Встановлений у Тальному на музейній площі шестигранний кам’яний артефакт, викликає неабиякий інтерес як у дітлахів, так і в дорослих. Це – старовинний гранітний гарман. До речі, слово має турецьке походження і перекладається як «молотьба», або «тік». Розповідає видання “Вісті Черкащини”.

Для сучасників гарман – дивина, не кожен знає його призначення. А наші земляки, які жили понад сто років тому, охоче використовували цей предмет, адже ним молотити – не ціпом махати. Перші гармани в Україні з’явилися ще у ХVII столітті, але широкого застосування набули в ХІХ – початку ХХ століть. Щоправда, і тоді гарман був не у кожного господаря, тому наймали спеціаліста, який гарманував.

blank

Гарманування – то ціла наука. Поки хазяї на току певним чином вистеляли розв’язані снопи, власник у висвердлений отвір гармана вставляв кований стержень, кінці якого виходили назовні. До них кріпились гаки, які за допомогою оглоблі з’єднувались з кінською упряжжю. Приготувавши реманент, погонич водив коня по колу. Гарман обертався і своїми ребрами видавлював зерно з колосків. Далі зерно збирали, провіювали…, але то вже інша історія не пов’язана з цим дивовижним предметом виготовленим із місцевого граніту.