За останні півтора місяці Україною прокотилася хвиля замінувань. Повідомлення про замінування надходять електронною поштою до різних міст країни. У них невідомі повідомляють про вибухівку у торгових центрах, закладах громадського харчування, церквах, навчальних та лікувальних закладах та навіть у багатоповерхових житлових будинках. Такі тривожні повідомлення надходили вже у понад 10 міст України. Щоразу до реагування на них залучається чи не весь особовий склад місцевих рятувальників, медиків швидкої допомоги, поліції та Національної гвардії. Втім, після огляду “замінованих” будівель фахівцями вибухівки так виявлено і не було. Лише в Черкасах протягом травня за схожим сценарієм сталося чотири таких випадки “мінування”. Поліція відкриває провадження, евакуює громадян із “небезпечних об’єктів” та забезпечує правопорядок… Але “віз і нині там”.

Журналісти Про все” провели власне розслідування та спробували дізнатись, хто ж стоїть за “епідемією” замінувань у місті і як це може бути пов’язано з людьми, які називають себе магами і чаклунами.

У період із 17-го травня по 3-тє червня в Черкасах вже чотири рази “мінували” різні будівлі. Щоразу кількість замінованих об’єктів варіювалася від 13 до 34-х. Аналогічні випадки одночасно відбувалися у ЛьвовіХарковіОдесіЖитомирі, Дніпрі, Кривому Розі, Вінниці, Чернівцях та Києві. До слова, у Кривому Розі через ідентичне повідомлення було евакуйовано багатоквартирний житловий будинок, в якому мешкають батьки новообраного Президента України Володимира Зеленського. За наявною інформацією, зловмисник-псевдомінер досі залишається невстановленим.

Під час замінувань екстрені служби працювали в надскладних умовах

Як повідомив у коментарі «Про все» речник Нацполіції Черкащини Дмитро Грищенко, за фактом повідомлень про замінування у Черкасах міським відділом поліції відкрито кримінальні провадження за частиною 1 статті 258 КК України (Терористичний акт). Чи об’єднали ці провадження в одне, наразі невідомо. Збитки, нанесені внаслідок цих хибних повідомлень, ще встановлюються. Втім, приблизно вартість одного такого виїзду обходиться державі у десятки тисяч гривень.

– До забезпечення правопорядку під час евакуації громадян із об’єктів, які були в повідомленні про замінування, залучали чи не весь особовий склад міської поліції. Крім того, за допомогою зверталися до поліції Київщини та Кіровоградщини, кінологи і вибухотехніки яких допомагали оглядати в Черкасах «заміновані» будівлі, – розповів правоохоронець.

Швейцарський слід: з'явилася несподівана версія про те, хто "мінує" Черкаси

фото: Національна поліція України

На момент цих повідомлень Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф працював у надскладних умовах. У цей час працювало 26 бригад екстреної медичної допомоги із шести районів: Чорнобаївського, Золотоніського, Смілянського, Городищенського, Канівського та Черкаського. Додатково було задіяно чотири автомобілі Відділу реагування на надзвичайні ситуації та виїзної консультативної допомоги.

– Якщо зазвичай в Черкасах працює 16-17 бригад екстреної допомоги, то в ці дні ми працювали в посиленому режимі. Поспішаючи на вигадане чиєюсь уявою «замінування», працівники не в змозі були надавати оперативну допомогу всім тим, хто потребував її негайно. В першу чергу бригади обслуговували термінові виклики, а виклики не такі нагальні обслуговувалися із запізненням, – зазначає директор центру Ігор Фесун.

Чого вимагають “мінери”?

Повідомлення про замінування надходили до правоохоронних органів через електронну пошту через декілька схожих адрес:  «Lekarstvo444@protonmail.com», «Lekarstvo333@protonmail.com» та “igor.bombushkar@protonmail.com“. Зміст повідомлень ззовні схожий та передбачає вимоги сплати “викупу” в розмірі семи мільйонів євро біткоїном та покарання особи під іменем Ігор Бомбушкар. Текст повідомлень подається мовою оригіналу.

