Літнє сонцестояння — це найдовший день у році. У 2023 році він буде 21 червня. Цього дня створюється враження, що Сонце ніби застигає у зеніті та нікуди не рухається протягом усього дня.

Коли літнє сонцестояння 2023 року

В народі цей день часто називають найдовшим світловим періодом року, серединою або початком літа. Як би там не було, а літнє сонцестояння завжди відбувається приблизно в одну і ту саму дату, в залежності від зрушень календаря (20 або 21 червня).

 2023 року найдовший день і найкоротша ніч року українцям слід очікувати в середу, 21 червня о 17:57 за київським часом. Саме в цей момент центр Сонця буде проходити через найпівнічнішу точку екліптики (точка літнього сонцестояння).

Що відбувається в день літнього сонцестояння

Літнім сонцестоянням називають момент, коли вісь планети Земля максимально нахилена до Сонця.

Говорячи простими словами, літнє сонцестояння припадає на найдовший день та найкоротшу ніч року. В цю дату висота піднімання Сонця на небосхилі вважається найвищою.

За визначенням, саме в цей день у Північній півкулі починається літо. Скільки триває найдовший день в Україні? 21 червня 2023 року сонце зійде о 03.46 ранку та зайде о 20.13 вечора. Тобто найдовший день триватиме 16 годин 27 хвилин.

Традиції на день літнього сонцестояння 2020

Молодь у ніч проти 21 червня розводить багаття і стрибає через полум’я.

Дівчата плетуть ритуальні вінки та ворожать на судженого.

Заведено загадувати бажання. Якщо правильно це зробити, кажуть, що збудеться протягом року. Достатньо вранці підійти до вікна і своїми словами звернутися до Сонця.

Також можна зробити талісман на виконання бажань – так звані відьмині сходи. Для цього знадобиться довга стрічка жовтого кольору і дев’ять намистин. Далі все просто: вузол-намистинка-вузол, вільний шматок стрічки, вузол-намистинка-вузол і так до кінця. Важливо у цей час загадувати бажання. Воно може бути одне або цілих дев’ять – за кількістю намистин. На кожному кінці зав’язати ще по вузлу і повісити над входом у житло. Зняти талісман рівно через рік і спалити в багатті.

Тим, хто хоче змінити своє життя, потрібно ніч перед 21 червня провести біля колодязя, кожну годину випиваючи по склянці води, примовляючи: Як вода біжить – змінюється, так і життя моє зміниться.

Наші предки у цей день збирали лікарські трави, а букети з них вішали в будинку як оберіг від хвороб та різних нещасть.

Що не можна робити на літнє сонцестояння

Заборонено з’ясовувати стосунки, вплутуватися в скандали, тому що в цей день закладається майбутнє на цілий рік вперед.

В жодному разі не можна плакати і піддаватися апатії.

Незважаючи на свято, не можна ігнорувати правила поводження з вогнем.

А дітям 21 червня краще не з’являтися на світ – їх вважали такими, що мають “погане око“.