Однією з причин появи сучасних міських міфів і легенд є палке бажання деяких прикрасити справжню історію та додати туристичних «родзинок».

Так наприкінці 2020 р. напередодні місцевих виборів у центрі Черкас поруч із сквером «Юність» несподівано з’явився пам’ятний знак, встановлений однією з патріотичних партій. Він має вигляд великого тесаного каменя, в якому стримить залізний меч. На пам’ятнику напис:

«Після перемоги литовсько-руського війська над ординцями на Синіх Водах в 1362 році, Черкаси постали, як укріплення Великого князівства Литовського на межі із Золотою Ордою. Тут був форпост Європейської цивілізації, тут згодом народилось Українське Козацтво. Таким кордом (тесаком) бились наші воїни з ворогами. З тих далеких часів він сидить у камені непорушно. Так само і вольність Черкас є непорушною. Як знайдеться володар і витягне меч із каменю своєю рукою, то покладе він край вольностям черкасців, скорить їхній бунтівний козацький дух. Просто взятися за руків’я корду – додати собі сили і мужності, привернути удачу на свій бік. НАЦІОНАЛЬНИЙ КОРПУС».

Перший абзац напису практично не викликає заперечень – навіть тішить, що «литовський» варіант заснування Черкас таки знаходить своїх прихильників. Другий же – історія з мечем, що стремить у камені – дуже вже нагадує відомий епізод з британських легенд артуріанського циклу. Мова йде про легендарний меч короля Артура – Меч-із-каменя (не плутати з іншим його мечем – Ескалібуром). За легендою, чародій Мерлін представив лицарям меч, що стирчав із каменя, на якому було викарбувано, що його зможе витягнути лише справжній король Англії. Це виявилося під силу лише юному Артуру. За мотивами цієї легенди навіть знято диснеївський мультфільм «The Sword in the Stone» (1963).

Автори черкаського пам’ятника лише трохи «підправили» запозичену легенду. За їх задумом, той, хто зможе витягнути меча – негативний персонаж, адже підкорить волелюбних черкасців: «Існує легенда, що той, хто витягне цей корд, отримає владу над Черкасами. Але насправді тесак можна зламати, а витягни – неможливо. Так само, як неможливо зламати нас – людей, які живуть у Черкасах, які захищатимуть це місто до самого кінця». Залишається лише сподіватися, що черкаський «меч-у-камені» надійно закріплений…