У Тальнівській громаді на Черкащині запустили виробництво гранул для опалення – пелетів. Виготовляють їх, фактично, з відходів. Для виробництва використовуватимуть щепу, гілляки, тирсу. Пелетами будуть отоплювати об’єкти соціальної сфери. З виробничим процесом на підприємстві ознайомилися голова Черкаської ОВА Ігор Табурець і депутат Черкаської облради від Тальнівщини Ігор Новицький. Про це пише видання “Вісті Черкащини”.

Ігор Табурець зазначив, що злагоджена робота органів місцевого самоврядування Тальнівщини та підприємців, які в непростий час відкривають це виробництво, – це чудовий приклад синергії. Результат цієї роботи вражає.

– Це виробництво дає безліч переваг вашій громаді. Це свого роду індустріальний парк в мініатюрі, громада підготувала цю площадку, а бізнес готовий працювати на ній, сплачувати податки, переробляти відходи, реалізовувати сировину, створювати робочі місця. Тому громада очевидно отримує багато позитиву. І коли я буду спілкуватися з іншими громадами, то ставитиму вас за приклад. Адже лише у взаємодії органів місцевого самоврядування, бізнесу й обласної влади вдається реалізовувати такі проєкти, які однозначно будуть корисні і для бізнесу, і для громади. Чим більше бізнес буде зацікавлений у тому, щоб збільшити свої ж здобутки і додану вартість своєї продукції та інвестувати тут в області, тим потужнішою буде економіка самої Черкащини, економіка громад і тим стійкішими будуть наші громади. А від так – і Черкаська область й Україна. Економічна складова дуже важлива у боротьбі з ворогом, – додав голова Черкаської ОВА.

Ігор Новицький підкреслив, що коли тільки утворювалась Тальнівська громада, у ній було чимало проблем: розгалужена система сільських рад, освітніх закладів, у яких кількість учнів дорівнювала кількості вчителів. Тому громада, її жителі, депутати, працівники міської ради – всі проходили через складний процес оптимізації, аби мати змогу виконувати бюджет та не бути в дефіциті. Адже розвиток можливий тільки тоді, коли заробляєш більше ніж витрачаєш.

blank

blank

– Сьогодні ми маємо десятки мільйонів гривень перевиконання бюджету Тальнівської громади, а тому почали думати, як заробляти. Найперше для того, щоб мати можливість, як і зараз, стовідсотково задовільняти усі запити від військових. У цей складний час до Тальнівської громади релокувалися два підприємства. На одному ми знаходимося зараз, інше – транспортний перевізник з Донеччини. Для них обох громада забезпечила належні умови.

Раніше на Тальнівщині була велика проблема із громадським транспортом, доїхати з села до Тального було складно. Це питання сьогодні вирішене. Дане підприємство – це енергетична історія, десятки робочих місць, податки в бюджет громади. Є перспективний план інвестицій, і, дійсно, він реалізується за рахунок саме малого бізнесу. Ми знаємо, що у всьому світі малий та середній бізнес платять найбільшу питому вагу податків у свій бюджет. Тому цей проєкт є показовим, і я думаю, що на його прикладі можна реалізовувати та масштабувати багато різних ідей, – зазначив Ігор Новицький.

Міський голова Василь Сідько зауважив, що інвестори вже вклали в громаду близько 4-5 мільйонів гривень за перший рік. Транспортування, сушка і, зрештою, саме виробництво – все це нові робочі місця на Тальнівщині. Зараз колектив підприємства невеликий, але вже створено 10 нових робочих місць. Гранули ж виготовляють з рослинних відходів – із перебитого на щепу гілля, яке залишається після прибирання працівниками КП «Тальне-Сервіс» території громади від зарослів. Як розповів Василь Петрович, раніше такі відходи були проблемою для громади, їх вивозили на сміттєзвалище. Тепер вони стали сировиною для виготовлення пелетів, що допомагає економити кошти на вивезенні сміття та зробити громаду енергетично незалежною.

Школи, садочки та низку інших установ в Тальнівській громаді опалювали газом та дровами, що було дороговартісно. Наразі котел для опалення гранулами вже встановили у територіальному центрі, де перебувають літні люди, які потребують стороннього догляду. За словами міського голови, такі котли планують встановлювати у школах та садочках.

– Ми будемо працювати і надалі, залучати ще більше інвестицій, щоб розвинути цей індустріальний парк. Для нас також цікаво продемонструвати, як можливо побудувати спільно на партнерських умовах таке підприємство, – сказав представник інвестора Олександр Крошка.

Інвестор планує вкласти у громаду понад 200 мільйонів гривень протягом 5 років у виробництво паливних гранул, а також сонячні та вітрові потужності. Нині, за словами Олександра Крошки, у громаді вже виробляють до 14 тонн гранул на день. Дві тонни якісних пелетів замінюють 1 тисячу м3 газу.

– Розвивати на Тальнівщині ми плануємо не лише це виробництво, а й сонячну та вітрову енергетику, а, можливо, ще й буде завод по біопереробці палива і водню. Ми обрали для реалізації саме цю громаду, адже це моя Батьківщина, я родом із села Тальянки, – говорить Олександр Вікторович.