Нещодавні суперечки черкасців щодо ахрітектурного обличчя Черкас, історичної цінності будівель і, зокрема, реконструкції “Будинку з грифонами” на Замковому узвозі, наштовхнули депутата Черкаської міської ради Нарека Казаряна на ідею зробити серію дописів про пам’ятки міста.
Перший допис він присвятив візитівці міста – колишньому готелю “Слов’янський”.
“Почну викладати свої думки щодо архітектурного обличчя Черкас, ділитися моїм баченням цінностей, пріоритетів і майбутніх змін. Обовʼязково напишу і про Замковий узвіз, і про “Будинок з грифонами”. Почну здалеку – з готелю “Слов’янський”. Хоча не так це вже й здалеку. Поясню. Готель “Словʼянський” був побудований архітектором Городецьким із жовтої цегли. У свідомості більшості нинішніх черкащан ця будівля зветься “блакитний палац”. Хоча насправді історично тут не було ані синього, ані палацу”, – написав Нарек Казарян.
Він також дав відповідь на питання, чому ця будівля в радянський час стала блакитною.
“Більшовики задарма поширювали мідний купорос як барвник до фарби. В цей колір вифарбовували адміністративні та приватні будівлі. До речі, ви і досі можете побачити цей колір уздовж залізниць, наприклад. І от в якийсь момент комуністи вирішили, що дешевше буде пофарбувати його у блакитний”, – зазначив депутат.
Далі Казарян розповів про нещодавну реконструкцію будівлі, яку здійснили фідма “Надія”.
“Протягом 2022-2024 рр. тривала реконструкція палацу, яка передбачала відновлення фасаду та повернення йому історичного кольору – пісочного! Сьогодні бізнес-центр “Словʼянський” – справжня окраса міста. Стільки селфі, скільки робиться тут, не робиться на жодній іншій локації (особливо у вечірній час). Згадаймо що було на старті? “Ааа, армяни руйнують окрасу Черкас”, “Надія” знесе будівлю, щоб побудувати там багатоповерхівку!”, “Не чіпайте блакитний палац!!”, “Їдьте в свій Єреван і будуйте там, що хочте!!!”… Що маємо на фініші? В військовий час приватна компанія, яка є власником будівлі, вклала у реконструкцію ~ 1 млн доларів приватних коштів! Якісна реконструкція із дотриманням усіх архітектурних рішень, відновленням декоративних елементів, решіток, оздоблення та оригінальне освітлення, повернена автентичність будівлі та її оригінальний колір, посилені фундаменти та відновлено пошкоджений дах!” – зазначив він.
“Так, можливо, є прояви недокомунікації між будівельниками, владою та громадою. Це досить легко виправляється. Головне – конструктив, дотримання принципу – “критикуєш – пропонуй” і справжній, а не демонстративний регіональний патріотизм. Простіше кажучи: “Любіть Черкаси в собі, а не себе в Черкасах”, – підсумував Казарян.
КОМЕНТАРІ