Другий місяць літа принесе українцям чимало змін, зокрема мобілізаційних. У Дії планують запустити бронювання військовозобов’язаних, а кордон тепер можна буде перетинати, продемонструвавши QR-код військово-облікового документа.

ЗМІ та ТБ також чекають зміни в липні, зокрема збільшиться частка української мови в ефірі та у друкованих медіа.

У зв’язку з підвищенням тарифів на електроенергію, субсидії будуть перераховані автоматично, тож йти нікуди не треба. Однак є і погані новини – деякі з українців не отримають пенсії у липні.

Які ще важливі зміни очікують на українців із 1 липня 2024 року – розповідають “Факти“.

Мобілізація в Україні

На початку липня в Дії планують запустити бронювання військовозобов’язаних. Наразі, щоби забронювати співробітника, роботодавцю необхідно подавати заяви в паперовому вигляді, збирати підписи та тижнями чекати на результат.

– Дія це змінить. Процес буде швидким, прозорим і без людського фактора, а результат — за годину, – зауважив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.

На першому етапі, забронювати своїх співробітників онлайн зможуть критично важливі підприємства та компанії, які працюють на потреби Сил оборони. Керівник отримає відповідь про бронювання в Дії, а в людини оновиться про це інформація в Резерв+. До речі, наприкінці червня у Резерв+ з’явився статус бронювання від мобілізації.

На військовозобов’язаних українців у липні чекає ще одна зміна. Так, з 16 липня відправлені поштою повістки вважатимуться врученими.

– Приходить рекомендований лист, людина або під підпис отримує, або відмовляється, знову ж таки, під підпис. Або лист повертається – і тоді вважається, що його було доставлено… Якщо людини не було фізично на місці, а лист повертається, то тоді запускається механізм адміністративного правопорушення, — пояснив речник Міноборони Дмитро Лазуткін.

Належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов’язаного про виклик до районного (міського) ТЦК у разі надсилання повістки засобами поштового зв’язку вважатиметься:

 • день проставлення в поштовому повідомленні позначки про відмову отримати поштове відправлення;
 • день проставлення позначки про відсутність особи за адресою місця проживання, повідомленою цією особою ТЦК під час уточнення військово-облікових даних;
 • день проставлення в поштовому повідомленні позначки про відмову одержати поштове відправлення;
 • день проставлення позначки про відсутність громадянина за адресою задекларованого чи зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила ТЦК іншу адресу місця проживання.

Детальніше про це читайте за посиланням.

У липні чоловікам, згідно з постановою № 648 Про реалізацію експериментального проєкту щодо надання адміністративних послуг громадянам України у сфері міграції за межами України, за кордоном не видаватимуть паспорти без військових документів.

У липні військовозобов’язані чоловіки під час виїзду за кордон зможуть пред’являти QR-код військово-облікового документа.

– Зокрема, це стосується і наявності у військово-облікових документах у паперовій чи електронній формі інформації із зазначенням підстав про звільнення від мобілізації або виключення з військового обліку за станом здоров’я. Нагадаємо, з 18 травня це є додатковою умовою перетину кордону окремих категорій громадян, – зауважив речник Державної прикордонної служби України (ДПСУ) Андрій Демченко.

Крім того, з 1 липня українські студенти-заочники та ті, хто здобуває другу або третю вищу освіту, можуть бути мобілізовані.

Про це йдеться в новій редакції закону про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, який набрав чинності 18 травня 2024 року.

Йдеться про здобувачів освіти:

які навчаються заочно;

хто здобуває другу (бакалаврат) чи третю (магістратура) вищу освіту;

хто здобуває освіту за рівнем, нижчим за вже отриману.

Виплати для ВПО з 1 липня

У липні виплати ВПО продовжать отримувати внутрішні переселенці, яким допомогу призначено автоматично. Передусім йдеться про людей, які не можуть працювати, доглядають дітей, важко хворих, осіб з інвалідністю, не мають доходів або мають низькі доходи.

Також кошти від держави продовжать отримувати й ті, кому ухвалили заявку на продовження допомоги.

Розмір виплат для ВПО не змінився:

для осіб з інвалідністю та дітей – 3 000 грн;

для інших осіб – 2 000 грн.

Надходити виплати будуть 15 та 28 числа кожного місяця.

Пенсії: хто не отримає гроші

У липні в Україні деякі пенсіонери залишаться без виплат через те, що вони не пройшли обов’язкову ідентифікацію, зазначили у Пенсійному фонді України. Це стосується саме тих осіб, які отримали статус ВПО до 24 лютого 2022 року. Однак надходження виплат можна відновити, пройшовши зазначену процедуру.

