Прибережна зона Дніпра у Черкасах за останні два роки змінилася. У місті з’явилися облаштовані комунальні пляжі. З накриттями від сонця та рятувальними вежами. Як черкаські комунальники надихалися пляжами Маямі та що з того вийшло, дізнавалася Наталія Захарченко.

Уявіть собі черкаську дамбу. Відстань від меж міста до села Благодатне і назад. Уявили? Саме така довжина берегової смуги Черкас – від Дахнівки до району Д. За інформацією департаменту архітектури Черкаської міськради, 64 гектари узбережжя орендують приватні підприємці. А майже 8 гектарів займають комунальні пляжі.

Два роки тому КП «Дирекція парків» взялася їх відновлювати. У 2016 році рішенням сесії міськради підприємству передали на утримання чотири комунальні пляжі: «Казбетський», «Митницький», «Соснівський» та пляж для людей з інвалідністю. До цього їх утримувало КП «Комбінат комунальних підприємств», яке опікується міськими кладовищами.

Директор КП «Дирекція парків» Андрій Куча каже, що раніше на всіх комунальних пляжах були лише роздягальні та сміттєві баки. Два роки тому черкаські комунальники поїхали до Києва та Ірпеня – вчитися правильно доглядати за парками та пляжами. Повернувшись, чиновники й вирішили облаштувати пляжі у Черкасах.

«Ми вирішили шукати ідеї. Почали з Google. Пишеш «Маямі», а тобі викидає і вишки, і парасольки. Від цього й відштовхнулися», – каже Андрій Куча.

Пляж «Казбетський»

Адреса: вулиця Гагаріна між узвозом Білоцерківським та узвозом Івана Франка у районі Казбет.

Площа: 4,2 гектара.

Витратили на благоустрій: 2,7 мільйона гривень.

Спочатку КП «Дирекція парків» вирішило відновити центральний і найбільший пляж у місті – «Пушкінський». Згодом пляж перейменували на «Казбетський».

Фото рятувальної вежі на пляжі Казбетський

За цей час комунальники почистили дно акваторії пляжу, викорчували дерева та кущі, які захаращували територію. Посадили нові дерева і засіяли газон, установили поливну систему. Поставили парасольки, перголи, лавочки, зробили доріжки з бетонних плит, встановили рятувальну вежу й дитячий майданчик.

Пергола – накриття від сонця з повторюваних секцій арок, які з’єднані між собою поперечними брусами.

Фото дитячого майданчика на пляжі «Казбетський»
Дитячий майданчик на пляжі «Казбетський»

Фото пляжу «Казбетський»

«У цьому році ми плануємо поставити альтанки, встаткувати волейбольне обладнання і трибуни. Майданчик для гри у волейбол зробимо за стандартами, щоб там можна було проводити обласні та всеукраїнські змагання», – каже Андрій Куча.

Фото волейбольного майданчика на пляжі Казбетський
Трибуни є. Залишилося встановити обладнання – й можна грати у волейбол

У 2017-му підрядники розпочали прокладати на пляж комунікації, аби облаштувати туалети. Їх мали розмістити у нежитловій будівлі на пляжі. Зводити її почали без дозвільних документів, каже Андрій Куча. А на місці будівництва нібито мав бути дитячий майданчик. Тому ремонт туалетів вчасно не завершили. За словами очільника Дирекції парків, документи на будівлю уже є, а землю під спорудою здали в оренду. Зараз там триває ремонт.

«Згідно з договором, підприємець зобов’язаний облаштувати там три туалети. В іншій частині будівлі він відкриє заклад харчування», – каже чиновник.

Фото будівлі на пляжу Казбетський

У цій будівлі мають облаштувати три туалети та громадський заклад харчування

На території пляжу також облаштують душові стійки, де відпочивальники можуть змити пісок і річкову воду.

За два роки відновили лише половину пляжу «Казбетський». За словами Андрія Кучі, на це майже два мільйони виділила Черкаська міська рада і близько 700 тисяч гривень – КП «Дирекція парків».

Інша частина пляжу пустує. Раніше там був майданчик для заняття спортом. Але його перенесли на пляж «Митницький», щоб на тому місці збудувати кросфіт-майданчик.

«На найближчій сесії міськради депутати мають виділити гроші на проект кросфіт-майданчика. У цьому році ми плануємо його збудувати. Тоді перенесемо металеву конструкцію для заняття спортом назад», – каже Андрій Куча.

Фото частини пляжу Казбетський, відведеної на кросфіт-майданчик
На цій частині пляжу «Казбетський» цього року мають збудувати кросфіт-майданчик

Пляж «Митницький» і пляж для людей з інвалідністю

Адреса: на перетині вулиць Героїв Дніпра та Сержанта Жужоми в мікрорайоні Митниця.

Площа: 0,8 гектара.

Витратили на благоустрій: близько мільйона гривень.

У 2018 році почали відновлювати пляж «Смілянський», який згодом перейменували на «Митницький».

