Нещодавно у селі Товмач Шполянського району відбувся щорічний історико-просвітницький фест «Товмацький курінь», приурочений до 121-річчя з дня народження холодноярського отамана Івана Лютого-Лютенка — уродженця Товмача, 100-річчя Вільного козацтва та 250-річчя визвольного руху під назвою Коліївщина. Пише «Про Все».

Висвітлення подій Української революції 1917-1921 років, Коліївщини, визвольних змагань українців всіх часів — такою є мета організованого просвітницького дійства з ініціативи громадськості. До оргкомітету, створеного громадським об’єднанням «Товмацький курінь», який очолює заслужений працівник культури України Дмитро Вовк, долучилося багато небайдужих меценатів, підприємців, фермерів, освітян. Допомогу в організації надали і міська рада Шполянської ОТГ та її заклади культури і освіти, Товмацька сільська рада, колектив Шполянського районного Будинку культури та аматори сільських закладів культури Шполянського району.

blank

Відкриття фесту відбулося ще 29 червня урочистим підняттям державного прапора, прапорів Холодноярської республіки та ГО «Товмацький курінь».

Патріотичне коло близьких за духом учасників фесту урочистою ходою пройшло до місця  встановленої днями Гайдамацької криниці. Існує легенда, що саме із цього джерела колись черпали воду повстанці, які ховалися у Чорному лісі та боролися із зайдами.

blank

Традиційна програма «Надвечір’я» проходила у дещо зміненому форматі. Цього року у футбольному турнірі серед молоді на честь холодноярських отаманів взяли участь дві команди зі Шполи, команди із Товмача, Водяного та Соболівки. Перемогли у змаганнях шполяни, однак усі команди були відзначені нагородами. Молодь мала змогу переглянути документальний фільм про історичні події в Холодному Яру, дізнатися детальніше про отаманів-земляків. А родинний гурт Павленків  із Городища під назвою «Seven Days» подарували публіці свою чудову концертну програму.

blank

Наступного дня до Товмача прибули почесні гості — президент історичного клубу «Холодний Яр» Роман Коваль, батько національного бестселера Василь Шкляр, автор і виконавець власних пісень В’ячеслав Купрієнко, громадський діяч, митець і меценат Валерій Мартишко, кобзар Тарас Силенко, рок-музикант Василь Лютий, поет Віктор Подорога, громадський діяч, поетеса, депутат Черкаської обласної ради Валентина Коваленко, гурт «Тінь сонця» на чолі з Сергієм Василюком та багато інших видатних людей.

blank

Паркова галявина наповнилася цікавими осередками з майстер-класами народних майстрів, виставками-продажем виробів народних умільців, тематичними сувенірами від підприємця Віктора Криська, новинкою від якого стали поштові листівки «Товмацький курінь». Концентрація уваги, особливо юних учасників фесту, була зосереджена на незвичайній експозиції від Олега Бойка із Шампані — військових музейних експонатів, а також козацького тулумбаса від Олега Голуба і його Козацького куреня із Звенигородщини. І особливо людно було біля книжкових розкладок від Романа Коваля та Василя Шкляра.

blank

Особливою презентацією фесту стала народна премія імені Івана Лютого-Лютенка, яку заснувала ГО «Товмацький курінь» у травні нинішнього року. Першими почесними лауреатами стали Роман Коваль у номінації «Публіцистика, наукові дослідження», Василь Шкляр — у номінації «Література, мистецтво» та Валерій Мартишко — у номінації «Громадська діяльність». Кошти на премію у сумі по 10 тис. грн на кожну номінацію надали меценати та небайдужі українці. Надалі конкурс на присудження щорічної премії, яка вручатиметься на «Товмацькому курені», оголошуватиметься із січня.

blank

Емоційним став пісенний виступ нашої землячки — заслуженої артистки України, засновниці Народної філармонії, волонтера із позивним «Комбат Маруся» Руслани Лоцман. Також патріотичні пісні виконали колективи зі Шполянщини у рамках гала-концерту районного пісенного фестивалю «Свою Україну любіть!»