Погожого осіннього дня 28 вересня на околиці Берестівця Уманського району, на місці знищеного в розпал колективізації хутора Михайлівка, встановили й освятили пам’ятний хрест та відспівали жертв сталінського режиму 1930-их років.

Трагедія Михайлівки

Ця історія мало відома жителям краю та вітчизняним дослідникам. Лише в родинах колишніх михайлівських хуторян із покоління в покоління передавалися розповіді, як березневої ночі 1930 року забрали у чорні воронки мешканців усіх 57 дворів за те, що противилися колективізації. Стариків просто залишили на місці виживати хто як може, більшість із них померли від голоду. Напівзруйнований хутір залишили на поталу мародерів. З часом від поселення не залишилося й сліду, навіть кладовище розорали для колгоспних потреб.

Киянин Василь Хворостяний, батьки якого жили в Михайлівці (нині доктор філософії), досліджує історію хутора на прикладі своєї родини, репресованої в 1930-их роках.

«Заможні берестівчани й мешканці навколишніх сіл, скориставшись можливостями Столипінської реформи, вподобали серед безмежного поля урочище для заснування хутора, — зафіксував у спогадах Василь Якович. — Нове поселення виникло на початку ХХ століття й проіснувало до 1935 року. Вже в 1930-их хутір налічував понад 50 дворів. Родини були заможними й великими: у кожній — не менше 10-12 осіб.

Перші фермерські родини сумлінно працювали на землі. Вони придбали сільськогосподарське знаряддя: плуги, сівалки, жатки, соломорізки, молотарки тощо. На їхніх обійстях були доглянуті коні, воли, корови, вівці, свині, птиця. Заможні фермери вивозили продукти власного виробництва на ринки в повітові центри.
Водночас десятки берестівецьких родин не мали землі й ставали найманими працівниками, утворюючи комітети незаможних селян — комнезами. Вони й були опорою більшовицької влади, покликані розколоти селянство — ізолювати заможних успішних фермерів від основної маси.

Більшість родин, що оселилися на хуторі Михайлівка, мали по кілька пар коней, виїзні брички, новітню сільгосптехніку, млини й олійні, чимале поголів’я корів, овець, свиней, птиці. Найбагатші фермерські родини — Торжевські, Хворостяні, Барани, Закревські, Заремби, Піддубняки… Вони мали понад 100 десятин землі (десятина — 1,09 га).

Майже третина хуторян належала до середньої верстви. Середняки мали від 5 до 10 десятин землі, кілька коней, різну худобу і могли прогодувати велику родину.
Жителі хутора в демократичний спосіб обрали старостою Хворостяного Івана Матвійовича (мого діда), нащадка козацького роду. Іван Матвійович, 1854 року народження, зі своєю великою родиною (п’ять синів, чотири доньки) оселився на берестівецьких землях. Будучи освіченою людиною, служив у війську, мав звання молодшого офіцера. У Теплику понад десять років служив волосним старостою. А ще він був мудрим хліборобом-фермером, який у роки реформи через Селянський Поземельний банк придбав для своєї великої родини понад 100 десятин панської землі. Родина Хворостяних, як і всі хуторяни-фермери, жила щасливим життям до 1917 року. Тут, на хуторі Михайлівка, 1908 року народилася й моя мама.

Хуторяни прагнули перетворити приватні господарства на зразкові й заможні. Та незабаром з ініціативи Сталіна було взято курс на заміну дрібнотоварного сільськогосподарського виробництва на колективне. Радянська влада вела жорстоку боротьбу з заможними фермерами, оголосивши їх ворогами колективізації.
Спочатку в Берестівці було знищено більше 20 дворів заможних селян і понад сотню середняків. Михайлівку пограбували, сплюндрувавши всі 57 дворів. Більшість жителів депортували на Північ — на лісоповал до Архангельська, а працездатних чоловіків — на будівництво Біломорканалу.

Знищення хутора відбувалося на початку березня 1930 року. У Михайлівку прибули з Умані енкаведисти (до 1934 року — ОДПУшники. — Ред.), а з Берестівця — десятки підвід з комнезамівцями на чолі з Остапом Площуком. Грабували фермерські оселі, забирали все: зерно, домашню живність, одяг, взуття. Конфісковували для передачі в артіль сільгосптехніку й реманент. Комнезамівці проявляли особливу жорстокість під час примусового виселення хуторян. За наказом Площука з будинків знімали металеву покрівлю, забирали дерев’яні конструкції, в садибах залишалися тільки напівзруйновані муровані стіни.

Злочин із часом вчинили й стосовно хутірського цвинтаря, де були поховані жертви колективізації та Голодомору. Разом із понад сотнею колишніх жителів тут досі не мають вічного спокою мої дід і бабуся — Хворостяні Іван Матвійович і Фросина Захарівна, бо вже на початку 1950-их років цвинтар знищили, приєднавши його до орних земель колгоспу…».