Фото пляжу "Митницький"

Пляж «Митницький» схожий на «Казбетський». На ньому так само розчистили дно Дніпра, встановили рятувальну вежу, парасольки, будиночок для персоналу та три туалети. Залишилося поставити перголи та душові стійки. На благоустрій пляжу витратили близько мільйона гривень, каже директор Дирекції парків.

У цьому році комунальники планують встановити дерев’яний дитячий майданчик, який обійдеться місту орієнтовно в 200 тисяч гривень.

Фото майданчика для заняття спортом, який перенесли з пляжу «Пушкінський»
Майданчик для заняття спортом, який перенесли з пляжу «Пушкінський»

Андрій Куча сказав, що пляж «Митницький» зроблять комфортним і для людей з інвалідністю. Пляж для них уже є – біля приватного пляжу «Живчик». Його площа – 0,5 гектара. Але його жодного разу не запускали, тому що купатися там заборонено. Біля пляжу розташована зливова каналізація, яка викидає у Дніпро бруд із доріг.

Тому пляж для людей із інвалідністю облаштують на пляжі «Митницький». Для них встановлять спеціальний туалет і роздягальню. Уже поклали широкі доріжки, аби люди на інвалідних візках могли вільно проїхати.

Фото пляжу Митницький
Пляж Митницький облаштовують і для людей з інвалідністю. Для них поклали широкі доріжки, аби люди на інвалідних візках могли вільно проїхати.

Пляж «Соснівський»

Адреса: по вулиці Гагаріна біля парку «Сосновий бір».

Площа: 5,5 гектара.

Витратять у 2019 році на благоустрій: 1,1 мільйона гривень.

У цьому році комунальники розпочали облаштовувати пляж «Соснівський». Вже почистили акваторію пляжу, встановили рятувальну вежу та парасольки. На черзі – перголи. Андрій Куча сказав, що поки на пляжі будуватимуть стаціонарну вбиральню, відпочивальники зможуть відвідувати біотуалети.

Фото пляжу Соснівський
На пляжі «Соснівський» поставили парасольки та рятувальну вежу, облаштовують перголи

За словами Андрія Кучі, зараз проектант проводить водопостачання, водовідведення й електрику на пляжі. На це витратять 750 тисяч гривень. До липня встановлять стаціонарні туалети. Усього в цьому році на пляж планують витратити 1,1 мільйона гривень.

Фото пляжу Соснівський

У планах Дирекції парків облаштувати і пляж в районі Д – поблизу Цукрового заводу. Але для початку треба створити об’єкт юридично і передати на баланс комунальному підприємству.

Купальний сезон розпочнеться з 1 червня. Тому спеціальна комісія вже перевірила, чи готові до нього черкаські пляжі. Перевіряли загальний санітарний стан та чи є рятувальні пости, сміттєві урни, туалети, буйки і роздягальні. Три комунальні пляжі «Казбетський», «Митницький» і «Соснівський» пройшли перевірку. А от серед приватних – лише пляж «Бочка». «Рив’єра», «Живчик», «Sun city» та ПП «Строй Центр 2000» біля дамби визнали непридатними для відпочинку на воді. Там немає рятувальних веж, водолази не обстежували дно та не очистили його від сторонніх предметів.

Фото пляжу «Казбетський»

Якими були пляжі у ХХ столітті?

До середини 20 століття пляжів у Черкасах практично не було. Черкаський краєзнавець Василь Страшевич каже, що майже весь берег Черкас зайняли заводи, фабрики та інші споруди. Вздовж берега працювали фанерна фабрика, завод з виробництва цвяхів, пивний завод, млин, лазня. У Соснівці біля Соснового бору стояв судноремонтний завод, а на березі Митниці – деревообробний комбінат і база плотів.

Краєзнавець каже, що на початку 20-го століття міська рада вирішила зробити офіційний пляж на острові Поколо. Той, що навпроти Митниці. Конкурс, який організувала міська рада, виграла підприємиця Філаферо. За 1000 рублів вона почала облаштовувати пляж, але згодом передумала.

У той час містяни купалися у трьох місцях: на косі навпроти Соснівки, на острові Поколо навпроти Митниці та на березі Черкас – біля сучасного приватного пляжу «Рив’єра».

«На косу ходили купатися через яхт-клуб «Парус». Достатньо було пройти 10 метрів по Дніпру – і ти вже там. А на острів доводилося пливти човном», – каже Василь Страшевич.

Краєзнавець згадує, що на цих пляжах стояли парасольки і був чистий пісок.

У 1956-му в Черкасах з’явився пляж, який зараз називають «Соснівський». Судноремонтний завод, який стояв на його місці, розібрали й перевезли у Запоріжжя. Тоді з берегової лінії почали зникати й інші будівлі. А на початку 60-х від вулиці Розкопної до вулиці Богдана Хмельницького облаштували територію для купання, відпочинку та заняття спортом на воді.

У 1972 році з’явилося управління пляжів, яке слідкувало за чистотою та порядком. А у 1985-му році почали намивати Митницю. І лише після цього пляжі Черкас стали такими, якими були донедавна – до їхнього оновлення Дирекцією парків.