На початку нинішнього року наша редакція провела опитування серед читачів на тему: роботу якого депутата обласної ради вони вважають найкращою у 2019 році? Ми просили черкащан оцінити діяльність депутатів у відповідному окрузі, під час сесій, активність у громадському житті області, роботу з виборцями… Нагадаємо, що загальний склад депутатського корпусу облради становить 84 народні обранці.

Найбільше голосів народної підтримки тоді набрав депутат обласної ради Олег Баштан, який обраний від округу, що розташований на Христинівщині. Саме за активну, систематичну роботу на своєму виборчому окрузі і підтримали Олега Васильовича більшість його прихильників. Також чимало наших читачів відзначили активну позицію Олега Баштана у громадсько-політичному житті області, його наполегливу плодотворну роботу у депутатській комісії та під час сесійних засідань. До речі, пан Баштан один з небагатьох народних обранців, який бере активну участь практично у всіх депутатських засіданнях облради.

І в цьому році Олег Васильович продовжує свою активну депутатську діяльність. Так, на останній сесії облради знову було чути позицію і голос депутата Баштана. Зокрема, він підготував на розгляд депутатського корпусу звернення до очільників нашої держави щодо визнання першочерговості забезпечення доступного, надійного та високотехнологічного медичного обслуговування громадян України. До речі, проблеми охорони здоров’я, стану медичних закладів області постійно перебувають в центрі уваги Олега Васильовича.

Про цю актуальну проблему для жителів нашої області, про діяльність обласної ради у складних умовах сьогодення, про політичні перипетії на Черкащині і розмовляємо з депутатом обласної ради Олегом Баштаном.

– Не відкрию великого секрету, коли скажу, що на сучасному етапі стан здоров’я населення України характеризується значною поширеністю хронічних хвороб та соціально небезпечних захворювань, високим рівнем інвалідності, смертності та залежності від згубних звичок при від’ємних демографічних показниках. У нашій державі та, зокрема, і в нас на Черкащині, тривалість життя українців все ще найнижча в Європі.

Із поміж інших чинників, які негативно впливають на здоров’я населення, є криза в галузі охорони здоров’я. А це цілий величезний клубок проблем, які накопичувалися роками:

  • нераціональна організація системи надання медичної допомоги;
  • недостатність фінансових і, насамперед, бюджетних ресурсів для забезпечення ефективної діяльності  галузі та нераціональне їх використання; брак сучасних медичних технологій; неналежний контроль за якістю лікарських засобів;
  • неналежний догляд хворих; недосконалість нормативно-правової бази, коли пацієнти не можуть захистити свої права; занепад медичної науки; відсутність мотивації медичного персоналу до праці…

Усі ми добре пам’ятаємо, як унаслідок соціально-економічної кризи 1990-х років відбулося перенесення основного тягаря витрат на галузь охорони здоров’я з держави на пацієнтів, а відтак більша частина населення втратила можливість доступу до якісного лікування. Через надзвичайно низькі соціальні стандарти  життя, захворілі переважно залишалися сам-на-сам із хворобою в боротьбі за виживання, а в ліпшому випадку, основний тягар фінансових витрат поділяли з членами своїх родин.

Українська держава залишається країною з найнижчими державними видатками на медицину в Європі, а витрати сімей на лікування з кишені складають таку ж частку від ВВП, як і державні видатки – близько 3%.

Сучасна ж медична реформа, запропонована урядом, передбачає відшкодування видатків із державного бюджету медичним закладам за надані населенню медичні послуги. Але тарифи, що затверджені Національною службою здоров’я України, не відповідають фактичній їх вартості.

На моє переконання, для того, щоб рухатися в потрібному напрямку, нам необхідно визнати, що ті, хто неспроможний заплатити за медичні послуги, не мають навіть надії на одужання.

А нинішня ситуація з епідемією коронавірусної інфекції змусила нас ще більше задуматися над необхідністю розбудови в державі надійної доступної високотехнологічної системи охорони здоров’я для всіх верств населення з людським ставленням до хворих.

На сьогодні, за ініціативи міністра охорони  здоров’я Максима Степанова, відбувається коригування започаткованої медичної реформи. Анонсовано усування розбіжностей та недоліків, запровадження нових підходів до питань фінансування галузі.

