У Черкасах поховання коштує від восьми тисяч гривень. Та вартість може збільшитися, оскільки 8 листопада до Верховної ради внесли проєкт закону про внесення змін до Податкового кодексу щодо особливостей оподаткування надавачів ритуальних послуг. Нині документ на розгляді в профільному комітеті. Ціни не підіймали з 2022 року, розповів Суспільному директор комбінату комунальних підприємств Анатолій Бейн.
Законопроєкт, що очікує в профільному комітеті Верховної ради, передбачає скасування спрощеної системи оподаткування і запровадження податку на додану вартість на надання послуг із поховання та постачання ритуальних товарів. Черкаський комбінат комунальних підприємств свої тарифи на поховання затверджує у міськраді, розповів директор Анатолій Бейн. Вартість формують від прожиткового мінімуму:
“На 2025 рік, наскільки я знаю, мінімальна заробітна плата лишається сталою — вісім тисяч гривень, а прожитковий мінімум 3 028, тому ми будемо намагатися ціни теж не підіймати. Хіба що буде якесь підвищення, коли підійметься, наприклад, ціна на товари, з яких ми готуємо нашу продукцію. Це труни, вінки тощо”.
Поховання військових у Черкасах відбувається за кошти міськради, додав Бейн:
“Копання ями, труна, вінки, доставка покійника, катафалк, автобус. Загалом поховання військового обходиться до 30 тисяч гривень”.
Ціни для інших категорій населення різняться:
“Для людей, які більш незахищені, скажімо так, це десь сім тисяч 800. Якщо середній дохід, то ясно, що людина може трошки більше заплатити. Ну є і люди, які хочуть взяти дорогу труну. Все залежить від того, яка труна, яка кількість вінків тощо”.
Якщо новий закон підтримають, то вартість доведеться переглянути на все, зазначив Анатолій Бейн:
“Бо якщо ми не підіймемо ціни, то підприємство буде неприбуткове. А в нас теж працівники, теж зарплата. Це позначиться на людях. Ми ж комунальне підприємство, ми повинні виконувати те, що говорить нам закон”.
Ганна Шевчук у сфері ритуальних послуг працює понад 20 років. З її слів, нині вартість поховання стартує від 12 тисяч гривень. Підвищення за час війни відбулося лише на речі, які імпортують:
“Якщо, наприклад, труна оббита тканиною, то тканину привозять і ціна на неї відповідно до курсу долара зростає. Коли підіймається мінімальна зарплата, то, відповідно, працівники просять підняти зарплату, а це — збільшення податків, які також входять у собівартість наших послуг”.
Ціни розраховані на різну платоспроможність людей:
“Основне — це викопування могили, труна, подушка, простирадло, послуги хлопців, які опустять труну і закопають, а також надання катафалку. Вінок, наприклад, не є обов’язковим атрибутом, це вже по бажанню людей. Від усього цього залежить вартість поховання. Найдешевша труна коштує 1 850 гривень, а найдорожча в нас наразі десь орієнтовно 30 тисяч гривень. Але насправді в Черкасах є набагато дорожче. Щодо вінків, то найпростіший орієнтовно 200 гривень і вище. Більш-менш елітний — у районі тисячі-півтори тисячі. Кремація із транспортом в Київ з мінімальним необхідним переліком послуг крематорію коштує 14 тисяч 200 гривень”.
Якщо затвердять зміни щодо оподаткування, то буде здорожчання послуг, зазначила Ганна Шевчук:
“Я найбільше переживаю, тому що зростуть ціни для кінцевого споживача, а кінцевий споживач зараз дуже агресивний. У людей немає коштів, вони приходять, замовляють послугу, чують ціну і агресують. Ніяк людині не поясниш, що це не від нас залежить: це ось така ціна і рішення про ось ці 20% держава ухвалила”.
Нині державні та комунальні служби, які надають похоронні та ритуальні послуги, звільняються від сплати податку на додану вартість. Депутати ж пропонують позбавити їх цієї податкової пільги та можливості використовувати спрощену систему оподаткування та звітності.
“Введення ПДВ завжди покладається в сплаті на кінцевого споживача. До ціни додадуться мінімум 20%. Для нас особисто зростуть витрати на ведення бухгалтерії. Тому що вся бухгалтерія, наприклад, купівля труни відбувається без паперів, тобто ми купили її, привезли і поставили, а так треба буде на будь-який товар брати документи”, — пояснила Ганна Шевчук.
КОМЕНТАРІ