Черкащани цього року стали частіше красти дерева з лісів. Кількість зафіксованих випадків збільшилась майже удвічі, ніж минулоріч, пише сайт “Про все“.

Аби законно можна було взяти дерево з лісу, при собі необхідно мати лісорубний квиток.

“Згідно Лісового кодексу України виключне право на заготівлю деревини має постійний лісокористувач, – розповідає начальник відділу лісового господарства Черкаського обласного управління лісового та мисливського господарства Валентин Швець. – Законно заготівлю деревини можна проводити лише за наявності виданого у відповідному порядку лісокористувачу спеціального дозволу – лісорубного квитка. На визначених ділянках можуть використовуватися лише ті лісові ресурси й лише в тому об’ємі, що передбачені виданим спеціальним дозволом. Тому не важливо: сухостійні, зломи, живі дерева або частини дерев людина буде заготовляти на дрова чи для інших власних потреб, якщо немає лісорубного квитка – це порушення лісового законодавства та вважається незаконною рубкою”.

Фахівець пояснює, що лісозаготівля – робота з підвищеною небезпекою для життя та здоров’я людини. Нею мають право займатися лише працівники із відповідною кваліфікацією.

З лісів не можна вільно брати не лише дерева чи гілля, а й навіть кору та коріння.

“Порядок заготівлі другорядних лісових матеріалів і здійснення побічних користувань в лісах України  регламентує постанова КМУ №449, – говорить Швець. – Заготівля пнів, кори, деревної зелені для потреб виробничої та комерційної діяльності відносяться до спеціального використання, провадяться на підставі спеціального дозволу – лісового квитка і тільки у межах відведених земельних ділянок лісового фонду. Форма лісового квитка і порядок його видачі визначаються законодавством”.

Цього року стало більше випадків крадіжок лісу. У держлісгоспах Черкащини постійно функціонує 34 рейдові бригади з охорони лісового та мисливського фонду.

“Від початку року працівниками держлісохорони вже здійснено 698 патрулювань, – каже лісівник. – На території держлісфонду було виявлено 21 випадок незаконних рубок – об’ємом 93,7 кубометрів деревини. Сума заподіяних збитків становить 775,2 тисяч гривень. Лісівниками до правоохоронних органів передано матеріали семи справ щодо незаконних рубок. За рештою випадків збитки та штрафи сплачено порушниками добровільно. Для порівняння – минулого року за відповідний період було виявлено 13 випадків незаконних рубок об’ємом 82 кубометри деревини.

Збір у лісах дикорослих трав’янистих рослин, квітів, грибів, ягід, горіхів та інших плодів для власного вжитку залишається безкоштовним.

Автомобілі та інші транспортні засоби держлісгоспів, задіяні у рейдових патрулюваннях, обладнані GPS-трекерами, а рейдові групи забезпечені засобами фото та відеофіксації. Досить активно у держлісгоспах застосовують фотопастки, які допомагають виявляти лісопорушення. Місця розташування фотопасток у лісах постійно змінюють. Наразі їх нараховується понад 70.