– Важно Взрывы в Черкассах Торговых центрах города Черкассы произойдут взрывы… Пока не будут выполнены наши требования. Это послание для всех шутов СБУ и МВД Украины крышующим предаталей и сектантов, всех силовых структур!!! Страшный кровавый сюрприз по сравнению з которым взрыв Чернобыля ничто, ждёт города Украины!!!… Если нам не будет заплачено 7 мил евро на биткоин счета… Если это не произойдёт, следующая неделя войдёт в кровавую историю!!! – йдеться в листах. – За обугленые трупы детей благодарите педофила предателя – Игоря Бомбушкара, представителей СБУ, МВД и управление К Украины.

Швейцарський слід: з'явилася несподівана версія про те, хто "мінує" Черкаси

Фото: Перший міський (м. Дніпро)

До слова, схожий за своєю риторикою і змістом електронний лист надійшов до силових структур Кривого Рогу. Як інформує видання “Politeka“, 16-го травня автор повідомлення під псевдонімом «Вогняний смерч» висунув вимоги: перерахувати йому сім мільйонів євро на рахунок біткоіну. Також видалити з інтернет-ресурсів всі сторінки мага Ігоря Бомбушкара і його колег. На завершення – примусити зізнатися чаклуна в тому, що він шарлатан і «вбити Ігоря Бомбушкара і його братію в прямому ефірі». Сам текст анонімки адресований співробітникам СБУ і МВС, їх звинувачують у бездіяльності стосовно Ігоря Бомбушкара і наближених до нього людей. Якщо вимоги не виконають, невідомий загрожує влаштувати «кривавий сюрприз, в порівнянні з яким вибух Чорнобиля ніщо!».

Хто такий Ігор Бомбушкар і чому його ім’я фігурує в повідомленнях “мінерів”?

 Ігор Стефанович Бомбушкар або, як він себе називає, Маг Інгвар. Ігор уродженець Донецької області. Згідно із інформацією з його персонального сайту та відомостей з відкритих джерел, Бомбушкар – медик за освітою, деякий час він працював лікарем-хірургом в одній з Донецьких лікарень. Починаючи з 2004-го року Ігор Бомбушкар стає екстрасенсом та займається магічними практиками.

Швейцарський слід: з'явилася несподівана версія про те, хто "мінує" Черкаси

Фото з персонального сайту Ігоря Бомбушкара

 Деякий час Ігор жив та працював у США. Нині ж він проживає в Україні і займається магією та видавницькою діяльністю.

Крім своєї діяльності, Ігор Бомбушкар відомий через постійні чвари зі своєю колишньою дружиною Ларисою Могилою, телеведучою, парапсихологом та поетесою. На ютуб-каналі Лариси розміщені численні відеоролики, де її називають нащадком Митрополита Петра Могили і Графа Дракули.

На початку року в ефірі телевізійного проекту “Стосується кожного”скандал між колишнім подружжям набрав публічного розголосу.

– Ще в 2014 році вони називали себе ідеальною чаклунською родиною. Та чари кохання розвіялися вже через три роки, коли після народження дитини в родині почалися скандали. А ще за рік Ігор Бомбушкар без будь-яких пояснень просто зник із життя дружини та маленької доньки. Нещодавно Ігор з’явися у медіа-просторі. Він влаштовує прес-конференції і поширює компромат на дружину-парапсихолога. На адресу Лариси посипалися звинувачення у шахрайстві та погрози про викрадення дитини, – йдеться в тексті анотації до сюжету.

Втім, розібратися у родинних чварах в ефірі телепроекту колишньому подружжю не вдалося. Ба більше, між ними навіть сталася бійка. Конфлікт так і лишився незавершеним.

Хто мінер? Версія Бомбушкара

Вже після серії хибних замінувань по країні, Бомбушкар відреагував на питання, чому його ім’я фігурує у повідомленнях про можливі вибухи. Він зауважив, що підозрює у маніпуляціях зі своїм ім’ям все ту ж колишню дружину – Ларису Бомбушкар (Могилу).

