Останніми роками у містах України завелися олені. Щоправда, писати це слово потрібно в лапках, адже це далеко не ті благородні тварини, які ховаються у лісових хащах. Ці «олені» живуть поряд з нами, можуть ховатися хіба за кущами, посеред зеленого газону, або ж перегородять вам прохід посеред тротуару, а то й просто перекриють вихід з офісу. І це далеко не вимираючий вид в нашій країні, навпаки – множаться вони з неймовірною силою.

Отож, «олені» — водії, які поважають тільки своє виключне право паркуватися, де їм прийде в голову. Серед них є дуже агресивні і ті, які щоразу нарікають на відсутність місць для паркування та запевняють, що стали буквально на декілька хвилин, пише “Вичерпно”.

Що ж змушує водіїв ставити машину посеред тротуару та яка загалом у Черкасах ситуація із паркувальними майданчиками далі у статті.

Спроба вирішити проблему із паркуванням у Черкасах

Наразі ледь не в кожній черкаській родині є машина. Рух вулицями міста з кожним роком стає все інтенсивнішим. А от місць для паркування не більшає. Люди лишають свої машини вздовж вулиць, значно звужуючи дорожню частину, заїжджають на бордюри, ставлять їх безпосередньо під будівлями і посеред тротуарів. І тут ніби як і можна зрозуміти автомобілістів, адже…

Останнє повідомлення про те, що в місті Черкаси мають з’явитися платні парковки, які мали б розвантажити хоча б центр міста, датується 20 жовтня 2009 року. Тоді повідомлялося,  що з 1 листопада того ж таки року в Черкасах буде запроваджене платне паркування автомобілів на міських вулицях. Нововведення мало почати діяти з центральних районів і з часом охопити й інші частини обласного центру. Виконавчий комітет Черкаської міської ради тоді визначив 24 місця платного паркування, які загалом були спроможні вмістити 1420 одиниць автотранспорту. За словами тодішнього начальника управління вуличної інфраструктури, транспорту та зв’язку департаменту житлово-комунального комплексу Олексія Леонова, потреба облаштування в Черкасах паркувальних майданчиків назріла вже давно. Оскільки з кожним роком кількість автомобілів в місті зростає, що відповідним чином позначається на «комфорті» водіїв і пішоходів.

blank

Отже… якщо вже тоді усвідомлювали, що кількість автомобілів на вулицях Черкас перевищує наявність у місті місць для їх паркування, то що вже й казати про 2019 рік.

blank

Тоді Черкаси умовно планували поділити на дві зони – більш дешеву, де година паркування становитиме 1 грн, і центральні райони, де вартість паркування становитиме 2 грн за 1 годину. Оплата мала здійснюватися як на місці безпосередньо з паркувальником – готівкою, так і через придбання абонементів: на місяць, квартал, півроку, 9 місяців і рік. У перспективі планувалося закупити паркомати, щоб водії могли розраховуватися самостійно.

blank

Уже не в такому далекому 2018 році екскерівниця департаменту фінансової політики ЧМР Наталія Джуган звернула увагу, що Черкаси є чи не єдиним містом України, в якому немає Концепції паркування транспортних засобів і попросила керівників департаментів, які відповідають за цей напрямок, визначити місця для паркування і таки розробити цю Концепцію.

Чому не вдалося?

У свіжому коментарі нашому виданню керівник управління вуличної інфраструктури Сергій Отрешко відзначає, що платне паркування з’явиться в місті Черкаси – як не у наступному році, так через рік. Це вимога часу. Уже зараз деякими вулицями Черкас складно проїхати.

blank

Про труднощі пересування містом розповідає черкащанка Ольга:

«За відсутності спеціально відведених місць дозволяється паркування біля правого краю проїзної частини, але обов’язково має зберігатися дистанція до пішохідного переходу та перехрестя. На жаль, черкаські водії, особливо у центрі, не гребують і паркуються навіть на стоп лінії, цим самим, роблячи праву смугу дороги «мертвою» та ускладнюють поворот, наприклад, на стрілку».

blank

Однак навіть за великого бажання віднайти необхідну кількість місць для паркування, тим паче в центрі, не вийде, запевняє Сергій Отрешко:

«Організація майданчиків для паркування – це складний процес в місті Черкаси. У нас не вистачає ширини тротуару, для того, щоб вздовж доріг робити паркувальні майданчики. Розвантажити центр міста від машин і загалом якось впорядкувати цей процес дозволило б запровадження платного паркування принаймні у центральній частині міста».