Отож, маючи на меті, щоб започатковані зрушення на позитивні зміни не набули зворотності, і виникла ідея прийняти відповідне звернення до керманичів держави від депутатського корпусу облради. Хочу подякувати своїм колегам за те, що вони практично одноголосно підтримали цю ініціативу. Також хочеться надіятися, що до нашої думки дослухається керівництво держави і прийматиме конкретні державницькі рішення щодо визнання першочерговості забезпечення доступного, надійного та високотехнологічного медичного обслуговування громадян України з рівними можливостями доступу кожного до якісних медичних послуг.

– Переконаний, що таку ініціативу підтримують більшість наших земляків. Та в той же час, вони часто ставлять питання, що, мовляв, депутати облради практично на кожній сесії приймають рішення звертатися до центральних органів виконавчої влади, прокуратури, поліції, інших установ різного рівня із наболілих питань. Але жодного разу на сесіях не було заслухано, а які ж наслідки цих депутатських звернень і заяв…

– І це дуже справедливе зауваження від наших громадян. Бо часто складається враження що депутатам головне «засвітитися» перед громадськістю і попіаритися перед телекамерами, – а далі і трава не рости…

На кожному сесійному засіданні облради відводиться час для виступів представників депутатських фракцій і груп із заявами та зверненнями. На моє переконання, необхідно відвести і певний час, щоб на сесії озвучувалися і результати, відповіді на депутатські звернення, принаймні з питань, які найбільше хвилюють громадськість. Адже, ми маємо звітувати перед людьми, які  практичні результати від нашої роботи, від наших  заяв і звернень, принаймні, на сесійних засіданнях. До речі, можливо тоді у сесійній залі поменшає й галасливих популістських виступів деяких наших колег, які часто озвучують звернення, що адресовані ніби до неба і не мають відношення до реального щоденного життя наших земляків…

– На останній сесії облради знову постало вічне питання стану автошляхів на Черкащині та про корупційні схеми влади при ремонті та будівництві доріг. Зокрема, фракція «Батьківщини» у Черкаській облраді порушила питання про непрозорість та суб’єктивний підхід облдержадміністрації до розподілу коштів з державного бюджету на розвиток дорожньої інфраструктури у населених пунктах за рахунок Державного дорожнього фонду. Позицію депутатів озвучив заступник голови облради Михайло Мушієк, бо він вважає, що це банальні «домовняки» з метою зістригти «відкати»…

– Дійсно, на сесії прозвучала доволі жорстка заява заступника голови облради Михайла Мушієка із конкретними звинуваченнями керівництва ОДА щодо можливих корупційних схем та непрозорості у використанні державних коштів на розвиток дорожньої інфраструктури. Знову звучить тема «відкатів-перекатів» на ремонті та будівництві автошляхів…

На мою думку, стан доріг в Україні та, зокрема, у нас в області є діагнозом стану речей у владі та суспільстві. І хвороба ця відома всім – це системна корупція і безвідповідальність. На жаль, ні правоохоронні органи, ні контролюючі структури майже не реагують на такий «дорожний безпрєдєл». От, зокрема я, як депутат обласної ради, кілька років підряд готував і подавав звернення до Держаудитслужби щодо ретельної перевірки якості виконання ремонту та утримання автошляхів області, цільового і ефективного використання коштів при проведенні дорожніх робіт. До речі, такі звернення чомусь колишня провладна більшість в облраді не підтримувала. Їхні спікери заявляли на сесіях, що все з цим питанням гаразд і все типу «під контролем». Мабуть, на те були вагомі «причини»… А всі гучні скандали по тих можливих «відкатах» на дорожніх роботах за колишніх очільників ОДА спускалися в пісок…

Найчастіше освоювати багато мільйонні кошти на ремонт доріг знаходиться багато охочих, а от відповідати за якість і терміни проведених робіт ніхто не поспішає. Принаймні, за останні роки не було чути про судові «дорожні» справи і практично ніхто не поніс серйозної відповідальності за «убиті» черкаські дороги…

Побачимо, як нинішнє керівництво області відреагує на озвучені на сесії звинувачення. Це буде лакмусовим папірцем для обласної влади та голови ОДА Романа Боднара щодо їх голосних заяв по боротьбі з корупцією і наведенням ладу на ремонті та будівництві автошляхів…

Що ж до непрозорості та суб’єктивному підході до розподілу коштів на розвиток дорожньої інфраструктури, то більшість депутатів облради можуть підтвердити справедливість цих слів. На жаль, дійсно все це відбувається доволі кулуарно і підкилимно, без врахування думки представників місцевого самоврядування, навіть районної влади. Вважаю, що обласні чиновники мають дослухатися до критики, яка звучала на сесії облради від багатьох депутатів. Це надасть питанню дорожнього фінансування і більшої прозорості, і справедливості при виділенні та розподілі коштів…