Швейцарський слід: з'явилася несподівана версія про те, хто "мінує" Черкаси

фото зі сторінки Ігоря Бомбушкара у Фейсбук

Інформацію про свої припущення та підозри Бомбушкар опублікував на своїй сторінці у “Фейсбук”. У коментарі нашому журналісту Ігор відмовив, заявивши, що не довіряє представникам четвертої влади. А вже за декілька годин після цього на своїй сторінці в соцмережі він оприлюднив допис, в якому повідомив, що дав покази слідчому Печерського управління поліції міста Києва з приводу замінувань в столиці та інших містах країни.

– Тільки що в поліції дав чергові офіційні пояснення щодо помилкових мінувань в Україні, в яких нещасні, хворі і озлоблені люди згадують моє ім’я. Упевнений, що наша Поліція і СБУ дуже скоро зловить цих нещасних мінерів, – зазначив пан Ігор у своєму дописі.

Швейцарський слід: з'явилася несподівана версія про те, хто "мінує" Черкаси

Скріншот допису Ігоря Бомбушкара у Фейсбук

Бомбушкар опублікував фото протоколу допиту, в якому згідно із наданими показами, в причетності до серії мінувань по країні він підозрює свою колишню дружину.

– Я можу робити припущення, що це (серія замінувань – ред.) пов’язано із помстою моєї колишньої дружини Бомбушкар Лариси Валеріївни, від якої я втік у 2013 році до Америки, бо саме там я вважав, вона мене не знайде, – йдеться в тексті протоколу допиту опублікованого Бомбушкаром у Фейсбук. – Хочу додати, що у мене є докази ймовірної причетності моєї колишньої дружини до замінувань, а саме її відверта брехня працівникам поліції Печерського УП ГУНП у м. Києві щодо подання мене у міжнародний розшук, а також її безкінечні судові позови з метою визнати мене обмеженим у дієздатності та звинувачення мене у сепаратизмі, що підтверджені її неодноразовими зверненнями до СБУ. Мої адвокати неодноразово викликали працівників поліції, коли моя колишня дружина з невідомими озброєними людьми намагалася проникнути до мого офісу.

На прохання журналістів прокоментувати інформацію, оприлюднену її колишнім чоловіком, Лариса Могила (Бомбушкар) відмовилась від коментарів, погрожуючи судовим позовом.

Хто мінер? Версія поліцейського-психолога

У ході власного розслідування наше видання звернулося до фахівця в галузі психології та правоохоронної діяльності, головного спеціаліста Відділу психологічного забезпечення ГУНП в Черкаській області Павла Селянка. Павло Євгенійович дав свою оцінку особі, яка надсилає повідомлення про замінування та спробував скласти її психологічний портрет. Для порівняння ми надали фахівцю текст згаданих повідомлень, надісланих до Черкас та до Кривого Рогу.

Швейцарський слід: з'явилася несподівана версія про те, хто "мінує" Черкаси

на фото: Павло Селянко

На думку Павла Селянка, авторство повідомлень в обох містах належить одній особі. Більше того, на думку експерта, ця людина не місцева, що виражається в надмірній деталізації замінованих об’єктів. Павло Євгенійович не виключає, що в “мінера” є психічні розлади.

– Ця особа має хворобливе одержиме захоплення деструктивними діями. Вона одержима руйнуванням. Мінер надмірно деталізує все, надаючи своїм погрозам великий масштаб і широту загрози, можливо навіть розуміючи, що його погрози неправдоподібно звучать, – розповів фахівець. – Особа сильно акцентує на кривавості повідомлень та езотериці, в неї відсутнє адекватне співчуття до дітей. Це яскраво виражено в тому, що вона виступає проти людини, яку називає педофілом, та водночас готова “обвуглити” дітей влаштованим вибухом. Ця людина з великою вірогідністю була не надто щаслива в дитинстві.

Наш експерт звернув увагу і на вимоги, які висуває мінер.

– Мою увагу привернув факт того, що мінер вимагає сім мільйонів євро у біткоїнах. Число сім має певні “магічні” та езотеричні значення, тому я вважаю, що мінер вкладає в цю цифру якийсь прихований сенс, – повідомив пан Селянко. – Ця особа своїми діями, можливо, намагається довести свою важливість в цьому світі. Хоча я не виключаю й якусь особисту неприязнь до чоловіка, якого мінер звинувачує у різних злочинах у своїх повідомленнях.