– Платне паркування може стати одним із джерел наповнення міського бюджету, як це роблять в інших містах, — вважає і засновник проєкту  Mapamagic (у основі якого лежить запровадження системи моніторингу міського громадського транспорту), керівник ІТ-компанії «E-Kreative» Віктор Євпак. – Черкаська міська рада вже кілька років говорить про необхідність такого кроку, але до реальних дій справа так і не доходить. Навіть є проєкт рішення про запровадження місць для паркування, який «кочує» з одного порядку денного в інший уже кілька місяців. По факту це могло б не лише приносити прибуток місту, а й частково вирішити проблему з хаотичним паркуванням. Звісно, таку дію треба запроваджувати разом із сервісом. Паркувальні місця мають бути зручними, правила гри – прозорими. Тоді цю новацію позитивно сприймуть і самі водії. Окрім того, варто враховувати і тенденції до збільшення кількості електрокарів. Було б круто, аби хоча б частина таких парковок мали зарядний пристрій для електромобілів. Що стосується залучення людей чи автоматизації, слід додатково вивчати це питання з точки зору фінансів. Але думаю, навіть якщо зараз буде складно забезпечити всі місця паркоматами, з часом місто прийде до цього, і процес буде автоматизовано.

blankЯка альтернатива?

Черкаси далеко не єдине місто в країні, яке має схожу проблему: автівок — забагато, парковок — замало. Логічно, що першими з цим почали боротися великі міста. Законотворці внесли зміни у державні будівельні норми (які вступили в дію вже 1 липня 2019 року) щодо проектування автостоянок і гаражів, якими унормовано можливість будувати автоматизовані паркінги в містах України. Ця ініціатива, вважають урядовці, має вирішити проблему з нестачею парковок, тепер можна будувати автоматизовані паркінги, які передбачають повну автоматизацію усіх процесів. Від водія вимагається тільки заїхати на паркову і залишити там свій автомобіль.

– До цього постанова Кабміну, що регулювала платне паркування, вимагала встановлення одного паркомату на 8 чи 10 автомобілів. Це дорогий апарат, і зовсім немає впевненості, що його не зламають через тиждень. Навіть навпаки, думаю, він прослугує недовго. Інших шляхів запровадження платного паркування не було, — розповідає про черкаські реалії Сергій Отрешко. – Зараз же нормативна база дозволяє за допомогою мобільного додатку впроваджувати платне паркування. І, можливо, вже у наступному році ми почнемо запроваджувати цей механізм. Однак для цього потрібно провести певний комплекс заходів і, звичайно ж, потрібні кошти. Зокрема, треба чітко визначити і узгодити з патрульною поліцією місця для платного паркування, потрібно буде нанести відповідно розмітку, закупити програмне забезпечення, створити штат інспекторів з паркування, повинна бути техніка, що здійснюватиме евакуацію автомобілів, які або неправильно, або безкоштовно запарковані.  Щоб виправдати всі ці витрати, одна година на стоянці має коштувати десь 5 гривень. Проте це загальноєвропейська практика, ми до цього однозначно прийдемо як не у наступному році, так через рік. Нас це змусить зробити життя, оскільки скоро буде складно проїхати вулицями міста.

Автоматизовані паркінги, облаштування паркомісць на дахах будинків – у світовій практиці вже давно намагаються вирішити питання засилля автівок на вулицях міста. Однак для невеличкого міста як Черкаси будівництво такого об’єкту навряд стане виправданим використанням бюджетних коштів, відзначає керівник управління вуличної інфраструктури міста.

Та й не всі експерти «на ура» сприйняли ініціативу з багаторівневими паркінгами, вбачаючи там навіть корупційну складову. Це недешевий проєкт, трьохрівневий паркінг коштуватиме не менше 50 млн грн. Виділяти такі кошти з місцевого бюджету недоречно, а інвестору вигідніше звести багатоповерхівку.