– На сесії ви ініціювали ще одне звернення до столичних владців щодо підтримки залізничників Христинівського депо. Однак, не вистачило голосів депутатів для його прийняття…

– Проблема із Христинівським локомотивним депо полягає в наступному. Відповідно до проекту Концепції реструктуризації локомотивного господарства АТ «Укрзалізниця» на 2020-2023 роки передбачається проведення реорганізації відокремленого структурного підрозділу «Локомотивне депо Христинівка» в цех. Трудовий колектив залізничників, представники органів місцевого самоврядування та виконавчої влади Христинівського району за підсумками нарад дійшли висновку, що таке реформування є недоцільним, як із виробничої, так й економічної та соціальної точок зору. І працівники депо, і представники місцевої влади наводять численні аргументи щодо неприпустимості таких пертурбацій, які призведуть до значного згортання виробничих потужностей, а відповідно до чисельного скорочення робочих місць.

Зважаючи на всі ці обставини, залізничники звернулися до мене, як депутата обласної ради від Христиніащини, щоб порушити дане проблемне питання на сесії облради. І я підготував відповідне звернення від депутатського корпусу облради до очільників Кабінету Міністрів України, АТ «Укрзалізниця», Міністерства інфраструктури України з проханням перейнятися проблемами Христинівської громади та розглянути можливість внесення змін до Концепції реструктуризації локомотивного господарства АТ «Укрзалізниця» на 2020-2023 роки з метою збереження «Локомотивного депо Христинівка» з існуючими філіями як ремонтного депо зі збереженням його виробничої бази, технічного потенціалу та трудового колективу. За моїм наполяганням дане звернення було включене у порядок денний сесії облради, яка відбувалася 12 червня.

При розгляді цього питання ніяких зауважень та заперечень у народних обранців не виникло. Однак для ухвалення відповідного рішення не вистачило всього трьох голосів. Як виявилося, за підтримку христинівських залізничників не проголосували 5 членів фракції «Відродження». Як відомо, ця депутатська фракція облради фактично формувалася народним депутатом України Антоном Яценком і нині є підконтрольною саме йому. Цікаво, що нардеп Яценко представляє інтереси виборців 200-го Уманського округу, який включає і Христинівський район. Тим паче, не зрозуміла позиція депутатів-«відродженців», які в першу чергу мали б перейматися проблемами христинівських залізничників.

Можливо, народний депутат думає самостійно вирішити «залізничне» питання і ще раз попіаритися, як борець за справедливість. Однак те, що депутати облради із фракції «Відродження» не проголосували на сесії за підтримку христинівських залізничників не додає позитиву ні їм, ні їхньому патрону із Верховної Ради…

Після нещодавнього візиту у Христинівку голови Черкаської ОДА Романа Боднара та ознайомлення на місці із проблемами залізничного депо, губернатор пообіцяв «включитися» у вирішення даного питання. Після сесії облради Роман Миколайович ще раз мені підтвердив, що порушив залізничну проблему на рівні центральної виконавчої влади і надіється, що «Локомотивне депо Христинівка» буде збережене…

– До речі, ви планували на сесії облради зробити політичну заяву, пов’язану із фракцією «Відродження…

– У політичному середовищі області ідуть не безпідставні розмови про те, що нардеп Антон Яценко може очолити виборчий штаб «Батьківщини» на майбутніх місцевих виборах. Принаймні про це пишуть обласні ЗМІ, а наші «батьківщинівці» не спростовують цю інформацію. Від так, також циркулює інформація про можливе входження майже всіх депутатів із фракції «Відродження» до депутатського об’єднання «Батьківщини» в обласній раді…

Як відомо, свого часу в облраді було створено коаліцію із кількох фракцій та груп, в яку, зокрема, ввійшла і «Батьківщина», і я з однодумцями. Тоді, на основі таких домовленостей, було обрано нове керівництво обласної ради… У це коаліційне об’єднання не входили депутати із яценківського «Відродження». Тепер при цих пертурбаціях виявиться, що ми з колегами об’єднуємося із «відродженцями», а це для нас і політично, і морально неприпустимо. Я категоричну не сприймаю свою участь в одній команді із людьми нардепа Яценка. Не буду характеризувати діяльність цього нардепа, адже про нього та його діяння написано у ЗМІ гори матеріалів. А те, що фракція «Відродження» не підтримала на сесії христинівських залізничників, уже багато про що говорить. Однозначно, нам не по дорозі із такими особами…