Продовження передноворічного календаря. Про останній місяць зими і чим від запам’ятався на Черкащині розповідає краєзнавець Борис Юхно.

16 грудня
1971 – Вперше через пресу оприлюднено наміри щодо будівництва Палацу культури хіміків, від 1979 року й дотепер – ПК “Дружба народів”.

18 грудня
1966 – ГАЗЕТИ ПИСАЛИ: “Наближається Новий рік. Багато хто з черкасців хоче поздоровити своїх друзів, товаришів, рідних зі святом, вручити новорічний подарунок: торт, букет живих квітів. І якщо ви чимось завантажені, не маєте можливості самі це зробити, зверніться у Черкаське бюро добрих послуг. Ваше доручення виконає сам Дід Мороз. Бюро вже почало приймати замовлення від населення новорічному Діду Морозу”.

20 грудня
1961 – У Черкасах відкрито Державне музичне училище.
1968 – Обласна газета “Черкаська правда” удостоєна державної нагороди – ордену “Знак Пошани”.
1970 – Ухвалено проект будівництва спорткомплексу біля Черкаського міського водопроводу (тодішня назва Водоканалу), сьогодні – “Манеж”.
1975 – Відкрито першу чергу приміщень добудови до Будинку зв’язку на вулиці Шевченка.
2011 – Соснівський райсуд ухвалив рішення про незаконність демонтажу пам’ятника Леніну та зобов’язав причетних до цього посадовців відновити його на попередньому місці в початковому вигляді.

21 грудня
1991 – ГАЗЕТИ ПИСАЛИ: “Ось-ось виплеснеться на вулиці зелене диво, попливуть в руках перехожих ялинки, відправляться спленуті в автобусах і тролейбусах. Так завжди: ми звикли, що новорічні прикмети з’являються в місті набагато раніше самого свята.
Нас оточують суцільні дефіцити. Навіть сніг на Новий рік, здається, теж став дефіцитом. А ось ялинок, як обіцяють лісівники, повинно вистачити усім. Держлісгоспи Черкаської області готові відправити у міста і села близько 50 тисяч лісових красунь. Особливо багато їх, понад 11 тисяч, надійде з Умані. Чигиринці займають, так би мовити, почесне друге місце. Вони відправлять у торгівлю більше 8 тисяч ялинок. У чигиринських лісах, до речі, ростуть і найвищі ялини. Саме у Матвіївському лісництві розшукали головну черкаську ялину, яка підніметься біля театру. За нею невдовзі спорядять спеціальну експедицію у супроводі автоінспекції.
Для продажу ялинок торговельники відкриють новорічні базари. Ціни встановлені досить помірні, по кишені, здається, поки-що кожному. Сосна від метра до трьох коштуватиме 3-5 карбованців, а ялина на карбованець-два дорожче.
Словом, ялинки будуть. Гірше з іграшками, придбання яких раптом стало проблемою. Як нам пояснили на базі “Укркультторгу”, причин для цього не було, блискучого товару припасено не менше, ніж завжди. Хіба Дідів Морозів і Снігурочок не постачили підприємства ялинкових прикрас. Виявляється, винні в цьому наші земляки: там скаржаться, що Черкаська фабрика гігроскопічної вати підвела з сировиною.
Так в чому ж річ? Виявляється, іграшки масово скуповуються “туристами”, які їдуть в Польщу. Там прикраси набагато дорожчі, ніж у нас, і за два-три набори різнокольорових кульок, куплених тут за якихось 20-35 карбованців, у поляків можна взяти джинси. Ті самі, за які на товчку правлять 600-800. А Новий рік все ближче, і незважаючи ні на що, ми все ж зустрічаємо його з надією”.

22 грудня
1976 – На вулиці Шевченка відкрито популярний згодом магазин “Обнова”.

25 грудня
1957 – На честь 40-річчя Радянської України на центральній площі Черкас закладено, а насправді – означено місце для нього, – майбутній пам’ятник Леніну.

26 грудня
1966 – ГАЗЕТИ ПИСАЛИ: “Приміщення театру ім. Т.Г. Шевченка прикрасила велика ялинка. Тут влаштовується новорічне свято для юних черкасців. Звичайно, в гості до них прийдуть і Дід Мороз, і Снігуронька – з казками, піснями і подарунками. Протягом шкільних канікул на святі побувають 14 тисяч дітей. Кілька раз в день відбуватимуться новорічні вистави біля ялинки в Палаці піонерів. Широку програму підготували юні учасники художньої самодіяльності: “Чарівна година”, “Барабанщики, вперед!”, “Кришталеві фанфари”, “Перед балом” – ось назви святкових вистав. Шефи шкіл, – колективи промислових підприємств міста, – запрошують своїх юних друзів на новорічні ялинки”.

1994 (25) – Засновано телекомпанію “Ільдана”.

27 грудня
1966 – Уведено в експлуатацію Черкаський авторемонтний завод (ЧАРЗ).
1996 – ГАЗЕТИ ПИСАЛИ: “Про ялинки для цього Нового року лісівники подбали ще за Союзу. Адже якщо сосна до свята росте 4-5 років, то ялинка 6-7. Отож, це будуть останні “совєцькі” ялинки. Але вже за наші гривні. Коштуватимуть деревця, як передбачають в об’єднанні “Черкасиліс”, від 1 гривні 20 копійок до 2 гривень. Але як розповів головний лісничий Іван Захарченко, при щорічних можливостях облдержлісгоспу продавати 60-80 тисяч сосон та ялин, торік збут знайшли тільки 40 тисяч. В таких же обсягах планується продаж і цього року.
А лісівникам же для закладки нових плантацій так потрібна виручка. З надією на багатші часи жодне з 59 лісництв області і в ці роки не зменшило площі таких ділянок. Збуту за межі області, на жаль, мало. Хоча закупівельників звідусіль повно. Вони пропонують за наші деревця по… 30 копійок”.
2006 – ГАЗЕТИ ПИСАЛИ: “Головну новорічну ялинку Черкас заввишки 18 метрів привезли до міста із сокирнинського лісу. Монтаж, прикраси і сама новорічна красуня коштувала місту 41 тисячу гривень. Також на 10 тисяч гривень було докуплено цього року новорічних ялинкових прикрас. В основному кошти було витрачено на 16 гірлянд, кожна з яких завдовжки 16 метрів”.

далі буде…