Павло Євгенійович зазначив, що автор повідомлень багато часу проводить за комп’ютером та є дуже прискіпливим до деталей і значень. Експерт не виключає й наявності гострого психічного захворювання у цієї особи.

– Зазвичай, люди хворі на шизофренію чи схильні до параної мають досить високий рівень інтелекту. Втім, враховуючи технічні особливості надсилання таких “анонімок”, мінер – це людина, яка є дуже обізнаною у галузі ІТ-технологій та роботі з поштовими сервісами, – переконаний експерт. – Я не виключаю того, що ця особа вже могла звертатися до правоохоронних органів зі зверненнями про виявлені нею факти педофілії, сектантів та магічних ритуалів тощо. Це нав’язлива ідея, якої їй важко позбутися.

На думку психолога, велика вірогідність того, що ці листи пише чоловік.

 – У своїх листах мінер проявляє надмірну цікавість до силових структур та відомств, демонструючи свою обізнаність їх функціями та повноваженнями. У своїх листах мінер подекуди наводить досить чіткі визначення повноважень підрозділів СБУ тощо. Здебільшого нахили до таких знань та запам’ятовування специфічної інформації більш розвинуті у чоловіків, – повідомив пан Селянко. – Особа, що надсилає такі листи, мало схильна до надмірної емоційності та у своїх діях послуговується раціональністю. Вона дуже посидюча, ретельно вивчає, планує та моделює. Це яскраво виражені особливості особи чоловічої статі.

Павло Селянко зауважив, що “мінер” може вчинити реальний злочин, зважаючи на його агресивність. Втім,  експерт зазначає, що він задоволений і тим, що після його дій відбувається хаос, що “розряджає” його агресію без переходу до практичних вчинків на кшталт реального мінування.

Швейцарський слід: чи реально встановити особу аноніма?

Як стало відомо нашому журналісту із власних джерел, особа, яка надсилає листи про замінування, користується одним з найзахищеніших у світі поштових сервісів.

Електронна пошта ProtonMail” розроблена в Швейцарії, і усі сервери компанії розташовано там же. Це означає, що усі дані користувачів захищені жорсткими законами Швейцарії про конфіденційність.

– Уся пошта автоматично захищена наскрізним шифруванням. Це означає, що навіть ми не можемо розшифрувати і читати ваші листи. Як наслідок, ваше шифроване листування не може бути поширене третім особам. Для створення безпечного поштового акаунту не потрібна жодна персональна інформація. За замовчуванням ми не тримаємо жодних IP журналів, які можна було б зіставити з вашим анонімним поштовим акаунтом. Ваша конфіденційність перш за все, – йдеться на сайті компанії.

Швейцарський слід: з'явилася несподівана версія про те, хто "мінує" Черкаси

Скріншот поштового сервісу ProtonMail

Профільне видання “Сnews” називає згаданий сервіс “Поштою для параноїків“. Листи, які надсилаються з ProtonMail, мають функцію самознищення.

– При надсиланні повідомлення користувач може встановити для нього таймер самознищення – мінімум одну годину, максимум чотири тижні. Після закінчення заданого часу лист самознищується. Якщо повідомлення було надіслано користувачеві ProtonMail, то воно пропадає з папки «Вхідні» одержувача і папки «Надіслані» відправника. Якщо повідомлення було відправлено в закодованому вигляді власником іншого поштового сервісу, повідомлення видаляється з сервера ProtonMail, тому одержувач не зможе його прочитати, хоча посилання на це повідомлення у нього під «Вхідних» збережеться, – повідомляє видання.

Швейцарський слід: з'явилася несподівана версія про те, хто "мінує" Черкаси

на фото Сергій Цибровський

Експерт у галузі IT-технологій черкасець Сергій Цибровський розповів нам, що цей сервіс вже неодноразово спливав в подібних справах в інших містах країни. На його думку, у будь-якому випадку, цей сервіс зможе надати “непряму інформацію”, таку як мета-дані (дата і час останнього входу користувача в систему тощо). Втім, на думку експерта, цих даних буде недостатньо, щоб встановити зловмисника.

