На Черкаському книжковому фестивалі не лише читатимуть книги, спілкуватимуться з письменниками і слухатимуть музикантів. Черкаські краєзнавці підготували дві дискусії, на яких можна обговорити важливі теми, подивитися фільм та побувати на екскурсії. На історичній дискусії поговорять про затоплені села на Черкащині, а на архітектурній спробують вирішити долю історичної пам’ятки Черкас, повідомляє “Про Все“.

Майже 200 українських сіл 59 років тому пішли під воду рукотворного Кременчуцького водосховища. Дніпро затопило будинки, садки, могили на кладовищах. Люди були вимушені терміново виселитися. Як знищення сіл вплинуло на долі людей, які там жили, поговорять на історичній дискусії «Перебудовані на забуття».

Краєзнавець Сергій Ганницький каже, що в наступному році Черкащина відзначатиме 60 років з часу затоплення водами Кременчуцького водосховища території області.

«Тому ми хочемо нагадати про цю подію та поговорити, які наслідки затоплення сіл та як це вплинуло на людей. Як зараз вони живуть й що втратили», – каже краєзнавець.

На заході покажуть документальний фільм «Перестройка (1956 – 1959)» журналістів Захара Колісніченка та Андрія Чернеги про затоплення сіл та спогади тих людей, яких переселили.

А наукова співробітниця заповідника «Чигирин» Наталія Чигирик презентує книгу «Затопллені села». На днях вона стала лауреаткою краєзнавчої премії імені Михайла Максимовича.

Історична дискусія пройде 12 жовтня об 11:00 в залі Черкаської обласної філармонії, Хрещатик, 196.

Інша дискусія «Нова архітектура Черкас: мейкап чи тотальна пластика?» пройде на відкритому повітрі біля архітектурної пам’ятки. Рибному ряду 110 років.

«Ми хочемо привернути увагу містян до архітектурної проблеми міста. Тому проведемо захід біля історичного об’єкту. Запросимо до обговорення місцевих жителів, які проживають поруч. Щоб вони зрозуміли, якої долі хочуть Рибному ряду. Чи залишити його без змін, чи реставрувати. Чи готові вони віддати цей об’єкт забудовникам, які перетворять його на щось інше. Місто потроху втрачає своє обличчя. Щоб зберегти історичні пам’ятки міста, люди мають не стояти осторонь», – каже Сергій Ганницький.

Архітектор, старший викладач кафедри образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва ЧНУ ім. Б. Хмельницького Федір Гонца покаже не лише фасад будівлі, а й як пам’ятка виглядає всередині. Розкаже про те, як зберегти об’єкт.

Автор проекту «На районі», журналіст «Громадського телебачення: Черкаси» Олексій Шандра розкаже про ретроспективу міста і районів в історичному контексті.

Також у дискусії візьме участь засновник і головний редактор проекту «Громадське телебачення: Черкаси» Олекса Хуторний та журналіст і краєзнавець Борис Юхно.

Захід пройде 13 жовтня о 12:00 біля Рибного ряду. Це центральний квартал біля Соборної площі.

Обидві дискусії пройдуть в рамках Черкаського книжкового фестивалю за підтримки Українського культурного фонду.