Митрополит Черкаський і Канівський Української православної церкви Московського патріархату Софроній заявив, що “не хоче бути васально залежним” від Вселенського патріархату. При цьому він розповів, що не згадує під час служби предстоятеля Російської православної церкви Кирила.

Митрополит Черкаський і Канівський Української православної церкви Московського патріархату Софроній стверджує, що Православна церква України, про створення якої оголосили на Об’єднавчому соборі 15 грудня, буде залежна від Вселенського патріархату, а не автокефальна. Про це він сказав в інтерв’ю “Главкому“.

“Я – людина вільна, не хочу бути васально залежним від греків. Це не автокефалія. Їхній статут говорить про те, що у нас в Україні утворилася грецька церква. У Константинополі ж немає парафій, там немає церкви, там є тільки єпископи. А в Україні відвалилася велика територія, де можна буде розгорнути свою діяльність. Я розумію так: якщо це автокефалія, то церква має бути незалежною, як і всі автокефальні церкви. А у нас просто зробили митрополію”, – упевнений Софроній.

Він зазначив, що парафії УПЦ МП у Черкаській області поки не переходили в новостворену ПЦУ.

“Поки такого немає. У нас скоро відбудуться збори, зберу священиків, поговоримо. У мене в єпархії демократія: хочеш – іди, хочеш – ні”, – додав він.

При цьому Софроній не сказав, чи збирається переходити в нову ПЦУ.

“Я ні туди і ні сюди. Але я не залишаюся у церкві Московського патріархату! Я не згадую під час служби патріарха (Московського Кирила. – Ред.)… У незалежної держави має бути незалежна церква. А виходить так, що ніби ми і незалежна держава, а ліземо в тенета до греків. А яка різниця, Константинополь чи Москва? Я би вам сказав зараз, що слід далі робити, якби я у руках тримав Томос, знав, про що там написано. Тож дочекаймося”, – сказав Софроній.

Він також наголосив, що приєднання єпархій Московської церкви в Україні до нової помісної церкви неможливе, бо таку кількість єпископів, яку ця церква наплодила в останні роки, важко прилаштувати.

«Їх настільки багато (в УПЦ МП кількість єпископів за останні роки зросла до 90: 53 правлячих, 37 – вікарних, – «Главком»), що їх не буде куди дівати», – визнає митрополит Софроній, Черкаську єпархію якого теж розділили 10 років тому.

На питання «Главкома», чи спілкується митрополит Черкаський і Канівський УПЦ Софроній з керівником Уманської єпархії, митрополитом Пантелеймоном і якої він думки про церковне об’єднання, митрополит відповів: «Я взагалі ні з ким не спілкуюся».

Він додав, що зараз поки дуже складно говорити про настрої людей на Черкащині. «Нам треба трохи витримки. Поспішно визначати дуже складно», – резюмував митрополит Черкаський і Канівський УПЦ МП.

Нагадаємо, 15 грудня на Об’єднавчому соборі предстоятелем Української помісної православної церкви обрали митрополита Переяславського і Білоцерківського Епіфанія, представника Української православної церкви Київського патріархату.

До слова, то митрополит Сороній був одним із десяти священиків УПЦ МП, які підтримали Звернення до Константинополя про автокефалію і публічно виступав за створення Помісної церкви в Україні.

Як повідомив прес-секретар УПЦ КП Євстратій Зоря, згідно зі Статутом, ім’я предстоятеля “підноситься в усіх храмах Церкви за формулою “Блаженнішого Епіфанія, Митрополита Київського і всієї України”, а також уточнив, що офіційна назва помісної церкви – Православна церква України.

З 15 грудня почався перехід парафій УПЦ КП у ПЦУ. В інтернеті навіть створили інтерактивну карту таких переходів.