Щоб запропонований Президентом України міжнародним партнерам План перемоги не став “Листом до Святого Миколая”, сьогодні на сесії Черкаської обласної ради депутати наголосили на необхідності подолати корупцію всередині країни, адже всі ці скандали із липовими чиновницькими інвалідностями та величезні хабарі за оформлення таких пільг – не можуть не впливати на думку про Україну за кордоном. Більше того, все це руйнує державу зсередини, обурює громадян та ображає справжніх осіб з інвалідістю, які мають проходити страшні кола пекла, щоб довести своє право на виплати від держави.
Саме позачергове засідання Черкаської обласної ради сьогодні, на якому мали розглядати звернення депутатського корпусу до закордонних партнерів області, розпочалось не вчасно, адже настрої у сесійній залі були досить вибуховими, з огляду на напругу навколо особи голови Анатолія Підгорного. Нагадаємо, нещодавно загалу стало відомо, що у 2022 році він також послідував прикладу тисяч чиновників з різних гілок влади та правоохоронних органів і оформив собі групу інвалідності та отримує пенсію у 77 тисяч гривень щорічно. Така “мода на інвалідність” у владних колах – сьогодні є темою номер один у суспільстві і стала приводом до розпуску МСЕКів, що оформляють такі документи. Доповнюється вона регулярними викриттями про величезну кількість таких липових “інвалідів” у різних структурах, про мільярдні виплати на них з бідного воєнного бюджету держави, і суто кримінальними хроніками про затримання посадовців, що так чи інакше беруть участь у процесі оформлення, із мільйонами доларів “під матрацами”.
Зрозуміло було, що у контексті обговорення президентського Плану перемоги і голосування за звернення Черкаської обласної ради ця тема обов’язково буде піднята. Тим більше, що був і альтернативний документ напротивагу офіційному. Тож на початку сесії намагались трохи потягнути час – звичною “організаційною біганиною”, а потім невеликим нагородженням. Проте, це, насправді, тільки дало можливість ветеранам нинішньої війни без кінцівок таки піднятись по абсолютно непристосованих для інклюзії сходах до сесійної зали.
Напружену політичну тишу одразу порушив депутат від політичної партії “За майбутнє” Олександр Вельбівець, екс голова облдержадміністрації та облради, а зараз боєць військово-морських сил.
“Я вважаю, що План перемоги – надзвичайно важливий документ, і він потрібен. Проте ми повинні звертати увагу і на внутрішній бік ситуації, адже корупція небувалих до нині масштабів руйнує державу, підриває її авторитет у світі, і ставить під сумнів подібні звернення. Я б не хотів, що цей План став “Листом до Святого Миколая”, на який ніхто не відреагує, адже Україні потрібна підтримка міжнародних партнерів, бо від цього значною мірою залежить наша Перемога. Тому це має бути не дакларативний документ, спущений зверху і проголосований для галочки, а справжня робота, і в першу чергу над своїми помилками! “Влада інвалідів” повинна серйозно взяти його до виконання, це має бути безапеляційний документ для всіх. Бо не може бути такого, щоб у владних структурах кожен третій чиновник мав статус інваліда, в той час, коли ветерани без кінцівок не можуть оформити документи, і не можна роками закривати очі на такі кричущі прояви корупції і безсовісності”, – наголосив Вельбівець.
Із президії йому злобно запропонували “не умнічать”, на що Вельбівець різко відрізав:
“Я не просто так форму одягнув, служу на Півдні України і якраз намагаюсь наближати нашу Перемогу всіма своїми силами, виконуючи накази свого командування. Тож я “не умнічаю”, а намагаюсь діяти, на відміну від вас. Бо для нашого голови обласної ради, схоже, війна не просто закінчилась, вона і не починалась”.
На зипитання Олександра Вельбівця про “загальнопримусову” ініціативу відповів депутат від політичної партії “Слуга народу” Анатолій Яріш, пояснивши, що ініціатива звернення з’явилась на засіданні регіональних влад і є правильною, адже в той час, коли Президент Володимир Зеленський звертається до світової спільноти, має бути реакція на його План перемоги і всередині країни. Що, звісно, логічно.
“Проте не можна не звернути увагу на той факт, що “завдяки” діяльності голови обласної ради Анатолія Підгорного у Черкаської обласної ради і немає до кого звертатись, за час його головування рада не підписала жодної партнерської угоди! А він лише блокував міжнародну підтримку, відмовляючись ставити підпис під документами, які давали змогу області отримати допомогу від міжнародних партнерів на мільйони євро! Саме тому під час обговорення цього документу ми маємо звертати увагу і на це. Бо якби не партнери Черкаської обласної державної адміністрації, то ця сесія взагалі б не мала жодного сенсу!” – додав депутат від політичної партії “Слуга народу” Ігор Новицький.
Голова облради Анатолій Підгорний заперечив, зазначивши, що структура співпрацює з десятками партнерів…
Деякі депутати спробували закричати критичні виступи колег, проте їх різко обірвали військові ветерани.
“Ви що, страх втратили? Вислухайте всіх!” – безапеляційно заявили вони з залу.
“Щоб обласна рада працювала злагоджено – потрібен сильний лідер. Але Анатолій Підгорний займається роз’єднанням депутатів, паралельно дбаючи виключно про власні інтереси чи інтереси своїх друзів. Мені соромно пояснювати виборцям, чому обласна рада не виділила жолної копійки на подолання наслідків російської ракетної атаки на місто Черкаси, чому пенсія по інвалідності голови обласної ради більша, ніж та сума, що ми в своєму депутатському чаті зібрали на підтримку бійців, чому голова обласної ради блокує надання приміщень для облаштування бомбосховищ для навчальних закладів Черкас. Мені прикро, коли запитують колеги із Черкаської міської ради, як можна було “розгубити” купу приміщень у черкаському аеропорту, чому взагалі майно обласної ради розходиться по приватних руках за безцінь. Тому фракція “За майбутнє” пропонує фракції “Черкащани” відкликати свого депутата Анатолія Підгорного з голови обласної ради і запропонувати іншу, достойну, кандидатуру”, – узагальнив виступи депутат від політичної партії “За майбутнє” Вадим Гайович.
А кульмінаційним моментом сесії став виступ військового, ветерана-інваліда війни, який разом із побратимами без кінцівок подарував Анатолію Підгорному колісне крісло – “інвалідний візок”.
“Я оформив собі статус особи з інвалідністю у зв’язку з пораненнями, але це в мене зайняло стільки зусиль і часу, що важко описати. І мені образливо, що коли я і мої побратими отримали свій статус на фронті, захищаючи країну, а хтось всередині оформив собі цей статус легко і щоб не йти воювати. В мене кипить все всередині, коли я бачу таких “інвалідів”. Тож ми з побратимами придбали пану голові цей візок – нехай відчує, що таке насправді бути інвалідом, а не просто отримувати за це гроші”, – сказав боєць.
“А я хочу нагадати нашим шановним керівникам силових структур, які ось тут присутні, що три роки в обласній раді не голосували за призначення начальника МСЕКу. А потім в 2022 році проголосували, і в цей же рік голова обласної ради отримав стус особи з інвалідністю. Пошукайте тут причинно-наслідковий зв’язок”, – не зміг не загострити інтригу Олександр Вельбівець, таким чином прозоро натякнувши черкаським правоохоронцям, чи не пора б їм нарешті зайнятись виконанням своїх безповсередніх обов’язків.
Поліна Котова
КОМЕНТАРІ