Щоб пам’ятали

На фоні блакитного неба і безкрайніх щедрих ланів на місці колишнього хутірського цвинтаря насипано кам’яний пагорб пам’яті, на якому засяяв золотом могутній дубовий хрест, обшитий оцинкованою жерстю. Внизу напис: «Вічна пам’ять мешканцям хутора Михайлівка, знищеного більшовиками в 1930 році». На освячення меморіалу, що стане своєрідним некрополем перших фермерських родин краю, прийшли десятки людей: земляки, нащадки жертв тоталітарного режиму.

Над дизайном і втіленням проекту працювала ініціативна команда, до якої долучилися староста Берестівця Галина Панасюк, заслужений працівник сільського господарства України Василь Чекаленко, головний інженер Андрій Кривошия, головний будівельник Володимир Ковальчук. Освятив знак та провів панахиду настоятель берестівецької церкви Святого Архістратига Михаїла отець Володимир.

На церемонії освячення керівник ТОВ «Берестівець» Василь Чекаленко, як і всі учасники церемонії, не міг стримати тривожних емоцій.

— Багатостраждальна Україна пройшла суворі випробування на шляху до своєї незалежності, — сказав у коментарі нашому виданню Василь Іванович. — На тлі тих незворотних подій для нас важливо не допустити помилок минулого. Над Україною й нині нависає загроза воєнних дій, невиважених вчинків владних очільників, спотворення уроків історії, коли Україну за її родючі землі хотіли завоювати, під час війни нацисти вивозили за кордон нашу безцінну землю. А нині хочуть торгувати нею за безцінь. Я був на деяких дискусійних клубах з приводу продажу української землі. На моє пряме запитання до іноземців, чи торгують вони своєю землею, ті відповідають: «У нас земля продається, але ви її не купите…». Продати землю можна раз, і стати не хазяїном у своїй країні, ходити не по своїй землі. Тому нам треба бути обачними й застерігати людей, щоб не повторити гірку долю наших предків.

Про працю над створенням сільського меморіалу розповіла староста Берестівця Галина Панасюк.

— Ініціював проект меморіального знака та фінансував будівельні роботи почесний громадянин Уманського району Василь Чекаленко, — конкретизувала Галина Григорівна. — Всі деталі ми узгоджували з дослідником Василем Хворостяним, аж до напису на табличці. Місце розташування визначали колективно. Прагнули звести такий меморіал, щоб зафіксувати місце знищеного хутора Михайлівка, а хрест було видно звідусіль, намагалися спрогнозувати зручний під’їзд поміж польовими масивами. Товариство виділило 20 тисяч гривень на придбання будматеріалів, надало деревину дуба, замовили метал із Черкас. Будівельні роботи виконали місцеві майстри ФОП Ковальчук В.Ф. Кожен із нас хотів віддати світлу данину пам’яті жертвам тих страшних подій і вкласти частку своєї праці у вшанування репресованих і знищених голодом земляків.

Присутній на церемонії освячення директор Берестівецької школи Олександр Омельченко зізнався, що про ті події ще мало інформації, цю тему належить дослідити нащадкам:

— Разом із школярами ми вивчаємо долі репресованих, які народилися в Берестівці, — сказав Олександр Петрович. — Серед них — відомий археолог Феодосій Мовчанівський, розстріляний у Биківні, нещодавно ми з учнями їздили на його могилу. У нашому селі ще є чимало відомих, проте недосліджених місць. Вдячні науковцю, уродженцю хутора Михайлівка Василю Хворостяному, який домігся повернення із забуття хуторян та виконав материн заповіт про увічнення цього місця. Спасибі Василю Чекаленку за фінансування спорудження меморіалу, керівництву села, будівельникам, усім-усім, хто долучився до цієї непростої роботи.

— Я переповнений радістю й печаллю, — проникливо зізнав­ся очевидець тих далеких подій 79-річний Василь Хворостяний, який з родиною приїхав із Києва. — Пригадалися всі події, про які розповідала мама та заповідала не забувати про них ніколи. Михайлівка манила мене все життя, тепер її трагічну історію не забудуть нащадки: на це скорботне місце приїжджатимуть наші діти й онуки, щоб вклонитися пам’яті предків.

83-річна берестівчанка Ганна Душина (в дівоцтві Гнатюк) береже дитячі спогади та розповіді батьків. Ганна Миколаївна переказує, що тодішня влада так жорстоко розправилася з хуторянами, тому що не мог­ла змусити вступити в колгосп. Щоб їх розкуркулити, комісари вдалися до провокації, підіславши на хутір «ворога народу». Той чоловік попросив захисту й добросердні селяни переховували «сердегу» в криниці, гуртом годували. За укриття «неблагонадійного» люди у чорному влаштували облаву, арештували і вивезли чи не всіх жителів Михайлівки, навіть немовлят.

— Мені багато дечого згадалося, як почула про цю подію. Батькам усе довелося віддати в колгосп, а коли перебиралися в село, то в нашу напіврозібрану хату вже заглядали злодії на конях, їх називали страшно — «гості».

Навкруг пагорба-меморіалу уже цвітуть хризантеми, а незабаром спалахнуть цвітом мальви і чорнобривці, які виграватимуть усіма кольорами веселки, як колись у обійстях хуторян. І згадуватимуть нащадки, якою дорогою ціною далося українцям право господарювати на своїй землі.

Тетяна КАЛИНОВСЬКА, “Черкаський Край”.