Давно такого не було, щоб сесійне засідання Черкаської обласної ради проходило так бурхливо і з таким шквалом емоцій. Зазвичай, всі засідання відбувались тихо, більш-менш конструктивно і так стрімко, що громадськість навіть не звертала на них увагу. А дарма, бо, повірте, в облрадівських коридорах вирішується доля сотень мільйонів гривень, які можна було б використати більш ефективно або й взагалі передати на потреби ЗСУ. Втім, цього разу частину депутатів обурило бажання голови обласної ради Анатолія Підгорного підняти собі зарплату на тлі запеклого небажання навести лад у своєму комунальному господарстві. Тож далі – по порядку.
Вже кілька місяців група депутатів добивається аудиту майна Черкаської обласної ради, оскільки має серйозні підстави підозрювати, що воно, як мінімум, використовується неефективно, а як максимум – може містити корупційну складову. Адже як може бути так, щоб, наприклад, мережа аптек «Фармація», куди входить більше сотні закладів, за 2023 рік мала до 200 мільйонів гривень обороту, а прибутку – лише 3 мільйони 800 тисяч. А всім добре відомо, що аптечний бізнес – один із найбільш прибуткових, і мова йде про аптеки, які почасти знаходяться в провінції, де мають невелику конкуренцію. То в чому ж справа? І тут згадуються часи пріснопам’ятного голови ОДА Тулуба, коли та ж «Фармація» офіційно працювала собі у збиток, але конверти із її «чорних» прибутків розносились по високих кабінетах в «білому домі»… Або взяти хоча б обласний готель «Дніпро», що показує лише 63 000 грн прибутку за 2023 рік. У той час, як менший за розмірами комерційний готель в цій же центральній частині міста цілком процвітаючий, інакше вже давно б закрився. А додамо сюди пару десятків різноманітних комунальних підприємств обласної ради, про діяльність яких ніхто ніколи не чув, зате там є директори і штати працівників, які справно отримують зарплату за свою невидиму роботу. Тож і непосвяченому зрозуміло, що в цьому «комунальному городі» вже настав час навести порядок: якщо щось не потрібне або йому не можуть дати ради – продати, а що цінне і потрібне для громади – налагодити його ефективну роботу. І держава, та інші обласні ради повсякчас подають приклад подібної комунальної ревізії, одначе в стінах Черкаської обласної ради ідея, замість конструктивного обговорення та коригування, – наштовхнулась на залізобетонний спротив її керівництва.
Тож і не дивно, що чергове пленарне засідання почалось із обурення депутатів, які внесли пропозицію – створити комісію з представників усіх фракцій, що проведуть аудит майна обласної ради із можливою подальшою приватизацією тих об’єктів, які неефективно використовуються. А отримані кошти спрямують на допомогу ЗСУ.
Розпочав дискусію депутат від «Слуги народу», один з ініціаторів проведення аудиту Ігор Новицький.
“Ми бачимо, як держава зараз шукає додаткові ресурси для фінансування ЗСУ. Намагаються залучати міжнародну допомогу грантів, донорів. З метою допомоги військовим продали готель «Україна» в центрі Києва. Обласні ради теж працюють в цьому напрямку: так, Хмельницька за роки своєї каденції залучила на ЗСУ 60 мільйонів гривень від продажу неліквідного майна. Ми бачимо, як громади Звенигородського та Уманського районів теж реалізовують такі програми приватизації неліквідного майна, в тому числі і ліквідного майна, яке застаріле та розвалюється. Десятки мільйонів гривень вже цього року направлено від громад на ЗСУ. То чому нам теж не рухатися у цьому напрямку? Для початку провести ревізію із використання майна Черкаської обласної ради. Це сотні об’єктів, які сьогодні рахуються на балансі обласної ради. Ми не говоримо про їхню приватизацію відразу, потрібно зробити прозорі аукціони, кошти з яких будуть надходити напряму на ЗСУ. Бо є купа майна, яке використовується неефективно: здається в оренду за дуже малі гроші, або будівлі стоять і просто руйнуються. А бізнес готовий був би туди інвестувати, розвивати і платити кошти”, – наголосив Ігор Новицький.
Він також закликав начальника Черкаської ОВА Ігоря Табурця висловити свою думку з цього приводу. І той цілком підтримав пропозицію щодо наповнення обласного бюджету для допомоги ЗСУ.
“Ситуація дійсно складна. І ми бачимо, скільки військових підрозділів звертаються до нас за допомогою. Всі розуміють причини, чому із наповненням бюджету є проблеми – війна та її наслідки. Загалом ідея наповнення бюджету є слушною. Але це питання виключно у компетенції обласної ради. Якщо у вас є бачення – таку підтримку можна було б здійснити. Зі сторони ОВА ми готові максимально сприяти, щоб це було в якомога прозоріший та ефективніший спосіб, адже ми зацікавлені у наповненні бюджету, як ніколи “, – відзначив Ігор Табурець.
Однак голова Черкаської обласної ради Анатолій Підгорний одразу вставив своє «але». Мовляв, він за підтримку ЗСУ, проте проти того, щоб хтось сунув свого п’ятака у святе – майно обласної ради, яке, в очевидь, йому, ну, дуууже дороге.
«Ми повинні використати всі можливі ресурси для підтримки ЗСУ. Але не можна ставити питання підтримки Збройних сил для задоволення власних комерційних інтересів», – ні сіло, ні впало заявив Підгорний без деталізації, чиї і які «комерційні інтереси» він має на увазі.
