Виповнилось 100 днів від того, як Володимир Зеленський очолив державу. Традиційної для цієї дати прес-конференції президент не організовував, натомість дав інтерв’ю акторові Станіславу Боклану – разом Зеленський та Боклан знімались у серіалі “Слуга народу”. Відеоверсію інтерв’ю показав телеканал 1+1. ТСН.ua підготував повну текстову версію розмови.

Наша редакція подає уривки із цього інтерв’ю.

 – Я пам’ятаю, коли у фільмі я зайшов до вас з цією фразою “Доброе утро, господин президент” – ви саме сиділи у вбиральні і цікавились останніми новинами, а як починається ранок президента у реальному житті?

– Я говорив це у промові на День Незалежності України, що прокидаюсь з повідомленням з фронту – пострілів стільки-то, втрат стільки-то. Я дуже радий, що зараз це зменшилося в рази. Я отримую ці смски три рази на день, коли там нуль – це дуже приємні моменти. Потім цілую своїх дітей, свою жінку. Вони завжди сплять, коли я це роблю, вони навіть не знають, що я це роблю, от тепер дізнаються.

– Ви, я думаю, читаєте новини, цікавитесь фейсбуком… Скажіть, як реагуєте на гнівні коментарі на свою адресу?

– Погано. Дуже погано. Я ж така людина, що – я ж цього не робив, я дійсно працюю, я дійсно хочу, щоб ми перемогли у всіх справах і у війні, і щоб все було добре в Україні.

– Мене дуже цікавить таке запитання, бо я особисто знайомий і з вами і з вашою дружиною: от розкажіть, вона стала першою леді, як, на вашу думку, вона почувається в такому статусі і в такій ролі?

– Я думаю, що це запитання більше до неї, ніж до мене… Їй складно, бо вона дуже відповідальна людина, мені здається, що навіть відповідальніша за мене, тому що вона кожну деталь розбирає. Їй дискомфортно, вона не любить, коли про неї говорять, навіть, коли добре говорять про неї в соцмережах, вона не любить стільки уваги.

– Ви ухвалюєте певні рішення, і, може, їй не завжди вони подобаються. Вона вам про це говорить?

– Я раджусь з нею, кажу відверто, з дуже складних питань, бо в неї дуже твереза думка. Кожній людині потрібні люди, які кажуть правду. Непотрібно бути в теплій ванні, особливо, коли ти президент України, чи якась інша відповідальна посада, це дуже важливо.

– Ми зараз їдемо до вас на роботу. Скажіть, будь ласка, чому ж ми їдемо з вами не на велосипеді?

– Дуже складне запитання. Я з цим боровся і борюся. Я чесно скажу – мені не дозволяють. Через що… Не буду зараз називати прізвищ людей, від яких може бути небезпека. Ми отримуємо інформацію, через що мені не дозволяють. І було вже декілька прикладів, коли, скажімо, образно кажучи, зовсім було небезпечно.

– В реальному житті пан Богдан часто щось шепоче вам на вухо. Таке враження, що пан Богдан хоче продемонструвати мені, як глядачеві, що він має якийсь особливий вплив.

– Він така, просто, нетерпляча людина, якби ви знали. Він не може іноді, як то кажуть, угомонитись. Я йому кажу: що ти постійно виставляєш в інстаграмі? Що ти за людина? Що ти у фейсбуці? Куди ти поліз до журналістів? Чого ти з ними сваришся? Він повинен заспокоїтись. Впливати на мене, він знає, що це дуже-дуже складно. Але він знається на цьому, в нього в політиці більший досвід, це правда, що іноді він дає дуже креативні думки, це так і є. Він мені може шепотіти: “А ти забув сказати про це”, я йому кажу: “Андрію, заспокойся”, він: “Ти бачиш, що він сказав?”.

– Як і в серіалі, ви призначили на високі посади багатьох своїх друзів

– Що стосується друзів, найближчі люди – вони близькі люди, тому вони і були в моїй команді. Кому ти можеш довіряти, що довіряти. Поїдь – що на Донбасі, чому міст не будується, що в Станиці Луганській. Старий губернатор каже – та тут все будується, а ти їдеш і бачиш, що тут нічого не працює. І тому були запрошені – мій помічник Сергій Шефір, на інформаційну політику Юра Костюк, далі мій давній товариш, але він професійний юрист Андрій Єрмак, моя помічниця Маша. Це чотири людини. До речі. Ніхто з них не кум, не брат і не сват.

– Багатьох хвилюють і непокоять наші стосунки з Росією, і у вас була телефонна розмова з Путіним.

– Я подзвонив йому тому, що я бачив рішення Міжнародного трибуналу з приводу наших моряків і кораблів, я бачив, що всі строки пройшли, і ніхто нам не повертає наших хлопців. І я зрозумів, що ми не можемо більше чекати, тому що щодня ми втрачаємо наших людей на фронті і ми втрачаємо можливості впливу на Захід з приводу повернення наших моряків, і ми втрачаємо наших дітей. Батьки моряків чи діти, чи дружини вони багато разів приходили сюди – і вони говорили, що ніхто, ні адвокати, ні омбудсмени, ніхто не поверне нам наших дітей, подзвоніть, будь ласка, Путіну.

