ОСББ, СУБи, привітні управителі. Такими на даний час є основні форми управління багатоквартирними будинками у Черкасах. Закон України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» був ухвалений ще 01.07.2015 року. Там зазначалося, що якщо протягом одного року з дня набрання чинності цим Законом співвласники багатоквартирного будинку, в якому не створено об’єднання співвласників, не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком, управління таким будинком здійснюється управителем, який призначається на конкурсних засадах виконавчим органом місцевої ради, на території якої розташований багатоквартирний будинок.

Проте нині у законодавстві існує низка прогалин, які не дозволяють якісно налагодити у Черкасах процес встановлення права власності усіх багатоповерхівок. Про це на нараді розповів директор департаменту житлово-комунального комплексу Сергій Танюк.

Законодавчо визначено, що у період від оголошення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку до моменту визначення переможця конкурсу й укладення договорів про надання послуг з управління багатоквартирним будинком послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій продовжують надавати у відповідних багатоквартирних будинках виконавці таких послуг, які надавали відповідні послуги до початку проведення конкурсу. Також був визначений Порядок проведення таких конкурсів. Усе це мало на меті створити нову якість житла, стати запорукою енергонезалежності нашої країни і дати можливість громадянам впливати на надання якісних послуг за справедливою ціною.

У місті на даний час зареєстровано 318 ОСББ, що об’єднують 331 будинок, співвласники ще 11 будинків обрали управителя самостійно. Ухвалені нормативні акти не забороняють і надалі користуватися послугами СУБів – вони також можуть стати управителями. Саме нововведення стимулюватиме СУБи підвищувати якість послуг, аби утриматись на ринку на рівні з приватними управителями.

Але беручи до уваги той факт, що служби утримання будинків Черкаської міської ради перебувають на даний час в процесі реорганізації в одну юридичну особу, на даному етапі це позбавить можливості комунальним підприємствам взяти повномасштабну участь у конкурсі. За словами Сергія Танюка, для підготовки конкурсу на визначення управителів багатоквартирних будинків у Черкасах нині є всі необхідні вихідні дані та можливості.

Але є багато питань які не врегульовані законодавцем, а також присутні розбіжності в нормативних актах, зокрема:

1. Порядок містить норми, які дозволяють отримати перемогу учаснику конкурсу, який пропонує не найвигіднішу для конкретного будинку ціну.
2. На сьогоднішній день Кабінетом міністрів України не затверджено форми примірного або типового договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком переможцем конкурсу.
Таким чином, навіть провівши конкурс та визначивши переможця, немає можливості та правових підстав укладати договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком.
3.   Також відсутня чітка інструкція передачі технічної документації на будинок. В законі не визначено способу такої передачі. Ще один нюанс: документи можуть бути повністю не укомплектовані.
4. Ще один фактор, який стримує проведення конкурсу на визначення управителя, це відсутність узгодженого і затвердженого нормативними актами порядку передачі земельних ділянок, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкова територія.

Тож поки міська влада має чекати на врегулювання цих законодавчих невідповідностей на державному рівні. А громадянам можна рекомендувати створювати ОСББ.