Метеостанції Черкаської області у січні тричі фіксували температурні рекорди, повідомила Суспільному начальниця відділу гідрометзабезпечення Ольга Прокопенко. На Черкащині температура була вищою на 14 градусів за кліматичну норму.

За словами Ольги Прокопенко, така погода характерна для початку квітня, але не для середини січня. Суспільне дізнавалося в аграріїв та синоптикині, як погода впливає на стан озимини.

Фермер Михайло Царенко орендує у пайовиків тисячу гектарів землі, з них 30% засіяно озимою пшеницею. На одному з полів сходить сорт Артіст. Аграрій перевірив стан посівів: “Коренева система в задовільному стані, воно перезимує добре”.

Зі слів пана Михайла, сіяв він запізно — після 20 жовтня. Зараз пшениця — у фазі кущення. Аби збільшити її зимостійкість, потрібно підживлювати.

“Вона зараз вегетує, ранньої весни її треба підживити азотом. Я закупив вже аміачну селітру, щоб давати по 150 кілограмів на гектар. Щоб виростити тонну пшениці, потрібно щоб вона взяла на активній речовині азоту, калію та фосфору”, — пояснив фермер.

Зі слів Михайла Царенка, тепла погода сприяє гарному врожаю, щоправда, графік підживлення та обробки зміститься: “Якщо буде така погода, то треба буде вже її підживлювати в лютому, бо вона витягне всі мікроелементи”.

Ґрунт нині достатньо вологий, а тепла температура повітря сприяє росту рослин, пояснив фермер. 2022 року він зібрав 65 центнерів пшениці з гектара, влітку 2023 планує зібрати 70-80 центнерів з гектара. За його словами, сніг та помірні морози цьому не завадять. Як не завадять вони і зберіганню вже зібраної пшениці:

“Я думаю до весни злежиться, потім перекидаємо, і все буде добре”.

В одному ангарі зберігають 1 350 тонн пшениці, розповів комірник господарства Анатолій Гонтар. Чоловік стежить за станом зібраної продукції.

“Як сніг випав, морози, то вона краще зберігається. Якщо буде мороз, то вологість не така, комора ж не опалюється, тут то холодно, то спекотно, може десь прорости, то десь затече”, — пояснив Анатолій Гонтар.

Поки великих морозів на Черкащині очікувати не слід, повідомила начальниця відділу гідрометзабезпечення Ольга Прокопенко. Хоч температурні показники й перевищували кліматичні норми січня, та явище це було короткочасним.

“Такі сплески тепла лише призводили до початку ростових процесів, суттєво вплинути на зміну фазового розвитку, адже тепла було недостатньо. Перезимівля озимини буде залежати надалі від другої половини зими”, — пояснила Ольга Прокопенко.

Погода сприяє гарному врожаю, тож фермер Михайло Царенко примх погоди не бояться. За його словами, якщо в березні випаде сніг і не буде великих морозів, то буде волога і це сприятиме майбутньому вражаю.