У Куцівці минулими вихідними було людно. Тамтешні жителі та гості зі Сміли, Черкас, Києва вшановували Тодося Осьмачку, українського письменника, поета, перекладача, який народився у цьому селі і прославив його на весь світ. Пише інтернет-видання smila-ua.

Урочистості , присвячені 123 річниці з дня народження земляка Тодося Осьмачки, організувала обласна спілка письменників та Ротмістрівська об’єднана територіальна громада.

Тодось Осьмачка дуже любив Куцівку. І згадував малу батьківщину все своє життя, куди б його не кидала доля. А вона була дуже нелегкою.

blank

Він народився у 1895 році у селянській родині, закінчив Київський інститут народної освіти, вчителював, писав книги, але сталінські репресії, котрі набирали обертів у 30-х роках минулого століття, зачепили й Тодося Осьмачку. Через доноси письменника починають переслідувати, називають «бандитом» та «ворогом народу», а його книги вилучають з обігу та знищують. Рятуючись від репресій, Тодось Осьмачка переховується, зокрема, і в рідній Куцівці, вдаючи божевільного. Згодом він перебирається до Львова, сподіваючись нелегально перетнути польський кордон. Таких спроб було кілька, але щоразу Осьмачку ловили й відправляли за грати Бутирки та Лук’янівської в’язниці, не забуваючи при цьому звинуватити у шпигунстві. І все таки йому поталанило вибратися на Захід. Він мешкав у Югославії, Франції, Німеччині, Канаді, чотирнадцять років прожив у Сполучених Штатах. Помер 7 вересня 1962 у Нью-Йорку, залишивши українцям у спадщину свої збірки «Круча», «Скитські вогні», «Клекіт», «Сучасникам», поеми «Поет», «Китиці часу, «Із-під світу» та повісті «Старший боярин», «План до двору», «Ротонда душогубців».

blank

У день вшанування Тодося Осьмачки односельці та гості, серед яких були письменники і поети, згадували талановитого українця, читали його твори, помолилися у церкві Різдва Пресвятої Богородиці, в якій хрестили майбутнього письменника, побували на місці батьківської хати поета в урочищі Заруда біля сільського ставка, де стоїть пам’ятний знак, поклали квіти до його меморіальної дошки, встановленій на фасаді Будинку культури, подивилися аматорський концерт.

blank

На заходах також урочисто вручили цьогорічну літературну премію імені Тодося Осьмачки Василю Клічаку за його книгу “Копана гора”, а Олексію Тичку, члену спілки письменників України, –диплом і нагрудний знак лауреата міжнародного конкурсу імені Пантелеймона Куліша.

blank

Відзначення лауреатів відбулося завдяки спонсорам, серед яких, зокрема – ТОВ «Агро-Рось» та товариство «Альфа-Агро».

blank