Отримати одразу два дипломи державного зразка двох різних країн – таку можливість тепер мають студенти Черкаського інституту пожежної безпеки імені Героїв Чорнобиля. Цьому передували три роки підготовчої роботи спільно з навчальним закладом Польщі, пише “Вичерпно“.

Як результат — уже зовсім скоро, у лютому, перші студенти з Черкас поїдуть у рамках цієї програми на навчання за кордон. Фактично, програма подвійного диплому передбачає одночасне навчання у двох вишах. Взявши в ній участь, студент отримує низку переваг: два диплома замість одного, можливість жити деякий час в іншій країні, познайомитися з її культурою та людьми і стати затребуваним на європейському ринку спеціалістом. Багато хто може справедливо зауважити, що раніше про таке можна було тільки мріяти.

З чого все починалося

blank

– Реалізація спільних проектів із Головною Школою пожежної служби Республіки Польща налагоджувалася поступово, — говорить завідувачка кафедри суспільних наук, доктор історичних наук Черкаського інституту пожежної безпеки імені Героїв Чорнобиля НУЦЗ України, професорка Тетяна Чубіна. — Ще в 2001 році між вишами була підписана угода. Після цього співпраця мала періодичний характер. Спочатку наші викладачі брали участь у міжнародних конференціях, а курсанти — у спеціальних навчаннях. Однак, на тому етапі далі цих проектів справа не йшла. А в 2015-ому році ми вирішили знову відновити цю співпрацю. Таким чином, вже влітку того ж року був перший візит Головної школи до Черкас, а згодом – зворотній візит нашої делегації.
І тоді вперше зайшла мова про програму Еразмус+. Вона передбачає академічні мобільності між адмінпрацівниками та викладачами, а також обмін студентами.

 — Участь у цій програмі дає нам низку переваг. З її допомогою ми можемо долучатися до європейського освітнього простору, — говорить Тетяна Дмитрівна.

 Чого нам не вистачає?

blank

Анджей Мізерський — професор Головної Школи Пожежної Служби Республіки Польща. Викладає предмет, присвячений засобам пожежогасіння та нейтралізації пожеж. За освітою хімік. У Черкасах науковець вже вчетверте і приїхав до нас саме завдяки програмі Еразмус+. Він став першим викладачем Головної школи і загалом європейських країн, що читає лекції черкаським студентам.

Першого разу пан Мізерський приїжджав до нашого міста у 2010 році. Каже, ще тоді, оглянувши інститут пожежної безпеки, зрозумів – він споріднений із його навчальним закладом, ба більше – їх навіть можна назвати вишами-близнюками. Звісно, з одним «але» — у плані матеріально-технічного забезпечення полякам пощастило набагато більше. Питання, насамперед, у вартості обладнання – українському інституту воно часто просто не по кишені.

– У Черкасах я бачу хорошу викладацьку роботу, старанність студентів та бажання розвиватися. Тому гадаю, що дуже важливим є саме питання укомплектування такого закладу всім необхідним обладнанням, — каже професор.

До слова, ще одним спільним проектом, спрямованим саме на матеріальне забезпечення освітніх закладів, є проект, який ЧІПБ реалізує спільно з Головною школою, а також пожежними навчальними закладами Харкова та Вінниці. Його результатом стане побудова газодимової камери. Фінансуватиметься цей проект у рамках проекту «Польська допомога».

Черкаські студенти вражають дисциплінованістю

blank

 — Хоч у Черкасах я вже вчетверте, тільки цього разу вперше мав нагоду оглянути ваше місто, — говорить Анджей Мізерський.
Каже, наше місто гарне і має свої родзинки, але його більше цікавили околиці. Саме їх професор і взявся оглядати. Крім того, планує побувати на Чигиринщині, в Холодному Яру. До цього у 2015-ому році вже бачив уманську «Софіївку».

Однак найбільше, зізнається науковець, йому все ж сподобався наш інститут пожежної безпеки. Запевняє – каже це не як данину ввічливості, а справді так вважає.

 — Кругом порядок, люди приязні. Також помітив, що всі вітаються один із одним. У нас такого немає, — розповідає він. — А ще мені подобається, з якою старанністю студенти підходять до практичних занять та підготовки проектів.
Українські студенти – як курсанти, так і цивільні — дуже дисципліновані, — зауважує пан професор:

– У нас я навпаки щороку зауважую все меншу дисциплінованість студентів. Дехто називає це проявом свободи особистості, але я бачу в цьому небезпечний симптом.

Програми Головної школи пожежної служби та Черкаського інституту пожежної безпеки не зовсім ідентичні, але в цілому співпадають, каже Анджей Мізерський. Це і дало поштовх для реалізації програми подвійного диплому.

Хто може отримати подвійний диплом?

Ця програма мала довгий шлях.

– Ми звірили кожну дисципліну, причому не просто їх назви, а й теми, які вивчаються, кількість годин тощо, — розповідає Тетяна Дмитрівна. — Враховувалися чотири роки навчання, адже ми беремо за основу бакалаврат. Після цього ми довго думали як краще зробити: чи це буде один диплом, чи два. Все ж прийшли до думки, що дипломів буде два.
По закінченню 4-го курсу студент матиме диплом ЧІПБ і Головної школи пожежної служби. Про цьому обидва вони будуть державного зразка.

– До того, як влітку минулого року ми нарешті підписали цю угоду, довелося владнати низку питань. Серед них – і питання вартості навчання, адже ціни в нашому і польському виші значно різняться, — говорить вона.
Врешті дійшли до варіанту, що черкаський студент платить кошти за рік навчання у Черкасах, а польський – у Польщі. За студентом гроші не йдуть, однак приймаюча сторона зобов’язується допомогти із житлом. Для наших студентів поляки готові надати гуртожиток за мінімальну оплату. У нас же польська молодь зможе заселитися в гуртожиток безкоштовно та харчуватися в їдальні.

– Є практика, коли наші студенти їдуть за кордон, а ми мріємо, щоб їхали до нас, — пояснює пані Тетяна. — Для цього ми робимо все, щоб показати, що наш заклад нічим не гірший. Зокрема, проводимо різноманітні конференції, зустрічі, навчання.
Отримати подвійний диплом наразі мають можливість лише студенти, але не курсанти, адже для їхнього довготривалого виїзду в іншу країну потрібні спеціальні дозволи від міністерства, що поки не практикується.

Перед тим, як визначити хто зі студентів братиме участь у програмі подвійного диплому, серед охочих було складено рейтинг. Після цього провели роз’яснювальну роботу з батьками, адже частина фінансових витрат лягає саме на їхні плечі. Разом із тим, відмічає професор, зацікавленість батьків тим, як все проходить, видно неозброєним оком, що не може не радувати.

Зрештою, було відібрано групу з 4-х хлопців. Вони вчилися за окремою програмою, що наближена до програми Головної школи. Аби їм легше було засвоювати матеріал під час семестру навчання у партнерському виші, їм додатково безкоштовно викладали польську мову. Фактично, кожен другий семестр протягом цих чотирьох років черкаські студенти проводитимуть на навчанні у Варшаві. Дипломну роботу захищатимуть тут, у Черкасах, однак рецензентами там будуть польські викладачі, вони ж будуть присутні і в комісії.

Польську групу цьогоріч не набрали, каже Тетяна Дмитрівна. Все ж бояться їхати у зв’язку з війною на Сході країни.

– Наразі працюємо над тим, щоб показати, що у нас безпечно, і зацікавити іноземних студентів їхати сюди, — каже вона.