В Україні Водохреща святкують три дні. Їх також називають Розколядою, адже по завершенню свята співати колядки припиняють. А зимові свята повністю завершуються. Завтра останній день гучних зимових свят, які розпочалися наприкінці листопада, коли відзначався день святої Катерини.
Зі святами треба гідно прощатися, аби наступного року їх знову дочекатися, вважають на Гуцульщині. Розколяда — гучне дійство, яке там традиційно влаштовують між Водохрещем і Стрітенням на завершення новорічно-різдвяних свят. Колядники, вертепи, Маланки з усіх довколишніх сіл збираються, зокрема, у селі Вороненка на Прикарпатті.
Розколяда — справжнє гуцульське дійство. Спершу з привітаннями горяни ходять від хати до хати. А насамкінець усі разом збираються у центрі села. Співають колядки, щедрівки, маланкують — на Розколяді згадують усе, що робили упродовж різдвяних свят.
Обов’язковим є так званий танець на “лен” — з гуцульської це “на врожай та багатство”.
Забава триває кілька годин. Інакше не можна, кажуть місцеві, адже з різдвяними святами треба прощатися гідно, аби благополучно дожити до наступного року.
КОМЕНТАРІ