Пройти ідентифікацію можна кількома способами — пенсіонер може обрати найзручніший для себе:

 • особисто це можна зробити в будь-якому сервісному центрі Пенсійного фонду або відділенні Ощадбанку;
 • через відеоконференцію: для цього потрібно подати відповідну заяву;
 • на вебпорталі електронних послуг ПФУ, авторизувавшись через Дія. Підпис;
 • у дипломатичних установах України за кордоном — водночас після проходження ідентифікації пенсіонер має передати документи про це Пенсійному фонду. Це можна зробити через вебпортал ПФУ або вислати поштою.

Тарифи на світло, газ та воду

Після того, як з 1 червня ціна на електроенергію зросла, змін поки що не очікується. Так, за кіловат-годину українцям доведеться заплатити 4,32 гривні. Щодо нічного тарифу на електроенергію, то тепер він становить – 2,16 кіловат-години.

Ціни на газ для споживачів Нафтогазу, як і минулого місяця становитимуть 7,96 грн за куб. Для інших користувачів вартість є іншою та становить – від 7,70 до 9,99 грн.

Вартість води у деяких населених пунктах України може зрости. Місцеві органи влади на цих територіях отримали повноваження визначати ціни на цю важливу послугу. Але великі міста отримали заборону на зростання тарифів, що було вирішено після відкладення підвищень у квітні.

Субсидії з 1 липня

У звʼязку з підвищенням тарифів на електроенергію, розмір житлово-комунальних субсидій і пільг буде перераховано автоматично, зазначає Мінсоцполітики. Тобто нікуди додатково звертатись не потрібно.

– Також нагадуємо, що субсидія надається, якщо родина сплачує за комунальні послуги більше, ніж визначений для неї обов’язковий платіж. Розміри ж обов’язкового платежу лишаються незмінними. Тобто фактично ви оплачуватимете стільки ж, скільки платили до збільшення тарифів. Різницю – компенсує держава, – пише відомство.

У Пенсійному фонді України пишуть, що, оскільки зростання тарифу на електроенергію відбулося з 1 червня, сума перерахованої субсидії буде відображена у виплаті за червень, яку одержувачі нарахують у наступному місяці – липні.

Податки для ФОПів та на додану вартість

В липні розміри мінімального та максимального ЄСВ залишаться без змін:

 • мінімальний розмір ЄСВ становить 22% від мінімальної зарплати — 1 760 гривень за місяць,
 • максимальний розмір ЄСВ становить 22% від 15 мінімальних зарплат — 26 400 гривень за місяць.

Водночас єдиний податок для 1 та 2 груп прив’язаний до мінімальної зарплати та прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який на сьогодні становить 3 028 гривень.

Тобто коли йдеться про єдиний податок (ЄП), то в липні:

ФОП 1 групи сплачує 302,80 гривні — це 10% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб;

ФОП 2 групи сплачує 1 600 гривень — це 20% від мінімальної зарплати;

ФОП 3 групи має фіксований ЄП на рівні 2023 року — це 3% від доходів для платників ПДВ та 5% від доходів — для неплатників ПДВ.

До того ж, жз 1 липня 2024 року скорочуються терміни перевірок для бюджетного відшкодування податку на додану вартість, пише Державна податкова служба України.

Так, платники податку, які мають право на бюджетне відшкодування відповідно до ст. 200 Податкового Кодексу України та подали заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, отримують його у разі узгодження контролюючим органом заявлених коштів за результатами камеральної перевірки, що проводиться протягом 20 календарних днів, наступних за граничним строком подання податкової декларації або уточнюючого розрахунку (у разі подання).

А якщо такі документи були подані пізніше – за днем їх фактичного подання, та відповідно до вимог, визначених статтею 76 цього Кодексу, а у випадках, визначених пунктом 200.11 цієї статті, – за результатами перевірки, зазначеної у такому пункті, відповідно до цього Кодексу.

Контролюючий орган має право протягом 40 календарних днів, що настають за граничним строком подання податкової декларації, а в разі якщо водна відправлена після закінчення граничного строку – за днем її фактичного подання, провести документальну перевірку платника податку згідно з підпунктом 78.1.8 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу.

До 1 липня 2024 року контролюючий орган має право протягом 60 календарних днів провести документальну перевірку платника податку, що настають за граничним строком подання податкової декларації, а в разі якщо вона надана після закінчення граничного строку – за днем її фактичного подання.

Українська мова в ЗМІ та на ТБ

З 17 липня української на ТБ стане більше, зазначається на сайті Уповноваженого із захисту державної мови. Так, використання недержавної мови в ефірах допускатиметься лише у вжитих учасниками програм сталих виразах, коротких фразах чи окремих словах, що транслюється у прямому ефірі, крім ведучих (дикторів) передачі. Однак загальна тривалість таких реплік не має перевищувати 10% програми.

Усі виступи, інтерв’ю, коментарі, пояснення, запитання, окремі репліки тощо недержавною мовою мають бути перекладені, дубльовані або озвучені українською.

– Нові вимоги щодо збільшення присутності української мови на телебаченні є важливим кроком для зміцнення статусу державної мови в інформаційному просторі. Відтепер глядачі матимуть можливість споживати ще більше контенту рідною українською мовою, – наголосив Тарас Кремінь.