Тому я вирішив йому подзвонити, ми познайомились, у нас була розмова десь 30 хвилин. Ми говорили про повернення наших хлопців, про наступні кроки, про ситуацію на Донбасі, про війну на Донбасі. Він казав мені інформацію, якою він володіє, я йому говорив про інформацію, яку знаю я. І це різні інформації про те, що відбувається на Донбасі. У нас була, я гадаю, предметна розмова, тому що ми визначили, яким чином і в який термін ми повинні повернути наших хлопців.

Коли у нас була друга розмова, вона була більш детальна і я розумію, що вирішувати всі питання одразу – Донбас, Крим, припинення вогню – це дуже, дуже складно. І не буде в цьому прогресу. Тому я знаю, що треба вирішувати крок за кроком: з конкретними термінами, з конкретною кількістю, з конкретними людьми. Тому ми це проговорили на другому дзвінку про те, що продовжимо це в третій раз і це буде наша особиста зустріч в Нормандському форматі. Нашою стороною вона була запланована. Чесно кажучи, він мені сказав, що раніше були такі стосунки, що про ніякі зустрічі не може бути [мова], але щоб вирішувати в Мінському форматі нам потрібно зустрічатися в Нормандському. Я вважаю, що тільки дивлячись очі в очі і в присутності західних лідерів, ми можемо домовитись і підписатись – що найважливіше.

– Обираючи президента Зеленського, усі думали, що обирають миротворця. Стовідсоткового. Але ваша риторика, ваші дії досить антиросійські. Ви не боїтесь, що в певних регіонах ви втратите рейтинг свій?

– Я нічого не боюсь тому, що мене не цікавлять політичні рейтинги. Мене це більше не цікавить. Мене це не цікавило під час виборчої кампанії до Верховної Ради, я спокійно до цього відношусь, тому що розумію, що у мене будуть помилки. Вони не є проросійські чи антиросійські. Я у свої кроках, у своїх словах говорю тільки про Україну. Хто інші країни – мене це зовсім не цікавить. Мені головне, щоб вони не підтримували бойовиків і щоб вони не були на нашій території, щоб їхні солдати і військові не були на території Донбасу і щоб ми припинили війну – все, що мене цікавить.

Хто користується термінологією, щоб підвищити собі бали. Партія Медведчука, там є ще великі питання, чи це його партія, чи там тимчасове об’єднання і хто вони такі. Є великі питання, звідки у них гроші на фінансування партії, звідки гроші на фінансування каналів. У нас є відповіді – обсяги кеша звідки і з якої країни вони все це отримують. І це буде дуже гучна історія, яка дуже погано закінчиться.

– Глобальних питань про економіку після перших 100 днів було б недоречно ставити, але всі бачать, що ВВП виріс і, як написала на Facebook на одній сторінці, це тому, що перестали так красти. Що в цей період просто перестали красти. Далі теж не будуть красти, ви контролюєте цю ситуацію?

 – Я поясню вам. Вони дійсно дуже бояться. І дійсно на митниці і на кордоні, дуже сильно, в рази зменшилася контрабанда. Ну дуже, прямо дуже. Вони стоять, вони не знають, куди нести. Ми отримуємо тисячі меседжів з приводу, ну візьміть, ну підіть. Всі бояться, зі мною не говорять, просто знають, що я – є приколи в Facebook – я одразу дзвоню Баканову (сміється). Да, одразу ж дзвоню Баканову – тут немає проблем.

Так, зупинили велику кількість контрабанди. Ми закінчимо контрабанду, коли буде реформована митна служба і податкова. Ми це все зробимо. Це буде впродовж, думаю, до кінця 2019 року. Ми приб’ємо “контрабас”.

–   Що там, пане президенте, з комуналкою?  

– Задача є, поставлена новому уряду: вони повинні показати модель. І якщо модель не буде зменшення комуналки, будемо прощатися з урядом. Все що вони зможуть, вони зроблять. Питання не в тому, яка ціна комуналки, питання в тому, який відсоток від того, що отримує людина пенсії чи зарплати, вона сплачує за комуналку. Це ж питання. І таку структурну проблему, таке структурне завдання ставиться новому  уряду. Дивись, комуналка може бути такою ж – ринкові ціни, таке інше – тоді збільшуємо пенсії, збільшуємо субсидії, збільшуємо заробітну плату. Тобто ми говоримо про відсоток. Не може 50, 60, 70, 80 чи 90 відсотків від тієї суми, яку отримує, людина сплачувати за комуналку. Ну просто не може. Помре людина. Навіщо ми працюємо, для кого, навіщо ці складні економічні формули?

