У Черкасах у музеї «Кобзаря» презентували унікальну виставку світлин 1900-х років фотографа Григорія Шевченка, внучатого небожа Тараса Шевченка. Про це розповідає Людмила Нікітенко в газеті «Україна молода».

Це збірка фотографій з приватної колекції черкаського художника Миколи Бабака: такий собі портал у село Керелівка тих років, із зображеннями місць, де народився й провів дитинство Тарас Григорович.

На виставлених світлинах — мальовничі краєвиди цього українського села, його вишневі садки, пейзажі з хатами-мазанками, з вітряками, чумацькими валками, жнивами, випасом худоби.

А ще — сільські весілля, красуні-дівчата у віночках, стрічках, коралах і дукачах, танці, базарування і, звісно, хлопці-козаки, мандрівні лірники та жебраки, цілі родини з кількох поколінь.

Як розповіла Ольга Шарапа, засновниця і директорка черкаського музею «Кобзаря», прапраправнучка Тараса Шевченка по братові Микиті: фотоколекція Григорія Шевченка була розпорошена.

На тепер збережені Миколою Бабаком світлини є найбільшим зібранням.

«Професійні фотографи на той час були рідкістю, і Григорій Шевченко зафіксував автентичні шевченківські місця, показав побут Керелівки. Ці фотографії — найкраща документація епохи початку XX століття. Тож хочеться стояти і дивитися на красиві обличчя українців, на їхній одяг, взуття, на їхній побут», — зазначила пані Ольга.

Також, додала вона, кожна світлина має свою композицію — недарма ж 160 фото Григорія Шевченка були видані свого часу як поштові листівки і називалися «Види і типи України».

«Григорій Шевченко жив у Керелівці, він єдиний на той час фотограф, який фотографував своє середовище. Всі інші фотографи були приїжджими», — розповіла жінка.

За словами художника Миколи Бабака, який зібрав і зберіг старовинні фото небожа Тараса Григоровича, у цій колекції світлин представлена культурна спадщина України.

До друку готується монографія про роботи Григорія Шевченка, котра наступного року має вийти у світ.

blank

blank

blank

blank

blank

blank

blank

blank