У Києві презентували результати аналізу збитків внаслідок російської агресії у громадах Черкащини. Розповідає сайт “Про все”.

В області за час повномасштабної війни найбільше постраждали три громади: Черкаська, Уманська та Смілянська, розповів голова громадської організації “Черкаський правозахисний центр”, керівник проєкту Тарас Щербатюк.

– Ці громади постраждали найбільше. 2-3 прильоти на рік. І це зразу досить масштабні руйнування: смерті й поранення цивільних осіб. Якщо говоримо про черкаську громаду, то є загальновідомий епізод – приліт ракети по центру і це досить масштабне руйнування. Пошкодження отримали приміщення-суб’єкти підприємницької діяльності. Повилітали вікна в будинках, які поряд. Лиш внаслідок цього прильоту маємо багато збитків: пошкоджено понад 200 квартир, пошкоджено понад 65 нежитлових об’єктів та споруд, – зазначив Щербатюк.

ЧЕРКАСЬКА ГРОМАДА

21 вересня 2023 року 05:40 збройні сили російської федерації атакували місто Черкаси. Від вибуху отримало поранення 11 осіб.

Тоді було пошкоджено 212 квартир у 24 багатоквартирних будинках та 19 приватних домоволодінь.

У квартирах, розташованих у багатоквартирних будинках, наявні різні типи пошкоджень, зокрема: пошкодження вікон, дверей, внутрішнього опорядкування стелі, стін підлоги, в деяких випадках пошкоджено внутрішні міжкімнатні перегородки.

У приватних домоволодіннях наявні такі пошкодження: вікон, дверей, внутрішнього опорядкування стелі, стін підлоги, в деяких випадках пошкоджено внутрішні міжкімнатні перегородки, пошкоджено покрівлю та зовнішнє оздоблення стін.

Також було пошкоджено мінімум два транспортні засоби.

Внаслідок вибуху ракети знищено 10 нежитлових будівель (торгових павільйонів). В інших будівлях та приміщеннях є такі пошкодження: вікон, дверей, внутрішнього опорядкування стелі, стін підлоги, в деяких випадках пошкоджено несучі опорні конструкції будівлі, міжповерхові перекриття, покрівлю та зовнішнє оздоблення стін, внутрішні інженерні мережі.

Також зафіксовано 65 звернень від власників нежитлових приміщень, споруд та будівель про пошкодження або знищення об’єктів нерухомого майна.

У 2023 році за кошти міського бюджету було виконано капітальний ремонт покрівель, пошкоджених внаслідок ракетного удару у житлових будинках по вуиці Благовісній на суму 2 195 297,17 грн.

У 2024 рік передбачені кошти на:

Капітальний ремонт покрівлі житлового будинку по вул. Митницькій на суму
990 415,00 грн.

Компенсацію витрат на заміну вікон у місцях загального користування житлових
будинків на суму 1 953 167,29 грн.

У межах міської соціальної програми “Турбота” 137 фізичних осіб отримали компенсацію за заміну та скління вікон у загальній сумі 2 567 922 грн.

У межах державної програми “єВідновлення” одна особа отримала компенсацію у сумі 170 862,65 грн. Також на розгляді перебуває ще 5 звернень громадян в рамках зазначеної програми.

СМІЛЯНСЬКА ГРОМАДА

29 грудня 2023 року близько 14:46 збройні сили рф завдали удар крилатими ракетами, попередньо типу Х-22, по місту Сміла Черкаської області. Одна з них влучила у приватні домоволодіння.

Наслідки вибуху ракети:

9 людей постраждало, серед яких 15-річна дитина;

1 людина померла від отриманих травм;

8 житлових будинків повністю зруйновано;

113 житлових будинків пошкоджено;

4 господарчі споруди зруйновано.

25 квітня 2024 року близько 6-ї ранку армія російської федерації атакувала місто Сміла крилатою ракетою “Іскандер”.

За наслідками вибуху ракети було зафіксовано звернення 6 осіб до швидкої медичної допомоги: одну людину госпіталізовано до неврологічного відділення міської лікарні, одна людина після надання медичної допомоги від госпіталізації відмовилась, у чотирьох осіб зафіксовано гостру реакцію на стрес, які після огляду від госпіталізації відмовились.

Внаслідок ракетного удару вибуховою хвилею та уламками пошкоджено 148 будинків житлового фонду, з них 18 багатоквартирних, на 57 будинках покрівлі зазнали пошкоджень. Найбільше ушкоджень зазнали 15 приватних житлових будинків.

Внаслідок вибуху пошкоджено також приміщення та виробничі потужності 9 суб’єктів господарювання.

– Якщо ми говоримо про Смілянську громаду, то тут ми можемо говорити про руйнування саме приватних будинків. І це дуже велика кількість лише за результатами двох прильотів і вибухів ракет. Якщо говорити про людські жертви, то маємо одну загиблу людину і 14 поранених, – зауважує Тарас Щербатюк.

УМАНСЬКА ГРОМАДА

У перший день повномасштабного вторгення росії до України – 24 лютого 2022 року – близько 08:30 у центральну частину міста Умань влучив снаряд. Загинув 39-річний уманчанин. Ще п’ятеро людей звернулися до лікарні з травмами.

Внаслідок ракетного удару стратегічною крилатою авіаційною ракетою Х – 101 28 квітня 2023 року по житловому дев’ятиповерховому будинку загинуло 22 особи, з них – 6 дітей, зникла безвісти 1 особа та 1 особа померла від травм в лікарні.

До медичних закладів звернулися 14 осіб, з яких 8 визнано потерпілими на підставі відповідних заяв.

Внаслідок попадання ракети 2 будинки зазнали руйнувань, ще 25 будинків – пошкоджень.

Від мешканців Уманської міської територіальної громади станом на 18 червня 2024 року надійшло 476 інформаційних повідомлення про пошкодження об’єктів нерухомого майна та 85 заяви на отримання компенсації за пошкоджені об’єкти нерухомого майна та 7 заяв на компенсацію за знищене майно.

Внаслідок попадання ракети 28 квітня 2023 року було пошкоджено щонайменше 34 транспортних засоби.

8 червня 2023 року внаслідок ракетної атаки 10 осіб отримали поранення, 1 жовтня 2023 року внаслідок удару безпілотниками поранення отримав отримав один чоловік.

Очільниця управління соцзахисту Уманської міськради Галина Кучер зауважила, що в громаді на сьогодні було 5 ракетних ударів. І внаслідок потрапляння завалився, зокрема, під’їзд однієї з багатоповерхівок.

– Ми думаємо зараз як далі допомагати людям, бо йде опалювальний сезон. Багатоповерхівка поки відновлюється. 28 людей проживає в соціальному готелі, інші переселені з будинку проживають у рідних та знайомих. Постраждали ж 99 квартир. Виділили 7 мільйонів з міського бюджету, щоб люди отримували належну компенсацію. Але ми маємо говорити і постраждалих внаслідок ударів по промисловій зоні. Там є випадок і ампутації. Вдячні за допомогу міжнародним організаціям, які суттєво допомогли, – зауважила Галина Кучер. – Сьогодні у нас живуть 15 тисяч переміщених осіб. Це теж навантаження на бюджет, але всіляко їм намагаємося допомогти.

Звіт підготували в межах проєкту “Синергія громадського та державного секторів для посилення захисту прав цивільного населення, яке постраждало внаслідок збройного конфлікту в Україні”, що реалізує громадська організація “Черкаський правозахисний центр” за підтримки програми Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) “Права людини в дії”.