«У нас в країні будівництво парковок не є самоокупним проєктом. Це завжди частина міської інфраструктури. Якщо дивитися на це зі сторони бізнесу, то простіше побудувати торгівельний центр чи жилий будинок, оскільки парковка такого прибутку ніколи не принесе. А з міського бюджету краще гроші направити на розвиток муніципального транспорту, а не витрачати на багаторівневі паркінги», — відзначив заступник міністра інфраструктури України 2014-2015 років Олександр Кава.

Натомість експерт пропонує інший варіант вирішення цього питання.

– Вихід із цієї ситуації насправді один – необхідно розвивати громадський транспорт, який стане альтернативою переміщення городян містом. Ось у Черкасах зараз на вулиці виходить усього лиш до 60 тролейбусів. Для порівняння, у Вінниці, яка не набагато більша за Черкаси, щоденно на маршрути виходить 150 тролейбусів, 170 трамваїв і 50 автобусів великої місткості. У невеличкому містечку Пльзень в Чехії із населенням 165 тисяч мешканців на маршрути щоденно виходить 90 тролейбусів, 110 трамваїв і 70 автобусів великої місткості, — висловив своє бачення Олександр Кава.

blank

blank

Так виглядає мережа маршрутів електротранспорту міста Пльзень

На його думку, значно збільшити кількість місць для паркування не вийде. Натомість, якщо громадський транспорт ходитиме з невеликим інтервалом і за графіком, буде зручна для містян мережа маршрутів, то навантаження на центральну частину міста від автівок значно зменшиться.

– Ніякі покарання значного ефекту не дадуть. Людям потрібно створити нормальну альтернативу переміщенню по місту. Так це працює в усіх європейських містах. А у нас, коли громадський транспорт деградує, засилля жахливих маршруток, то люди намагаються користуватися власними автомобілями, — зауважив експерт.

blank

Електротранспорт на вулицях Вінниці

blank

Електротранспорт на вулицях чеського міста Тепліце, 50 тис. населення

Посилити роль громадського транспорту та створити систему перехоплюючих автостоянок пропонує засновник проєкту Mapamagic Віктор Євпак:

«Сьогодні світ іде до зменшення автомобілів, особливо в центральних частинах міста. Через це влада стимулює людей залишати автомобілі не в центрі або взагалі за містом. Натомість користуватися громадським транспортом. І для цього виконується цілий комплекс заходів. Часто парковки в центрі міста дуже дорогі навіть для європейців. Залишити автомобіль у центрі на парковці на день інколи може коштувати близько 100 доларів. Розвиненим є сервіс, коли ти паркуєш автомобіль за містом (на кшталт як у нашій Червоній Слободі) і тебе доставляють у центр громадським транспортом. Поширеною є практика зонування територій. Раніше бачив таке у Лондоні, а зараз часто в різних містах. У Зоні 1 (тобто в центрі) за паркування ти платиш додатковий податок за викиди в атмосферу. Тому, знову ж таки, шукаєш місце на периферії або взагалі за містом. При побудові нових об’єктів нерухомості підраховують, скільки потрібно паркувальних місць, і забезпечують їх, щоб не створювати незручностей як водіям, так і пішоходам у майбутньому. Крім того, активно розвиваються сервіси оренди скутерів, електросамокатів, велосипедів. Усе це спрямовано на те, щоб місто ставало більш чистим з точки зору екології, зручнішим для пішоходів і велосипедистів. Звісно, поки що для Черкас це мало реально. Якщо говорити про наше місто, то в нас було б несправедливо людей примушувати пересідати з автівок у той громадський транспорт, який є, у тому стані, в якому він є. Тому місту час задуматись, принаймні, про те, щоб парковки були не хаотичними, як зараз».

Про ситуацію із паркуванням розповідають українці, які наразі проживають за кордоном.

Надія Охріменко, Ейсбург, Данія

«Біля всіх супермаркетів є парковки, нормальні, місця хватає. Не знаю чи всюди так, але біля одного бачила, що можна паркуватись тільки один раз на день. По місту теж є парковки, і платні, і безкоштовні… Ще на деяких парковках можна якийсь проміжок часу безкоштовно залишати машину, а потім платити, для цього треба на передньому склі на годиннику виставити час, в який ти припаркувався».

blank

Тетяна Колебіденко, Чехія, Колін

«Загалом в Чехії ситуація із місцями для паркування також дещо напружена. Майже у кожній сім’ї є одна машина або дві машини. Колін – це невеличке місто. У нас є парковки біля будинків, по місту в основному безкоштовні паркомісця. Звичайно ж, є такі майданчики, які призначені для паркування виключно мешканців певних будинків. Є безкоштовні парковки біля торгівельних центрів. А загалом по всій Чехії платні паркувальні місця, облаштовані паркоматами».

blank

Як карають порушників?

