Цього року в Україні було зафіксовано 20 випадків дифтерії, з них   – 18 у жовтні місяці. 5 хворих з діагнозом “дифтерія” зареєстровано у Закарпатській області, 2 випадки в Києві та 1 випадок в Тернопільській області. Ще 10 осіб в Закарпатській області є носіями інфекції.

Як розповіла директор КНП «Черкаська міська інфекційна лікарня» Світлана Волгіна, в Черкаській області та м. Черкаси випадків на дифтерію не зареєстровано.

–   На сьогодні в медичних закладах  Черкас достатньо препаратів для проведення вакцинації проти дифтерії дорослим та дітям. Для проведення щеплення варто звертатись до свого сімейного лікаря. Наголошую, що, зважаючи на ускладнення, які має дифтерія для здоров’я та життя людини, значно легше попередити цю хворобу, ніж потім лікувати. Адже єдиним ефективним засобом профілактики дифтерії є проведення профілактичних щеплень. Імунітет після вакцинації захищає від захворювання дифтерією терміном на 5–10 років у 95 % випадків, – наголошує Світлана Іванівна.

За інформацією КНП «Черкаський міський інформаційно-аналітичний центр медичної статистики та здоров’я», в Україні вкрай низький рівень охоплення щепленнями від цієї інфекції: вакциновані лише 59% дітей до року, дорослих – 52,3%, що  є підґрунтям для поширення інфекції та виникнення спалаху. За статистичними даними на тисячу інфікованих осіб від дифтерії помирають від 50 до 100.

Під час останньої епідемії дифтерії в Україні (у період 1991-1998 років), основною причиною якої було низьке охоплення вакцинацією дітей та відсутність ревакцинації дорослих, на дифтерію захворіли близько 20 тисяч осіб, з яких 696 померли.

КОРИСНО ЗНАТИ:

 Дифтерія – гостре інфекційне захворювання, яке протікає у вигляді гострого запалення верхніх дихальних шляхів, у 90% випадків – ротоглотки (мигдалин), а також носа, шкіри у місцях її пошкодження, очей або статевих органів. На місцях, уражених інфекцією, відбувається запальний процес з фібринозним нальотом.

Збудник дифтерії (Corynebacterium diphtheriae) виробляє один з найсильніших токсинів у природі (екзотоксин) та поступається лише ботулінічному і правцевому.

Інкубаційний період триває від 2 до 10 днів. Шлях передачі інфекції повітряно-крапельний. Також можлива передача збудника через предмети побуту.

Джерело інфекції — хворі на будь-яку клінічну форму та бактеріоносії. Сприйнятливість до дифтерійної інфекції залежить від напруженості антитоксичного імунітету.

Дифтерія  розпочинається з підвищення температури тіла, почервоніння слизової оболонки ротоглотки, появи сірувато-білуватих нальотів у вигляді острівців або суцільних плівок, які важко знімаються шпателем. Біль при ковтанні виражена слабко. Відмічається солодкуватий запах з рота. Дифтерію одразу важко відрізнити від ангіни, гострого фарингіту або іншої гострої ЛОР-патології. Такі хворі часто звертаються за медичною допомогою несвоєчасно і становлять небезпеку для оточуючих, оскільки залишаються джерелом інфекції.

Особливого ризику зазнають нещеплені проти дифтерії особи. Часто у них розвиваються ускладнення: інфекційно-токсичний шок, міокардит, параліч дихальних м’язів та ураження нервової системи, які можуть призвести до смерті.

За перших ознак захворювання необхідно негайно звернутися до закладу охорони здоров’я, так як від своєчасного надання кваліфікованої медичної допомоги залежить життя захворілого. Також проведення такої необхідної при лікуванні даної хвороби процедури, як введення протидифтерійної сироватки, можливе лише в умовах стаціонару.

 Відповідно до календаря профілактичних щеплень, затвердженого в Україні, планова імунізація комплексною вакциною АКДП (проти кашлюку, дифтерії та правцю) проводиться дітям, починаючи з 2 місяців. Вакцинація складається з 4 щеплень та проводиться у 2, 4, 6 та 18 місяців. Ревакцинацію проти дифтерії та правцю проводять у віці 6 та 16 років. Подальші планові ревакцинації дорослих проводяться з мінімальним інтервалом 10 років від попереднього щеплення.