На ці слова різко відреагував депутат із фракції «За майбутнє» Вадим Гайович:
«На бюджетній комісії ви висловили сакраментальну фразу: «ми з колегами порадились і вирішили, що це не на часі». То я хочу запитати, що це за такий орган радився? У нас є якась група депутатів чи не депутатів, які збираються за зачиненими дверима і приймають такі рішення? Кажіть на загал», – заявив Гайович.
Анатолій Підгорний, звісно, почав говорити, що не пам’ятає, щоб казав таке, а всі рішення приймаються колективно, тож це не його відповідальність, що рішення про створення ревізійної комісії блокується.
Йому одразу ж депутати в залі згадали, як дивним чином склад комунального підприємства «Облпаливо» у селі Поташ на Маньківщині опинився у власності підприємства, засновником якого є сам Підгорний. На що той нервово відмахнувся: мовляв, обласна рада не приймала з цього приводу жодних рішень, тож що там відбулося, – він не знає. Тобто виходить, що підприємства «Підгорного і К» хочуть і можуть приватизовувати комунальне майно, а поставити питання про ревізію цього майна – «не на часі»? Бо ще не все «розтягнули по кишенях»? Звісно, про вагому підтримку ЗСУ тут взагалі не йдеться, бо чи гроші від продажу того майна хоч якось допомогли фронту – не відомо, зате відомо, що на місці того складу росте новий елеватор, щоб ощасливити (і озолотити) своїх власників. До речі, де беруться ресурси на таке коштовне будівництво – теж залишається за кадром.
Ну, а депутат Гайович додав, що за 5 років роботи пана Підгорного на посаді голови облради, не зроблено жодного кроку в напрямку законного способу залучати десятки, а може й сотні мільйонів гривень на реконструкцію, ремонт, підвищення капіталізації майна. Бо керівництво обласної ради, на його думку, готується до приватизації – тільки не прозорої і відкритої, а до тіньової, несправедливої…
Градус дискусії підтримав і депутат облради від ВО «Батьківщина», голова комісії з питань комунальної власності, підприємництва та регуляторної політики Віктор Вусик.
«Я не пам’ятаю, щоб на засіданні нашої комісії були присутніми аж три заступники голови. Лише пізніше стало зрозуміло, чому вони прийшли. Бо їх цікавило, як я бачу питання приватизації. Мовляв, не потрібно цієї приватизації, бо нас будуть правоохоронні органи тягати… І я почав цікавитись, чому такий спротив. І дізнався про майданчики «Облпалива», які були виставлені на приватизацію. І їх купили, в тій же Поташі, в Тальному, в Монастирищі, Жашкові. Ну, це ж не нормально, коли я, як голова комунальної комісії, не знаю скільки у нас того майна, кому воно здається і за скільки. От тому підтримую прозоре проведення аудиту усього комунального майна обласної ради».
Далі Віктор Вусик навів вражаючі факти неефективного використання комунального майна, про що ми детально писали раніше. Більше того, натякаючи, що це робиться свідомо. Чому таке важливе для громади області питання про наведення ладу із комунальним майном знову не на часі…
«Цікаво виходить, – наголосив пан Вусик, – коли потрібно було голосувати проти московського патріархату, то скільки разів переносилось і провалювали голосування? А партія ОПЗЖ, чому її не прибрали як у міській раді? Бо це знову не на часі? Кожне важливе питання – валять! А хлопці приходять з війни і потребують допомогу на лікування, тим, що на фронті треба техніка, то не соромно вам дивитися на те, коли старенька бабка із села передає картоплю і тушонку на передову. А тут, в облраді, не хочуть залучати додаткові кошти на фронт?” – додав депутат.
І як підсумок у цій дискусії прозвучав виступ депутата обласної ради Олександра Вельбівця: «Як колишній голова ОДА та Черкаської облради можу точно сказати, що майно облради є і воно використовується неефективно. А якщо проведуть аудит, зроблять прозорий аукціон, то кошти, які надійдуть в обласний бюджет, треба витратити на підтримку ЗСУ. Я пропоную усім колегам, які підтримують цю ініціативу, об’єднатися та зафіксувати відповідним чином».
Здавалося б, після таких аргументованих, логічних вистіпів депутатів облради, навіть особистої підтримки ідеї аудиту і можливої приватизації комунального майна та передачі виручених коштів на ЗСУ самим головою ОВА Табурцем, увесь депутатський корпус ради дружно проголосує за таке рішення. Однак навіть лише пропозицію про включення в порядок денний сесії проекту рішення “Про створення тимчасової комісії щодо вивчення питання аудиту та можливої приватизації об’єктів комунальної власності Черкаської облради” підтримали всього тільки 26 народних обранців.
Тому логічно припустити, що більшість депутатів облради продовжують слухняно виконувати вказівку (чи домовленість) керівницва ради та особисто її голови пана Підгорного, щоб торпедувати проведення аудиту комунального майна. Кому це вигідно, теж доволі очевидно і зрозуміло…
А от іншу вказівку про підвищення зарплати очільнику обласної ради народні обранці виконали на відмінно. До річної оплати у 1 мільйон 140 тисяч гривень пану Підгорному ще докинули 15 %. Можливо, він їх використає для підтримки московської пропутінської церкви, як неодноразово це робив, про що вже повідомляли місцеві медіа.
Ну, а наші воїни, виходить, нехай почекають…
Поліна Котова
КОМЕНТАРІ