Тобто вони знають мою позицію і щось готують. Така ж історія готується з приводу кредитування. Готують, щоби послабити цей відсоток, щоб відсоток був зменшений. Готують формат, щоб у 20-му році у людей була можливість купувати ті чи інші речі, нерухомість чи землю. Купувати за інший відсоток. Тому що я розумію, що таке 17-18 відсотків. Просто неможливо сплачувати такий кредит.

– Я якось пожартував, що восени врожаю не буде тому, що весною не було посадки. Коли всі раптом прокинуться і зрозуміють, що всі, хто заслужили це, отримали по повній?   

– Антикорупційний суд, якого не було, починає працювати 5-го вересня вперше в Україні. Антикорупційний суд. Там пройшов конкурс, і мені здається, що зараз там з’являться чесні судді. Це дуже важливе питання було. Далі: у нас з’явиться новий генеральний прокурор. Це дуже важлива людина. І я думаю, що восени, коли в нас з’являться і Антикорупційний суд, і генеральний прокурор, все почнеться. Все почнеться.

– Велика партія зайшла в парламент, люди починають працювати і автоматично – хочете ви чи ні – виникають групи впливу.

– До них вже ходять люди. Чому я так реагую на це і вони знають, що я по телефону казав вже деяким. Я їм казав відверто: я вас приб’ю… Знайду і приб’ю просто. Я їм сказав. Це просто ганьба. Тому вони знають моє відношення.

– Маєте вже невеличкий, але досвід міжнародних зустрічей: Макрон, Меркель, Ердоган, Нетаньягу і так далі. Як ви відчуваєте, як вони вас сприймають?

– Дуже гарно. Треба усім зрозуміти: як мене зустрічають і як проводжають – різні речі. Поясню. Підготовлена була така база, що я зовсім не про Україну. І нас всіх міжнародних зустрічах, що в мене були, з самого початку очікування їх ніяк не об’єднувалося з тим хто я є, що я за людина, які в мене думки, які в мене справи, хто я є, як я про щось мислю, які в мене думки, як я хочу розвиватись, яку Україну ми бачимо. Вони чекали одну людину, а приїхала інша людина. І вони всі зараз кажуть, що в України є реальний шанс тільки б вас не заламали.

Я їм розказую, що в нас за країна, інвестуйте туди, інвестуйте в Херсонщину, подивіться, яка Одеса, подивіться, скільки у нас там туристів, подивіться, які медики. Подивіться, які у нас виробники у Кривому Розі, у Маріуполі. Відчуваєте? Вони не знають назв. Їм п’ять років розказують, що в нас є три питання. Я їм кажу: ні, три головних питання, тепер перегорнули і давайте про економіку, що будемо робити? Я їм про Хортицю, а вони: що це таке? Давайте інвестувати, давайте робити там парк як Діснейленд і таке інше. Дивіться, яка в нас багата країна… Всі знають, що 500 млн на рік в тіні тільки з бурштину, його кришували. Давайте відкриємо ліцензії – іноземні компанії, заходьте, будуйте. Він за якістю найкращий у світі, а за покладами ми другі після Росії у Європі, тобто люди живуть як, вибач, кінь із шорами. Він бачить тільки те, що йому показують. Треба їх зняти і подивитись – у нас серйозна країна, дуже класні люди, для них багатьох Україна сьогодні – це відкриття. Вони відчувають мою енергію – те, що я їм бажаю. “А як ви будете нас захищати, у вас немає судів”. Я відповідаю – ви будете мені дзвонити. Ну, поки немає суду, як я буду захищати – буду дзвонити всім, в поліцію, прокуратуру, СБУ – їдьте, захищайте, бо вони будують нам завод на 5 тисяч людей.

– У вересні ви летите до Трампа, чого очікуєте від цієї зустрічі?

– Це стратегічний партнер України в багатьох галузях – в економіці, енергетиці, безпеці енергетичного сектору, незалежності, ОПК. Там дуже багато пунктів, про які ми повинні домовитись. І від них дуже залежить багато. Це дійсно підтримує Україну. З президентом треба зустрітись, познайомитись, подивитись в очі, сказати, що їх цікавить в країні, ми скажемо – що нам потрібно від них. Ми не будемо стояти з протягнутою рукою, ми пропонуємо: інвестуйте в країну, нам потрібні більш дешеві гроші. Я розумію, що немає довіри до правоохоронної системи, але будемо над цим працювати. Ми повинні бути сильною, незалежною країною і пишатись нею. І їхати просто сказати: “Будь ласка, дайте нам трошки грошей, ви така велика країна, ми будемо вас підтримувати” – ні, ми нормальна країна, у нас просто іде війна, ми сильна країна, і у нас дуже гарні люди, і не дурніші за будь-яку Америку. Тому давайте разом працювати. У вас є зацікавленість в економіці, в підприємствах, в землі, в енергетичному комплексі, тому давайте –  давайте гроші, інвестуйте, ми готові говорити з Америкою про бізнес між країнами. Є ще питання міжнародних відносин, питання рішення припинення війни, очікуємо на їхню підтримку, але вони відверто підтримують.