У соцмережі починаючи з вихідних, небайдужі переживають за лебедів, що замерзають на кризі поблизу черкаської дамби та на Уманщині. Начальник управління екологічного нагляду Олександр Позняков закликає черкащан не панікувати, не лізти “рятувати” птахів та повідомляє, що тримає ситуацію на контролі.

“За останні роки, як всі бачать, клімат у нас та й взагалі у світі став набагато тепліший. Іноді деякі перелітні птахи залишаються зимувати, якщо зима тепла. Приміром, лебеді часто залишаються взимку на водоймах, які не замерзають. Особливо поблизу теплових електростанцій, інших об’єктах ( наприклад Азотовські очисні с. Червона Слобода), де є незамерзлі відкриті водойми і куди вони періодично перелітають.

Також, однією з причин того, що птахи не мігрували на південь може бути пізній виводок, коли потомство ще не може стати на крило. У такому випадку дорослі чекають до останнього, а потім приймають виважене рішення – або залишають виводок, або ж лишаються самі.

В Липівський заказник вони прилітають бо їм там комфортно, їх там менше турбують, і вони там харчуються взимку. В основному підводними частинами рослин, але також можуть фільтрувати дзьобами дрібних рачків і різних личинок. Це їх природний раціон, який набагато краще підходить птахам, ніж каші і батони. Клюв у них дуже сильний і вони можуть ним ламати незначний лід і добувати їжу. В заказнику багато ділянок з яких відійшла вода і для птахів відкриваються значні можливості для харчування.

Не у всіх випадках цих птахів треба рятувати. Вони досить морозостійкі. Коли водойма замерзає, лебідь перелітає на іншу, незамерзаючу, тож не потрібно рятувати лебедів, якщо вони просто плавають у річці або озері у великій ополонці і не мають видимих травм.

Хочу всіх заспокоїти з приводу даної ситуації, так як на даний час в заказнику нараховується значна кількість незамерзлих ділянок на які птахи можуть перелітати. Навіть, якщо крига скує всю водойму, лапи у лебедів не мерзнуть на льоду. Вони триматимуться купки. Їх можна буде підгодовувати. Якщо виникне необхідність, будемо рятувати, хоча тут знову-таки проблема – у неволі ці дикі птахи погано їдять.

Ми з року в рік за цими птахами спостерігаємо і їм допомагаємо.Підгодовувати птахів з метою порятунку слід тільки в екстремальні періоди зимівлі – наприклад, при різкому зниженні температури ( -15 градусів і нижче), а також за наявності у птахів фізичних ушкоджень, коли водоплавні дійсно можуть опинитися на межі загибелі.” – зазначає головний екоінспектор Черкащини.