Черкаському музею “Кобзаря” вдалося придбати ще один портрет Тараса Шевченка.

Наша колекція мистецької шевченкіани налічує уже більше, ніж півтори сотні художніх творів шевченківської тематики, які ми класифікували і видавали комплектами листівок. На кожній з карток розміщене власне зображення, а на звороті вказано, як придбано картину. Адже більшу частину творів закуплено за спонсорські кошти або подаровано авторами. Цього разу на наше прохання відгукнувся ще один небайдужий черкащанин Гавриленко М. П., який і виділив зі свого скромного бюджету потрібну суму. На сьогодні вже маємо матеріали на видання наступного, сьомого комплекту листівок. Шукаємо спонсора.

А тепер про сам портрет. Автор використав сюжет Сергія Васильківського: Тарас Шевченко в кожусі і шапці сидить на березі Дніпра. На звороті каліграфічним почерком напис: «Кобзар. Мирогород 1922». Виконаний портрет на фанері олійними фарбами. Стан збереження прекрасний. Знайдений у м. Гадяч Полтавської обл. Зараз наш музейний реставратор Віктор Григорович Крючков відреставрував старовинну раму, гідну такого високомистецького твору.

blank

Подібний портрет Т. Шевченка зустрічаємо у приватній колекції родини Уманських. Він таких же розмірів, як і наш, але з підписом Г. Ксьонза і виконаний у 1920 р. Припускаємо, що новознайдений шедевр є авторським повтором.

Ксьонз Григорій Петрович (1874 – 1947 рр.) – миргородський художник-самоука, продовжувач традицій давнього народного малярства. Г. Ксьонз у дитинстві переніс важку хворобу, внаслідок якої втратив слух і мову. Але природа наділила його щедрим даром – талантом художника. Професійної освіти він не одержав. Його наставниками були миргородські майстри-маляри. Писав Григорій Петрович переважно портрети, пейзажі, натюрморти. Художник жив дуже скромно. Останні роки свого життя Григорій Ксьонз провів у старечому будинку в Лубнах, де і помер.

Зараз роботи Григорія Петровича зберігаються у Полтавському художньому музеї, в Миргородському та Лубенському краєзнавчих музеях, музеї Івана Гончара, Національному музеї архітектури та побуту та в приватних колекціях.

Щиро вдячні благодійнику та реставратору.