З 16 липня для всіх друкованих медіа в Україні наявність версії державною мовою є обов’язковою.

Так, відповідно до 25 статті мовного Закону, на сайті Уповноваженого із захисту державної мови зазначено:

Наявність версії державною мовою для усіх друкованих медіа в Україні є обов’язковою. Якщо є версії іншими мовами, вони повинні мати однакову назву, зміст, обсяг та спосіб друку, а їх випуски – мати однакову нумерацію порядкових номерів і видаватися в один день.

Розповсюдження за передплатою друкованих медіа, виданих недержавною мовою, допускається за умови забезпечення можливості передплати в Україні такого самого видання державною мовою.

Засновники (співзасновники) друкованих медіа зобов’язані виготовляти, публікувати і доставляти обов’язковий примірник документів (номери (випуски) друкованих ЗМІ) державною мовою у порядку, визначеному законом.

У кожному місці розповсюдження (газетні розкладки в метро, на вокзалах, у супермаркетах, на АЗС тощо) друковані медіа державною мовою мають становити не менше 50% назв друкованих медіа, що розповсюджуються в цьому місці.

У місці розповсюдження друкованого медіа, виданого недержавною мовою, розповсюджується такий медіа державною мовою.

Вимоги частин першої, другої та абзацу другого частини четвертої цієї статті не поширюються на друковані засоби масової інформації, що видаються винятково кримськотатарською мовою, іншими мовами корінних народів України, англійською мовою, іншою офіційною мовою Європейського Союзу, незалежно від того, чи містять вони тексти державною мовою, та на наукові видання, мова яких визначається статтею 22 цього Закону.

Так, з 16 липня 2024 року мова місцевих друкованих медіа – українська.

Підтримка українців у Польщі

З 1 липня 2024 року зміниться система підтримки українців у Польщі.

Що зміниться для біженців із України:

1) Термін дії тимчасового захисту для громадян України буде продовжено з 30 червня 2024 року до 30 вересня 2025 року.

2) Водночас з 2025-го можна буде змінити статус перебування з поточного тимчасового захисту на посвідку на тимчасове проживання терміном на 3 роки.

3) З 1 липня 2024 року зміниться система підтримки українців:

 • фінансування допомоги, пов’язаної з проживанням та харчуванням українських біженців (які перебувають в особливо складній ситуації), буде можлива лише на підставі підписаної угоди з компетентним воєводою або органом місцевого самоврядування, що діє за розпорядженням воєводи;
 • будуть змінені правила відшкодування витрат на проживання та харчування в центрах колективного розміщення, що забезпечить більш ефективний, ніж зараз, збір належних субсидій;
 • виплати, пов’язані з компенсацією витрат на проживання та харчування біженців, понесених власниками приватного житла, не будуть продовжені;
 • припиниться фінансування фотографування на документи та одноразову грошову допомогу в розмірі 300 злотих
 • буде запроваджено обов’язкове шкільне навчання для дітей громадян України, причому виплата допомоги “800 злотих плюс” буде пов’язана з виконанням цього зобов’язання, починаючи з 2025-2026 навчального року.

4) Тимчасовий захист буде поширено на дві додаткові категорії іноземців:

неповнолітні діти громадян України,

неповнолітні діти подружжя громадян України, які не мають українського громадянства.

5) Надавати психологічні послуги українським біженцям зможуть громадяни України, які проживають у Польщі та мають відповідну освіту.

Міжнародні події

3 липня у Вільнюсі відбудеться міжнародний захід Захист соціальних прав під час війни в Україні. Форум у Вільнюсі об’єднає представників органів державної влади України, Литви та інших держав-учасниць Ради Європи, членів Європейського комітету з соціальних прав, міжнародних експертів, представників Ради Європи, експертів та політиків для обговорення найактуальніших питань захисту соціальних прав людей у воєнний час.

– Мета — побудова стратегічного партнерства, а також посилення ролі Європейської соціальної хартії у наближенні законодавства України до acquis ЄС та захист прав дітей в умовах повномасштабної війни в Україні, – повідомляє Мінсоцполітики.

Запрошуємо долучатись до події онлайн — для цього необхідно до 28 червня 2024 року заповнити реєстраційну форму та дочекатися на пошту листа із підтвердженням реєстрації та запрошенням на трансляцію.

Проєктом буде забезпечено синхронний переклад на українську, англійську, литовську, а також українську жестову мову.

Ізраїль припиняє безвізовий режим з усіма країнами, включно з Україною. Це станеться вже з 1 липня. Так, для заїзду в країну люди мають подавати документи на отримання дозволу ETA-IL для перебування у країні до 90 днів.

Як зазначають у посольстві України в Ізраїлі, Україна залишається відкритою для діалогу з Ізраїлем для обговорення та узгодження цих змін у політиці подорожей на користь обох країн.