Попри дійсно напружену ситуацію із паркувальними майданчиками, поведінку деяких водіїв все ж важко виправдати.

«У Черкасах є вулиці, якими через відсутність парковок уже майже неможливо пересуватися. Водії прости «кидають» машини посеред вулиці. Гарний приклад вулиця Гоголя (між вулицями О. Дашковича та Б. Вишневецького), вулиця Байди Вишневецького в районі міськради, вулиця Лазарєва (особливо у сесійні дні), бульвар Шевченка. З одного боку, розумієш водіїв, бо кількість парковок у Черкасах не відповідають кількості автомобілів, але все одно, необхідно хоч інколи думати про комфорт інших водіїв та пішоходів», — скаржиться водійка Ольга.

blank

За порушення правил зупинки та стоянки відповідно до ч.1 с. 122 Кодексу України про адміністративні правопорушення, передбачена відповідальність у вигляді штрафу в розмірі 255 грн. Також відповідно до ч. 5 ст.122 за зупинку чи стоянку транспортних засобів на місцях, призначених для зупинки водіїв з інвалідністю або водіїв, які перевозять осіб з інвалідністю, передбачена відповідальність у розмірі від 1020 до 1700 грн.

– Патрульні щодня виявляють і реагують на порушення правил дорожнього руху, дана проблема також не є винятком, особливо у випадках, коли це створює перешкоди для інших учасників дорожнього руху. У випадку, коли екіпажі вільні від виконання більш пріоритетних завдань, то такі порушення фіксуються доволі часто. Кількість зафіксованих порушень коливається від декількох до декількох десятків на день. Водії паркуються і біля перехресть, і ближче 10 метрів від пішохідного переходу, ближче 30 метрів до посадкових майданчиків і на тротуарах, у дворах. Ми про цю проблему знаємо, по можливості завжди впливаємо на таких водіїв. Буває водії блокують виїзд для інших автомобілів, заважають роз’їзду, — розповів Владислав Ткаченко, старший інспектор пресслужби Управління патрульної поліції в Черкаській області.

blank

Всі виявлені порушення оформлюються і водій притягується до адміністративної відповідальності. Водій, який отримав постанову про адміністративне правопорушення, повинен протягом 15-денного терміну сплатити штраф. Це час для добровільної сплати штрафу. У 10-денний термін водій також має право оскаржити дану постанову, звернувшись до суду.

Якщо не допомагають штрафи, може допоможе публічність?, — думають черкасці і викладають світлини порушників у соціальні мережі, які переповнені повідомленнями про «оленів», які лишають свої автівки посеред пішохідних зон, на газонах, на проїжджих частинах, тим самим ускладнюючи рух іншим автомобілістам і громадському транспорту.

blank

blank

А що ж у дворах?

Не краща ситуація із паркуванням біля житлових будинків. Наразі законодавство однозначно вимагає при наданні містобудівних умов на зведення будь-чого, передбачати біля об’єкту в достатній кількості місць для паркування. І дійсно, мешканці нових житлових комплексів мають менше проблем із тим, де ж поставити свій транспортний засіб.

blank blank

Чи зникнуть «олені» з вулиць Черкас?

У Черкасах дійсно складана ситуація із місцями для паркування. Центральні вулиці міста переповнені автотранспортом. Однак навряд це виправдовує водіїв, які попри штрафи і побоювання отримати звання «олень» року продовжують паркувати свої автівки так, як зручно їм, незважаючи на комфорт інших учасників дорожнього руху. Звичка, як то кажуть, друга натура. Тож, цілком імовірно, навіть із впорядкуванням в місті паркувальних майданчиків, «олені» з вулиць міста не зникнуть. Тому не варто очікувати колосальних змін навколо, почнімо їх з себе.