антиукраїнська людина. Людина, яка не є бездіяльною. Але вся її бурхлива діяльність спрямована на її особистий бізнесовий фронт і житлово-комунальний, з усіма тими фешенебельними маєтками, що Підгорний собі будує, і бізнесом, що під час війни різко став розростатись», – наголосив депутат від «Слуги народу» Ігор Новицький.

І саме Новицькому, як одному із головних рушіїв депутатського протесту, за його словами, і «прилетіли» погрози від керівника ради. Мовляв, якщо він не зупиниться і далі виноситиме в публічну площину питання збільшення статків очільників установи під час війни, оформлення ними липових статусів та продовжить з колегами наполягати на прозорому аудиті комунального майна, – то він одного дня «може йти і спіткнутись». Виходить, саме розголосу і прозорості в стінах облради бояться, як вогню. Тож напрошується висновок, що не дарма.

Варвара Горова