– Що можна ще зробити? Звернутися до місцевих інтернет-провайдерів. Швидше за все, провайдери зможуть надати інформацію про те, хто і коли з Черкас заходив на цей сервіс. І, якщо пощастить, дані від провайдерів плюс дані від Рrotonmail співпадуть за часом відправлення листа і це буде зачіпка. Але, це буде працювати якщо той, хто відправляв листи користувався тільки цим сервісом і більше ніякими запобіжними заходами для “замітання слідів”, – повідомив експерт.

Яку мету переслідуює “мінер”? 

Експерт «Академії стратегічних досліджень», колишній співробітник СБУ Олександр Рибалка зауважив, що наразі Україна перебуває у стані війни і практично кожна будівля, кожна споруда, кожне масове зібрання людей для спецслужб і поліції є об’єктом підвищеної терористичної небезпеки, особливо з огляду на наслідки вибуху і можливі жертви. Тож в будь-якому випадку потрібно бути максимально уважними і звертати увагу на підозрілих осіб та залишені громіздкі пакунки.

– Про причини можна говорити багато, але це все будуть припущення допоки особа аноніма не буде встановлена і правоохоронці не отримають чіткі мотиви подібної діяльності. Зазвичай такі хибні мінування скоюють люди з певними психологічними розладами, які намагаються таким чином довести собі, що вони розумніші, хитріші, ніж правоохоронна система. Часто такі повідомлення створюють підлітки, люди, які перебувають в стані алкогольного сп’яніння, – повідомив експерт. – Для протидії подібним проявам спецслужби і поліція мають відповідних фахівців та технічні засоби для відслідковування та встановлення анонімних терористів. Для цього вживається комплекс заходів як гласних так і негласних, які дають можливість досить швидко встановити саме телефонних терористів. У той час як використання інших шляхів, як у випадку замінування Черкас через повідомлення електронною поштою не завжди вдається розкрити вчасно, насамперед через відсутність напрацьованих алгоритмів розшуку та нестачу належним чином підготовлених спеціалістів у сфері інтернет-комунікацій.

Зі слів Олександра Рибалки, Кримінальним кодексом України передбачена відповідальність за хибне повідомлення про вибух.  У цьому випадку, якщо повідомлення загрожує життю людей або тягне інші тяжкі наслідки винуватець може отримати покарання від 2 до 6 років за гратами. Передбачає покарання за хибний виклик спеціальних служб і Кодекс про адміністративні порушення України у ст. 183. У цьому випадку винуватець отримає штраф від трьох до семи неоподатковуваних мінімумів.

– Звісно, що слідчі відповідних органів розглядатимуть усі складові злочину і залежно від виявлених фактів кримінальне провадження може набути кваліфікація і за більш важкими статтями як теракт, диверсія тощо, – повідомив пан Олександр.

Хибні мінування – розповсюджений злочин в Україні

Згідно із інформацією, розміщеною на сайті Національної поліції України (станом на 07.05.2019 – ред.), лише з початку року в Україні зафіксовано 458 неправдивих повідомлень про замінування і лише по 48 виявлено “мінерів”. Найчастіше “мінують” об’єкти в Україні через телефонне повідомлення – 256 повідомлень, менш популярні – електронною поштою – 195 фактів і звичайною поштою – 7 випадків. “Найулюбленішими” об’єктами замінувань є: житлові будинки та готелі, навчальні заклади, ТРЦ та магазини. З початку року на Черкащині було зафіксовано лише 3 випадки хибних замінувань, один з яких був розкритий.

Швейцарський слід: з'явилася несподівана версія про те, хто "мінує" Черкаси

інфографіка Національної поліції України

Як довго черкасці будуть жити в хаосі евакуацій та постійного очікування “вибухів” невідомо. Це залежить лише від роботи правоохоронних органів, які мають розслідувати ці злочини та виявляти зловмисників. Втім, за наявною інформацією з власних джерел у правоохоронних органах, “мінер”, який має нахабність мінувати лікарні та пологові будинки, досі залишається невстановленим і непокараним.

Чи перебувають жителі Черкас та його гості в безпеці невідомо. Правоохоронці мовчать…

Олександр Носенко