Із прийняттям закону про енергозбереження, українці можуть не лише виробляти електроенергію за допомогою сонця у своїх домівках, а також вигідно її продавати. У Європі люди вже давно почали встановлювати сонячні електростанцій в себе вдома.

В Україні понад 2330 родин встановили сонячні електроустановки, загальною потужністю 37 МВт і залучили для цього майже 35 млн євро інвестицій. На Черкащині ж таку європейську практику не всі поспішають використовувати. За словами експертів, собівартість сонячних панелей є занадто дорогою і окуповується від семи до дев’яти років. Детальніше про енергозбереження у місті та області дізнавалися кореспонденти Zmi.ck.ua

Загалом, за останньою інформацією прес-служби Черкаської обласної державної адміністрації, вже понад 1200 черкаських родин встановили сонячні панелі.

У III кварталі 2017 року ще 688 домогосподарств віддали перевагу електроенергії з енергії сонця, що на 42% більше порівняно з II кварталом цього року.

Також це у 3 рази більше, ніж за аналогічний період 2016 року, коли лише 195 домогосподарств встановили сонячні панелі. За цей же період 2015 року таких родин взагалі було лише 38.

Крім цього, у III кварталі 2017 року загальна встановлена потужність сонячних станцій приватних домогосподарств зросла на 49%.

Керівник відділу енергоефективного освітлення однієї із черкаських фірм Богдан Мельник каже, сонячна енергетика не є вигідною для людей в користуванні, лише в бізнесі і то при деяких умовах.

“Сама вартість сонячних батарей окуповується майже через 7 років. А вже потім починає надходити прибуток, а гарантія на ці батареї 10 років, – каже він. – Це досить таки ризиковий заробіток. Це дуже розрекламована фікція, адже різні природні катаклізми ніхто не відміняв”, – коментує Богдан Мельник.

За словами аналітика ГО “Український центр європейської політики» Дмитра Науменка, окупність проекту приватної сонячної електростанції (тобто за скільки років можна буде повернути кошти, витрачені на придбання станції) залежить від низки факторів, і в першу чергу, від її типу. Автономні СЕС не призначені для роботи по «зеленому» тарифу, і фактично, генерація такої сонячної енергії просто заміщає вартість електрики, яку б довелося купувати із загальної мережі. Враховуючи, що тарифи на електроенергію для населення в Україні є досить низькими, строк окупності таких станцій є максимальним і в середньому становить 15 років.

Гібридні СЕС мають технічну можливість продавати надлишкову енергію за «зеленим» тарифом, але обсяг такої енергії є незначним, оскільки станція проектується, в першу чергу, для вирішення проблеми забезпечення автономності будинку і тому «надлишкові» потужності тут також, зазвичай не встановлюються. Тому період окупності таких станцій в середньому також буде складати від 10 до 15 років.

І нарешті, мережеві СЕС достатньої потужності, які спеціально спроектовані для отримання прибутку за «зеленим тарифом» окупаються найшвидше. Їх період окупності коливається від 5 до 10 років в залежності від регіону, де вони встановлені (більше на Південь – більший виробіток сонячної енергії), правильного вибору місця для установки (орієнтація на Південь з кутом нахилу 30-35 градусів) і т.д. Але найбільше на строк окупності таких станцій впливають 2 параметри: (1) потужність станції, та (2) власне споживання електроенергії будинком (див. графік нижче для станцій 3 типів потужності).

Зі схеми видно, що більш доцільним є встановлення станції потужністю від 20 кВт і вище. Станція меншої потужності (10 кВт) буде окупатись в розумних межах лише за умови, власне споживання електроенергії будинком буде триматись в межах 300 кВт*год/місяць. Більше власне споживання призводить до стрімкого зростання строку окупності.

Середній строк окупності великих мережевих станцій (у 20 і 30 кВт) складає від 5 до 6 років, але тут також важливо не перевищувати ліміту місячного власного споживання у 400-450 кВт*год/місяць, оскільки після цього строк окупності також починає зростати.

Точніший підрахунок параметрів сонячної станції в залежності від її типу (мережева чи автономна), області розміщення та кутів нахилу панелей, величини власного енергоспоживання будинку, річного виробітку електроенергії, необхідних інвестицій та терміну окупності можна здійснити за допомогою онлайн-калькулятора Української асоціації відновлюваної енергетики (http://uare.com.ua/443-calc-ua).

Енергозбереження в черкаських багатоповерхівках

Фірма, в якій працює Богдан Мельник, наразі співпрацює із сферою житлово-комунального господарства.  За його словами, наразі вдалося досягти економії  майже у двадцятьох ОСББ за останні півроку. Секрети виробництва чоловік відкривати не поспішає, але може точно сказати, що здорожчання електроенергії є основою інших енергій і її однозначно треба оптимізувати.

«Наразі, завдяки комбінованим технологіям, ми досягли більше аніж на 90% зменшення плати за електроенергію. Також максимально оптимізували роботу освітлення і захистили систему від тих, хто любить зловживати власними здібностями електрика, – каже він. –  Ось, наприклад, ОСББ по вулиці Подолінського 24 платили за загальнобудинкове освітлення майже 1100 гривень на місяць. Після модернізації системи освітлення, заміни автоматичних вимикачів, пропускна здатність яких розрахована лише на потужність світлодіодних світильників та датчиків контролю за освітленням, місячна плата наразі складає в районі 100 гривень»

Сонячні електростанції в Кам’янці

У серпні 2017 року в Кам’янці встановили сонячні батареї, завдяки яким освітлюється парк Декабристів. Про це розповів депутат обласної ради Сергій Воронов.

 «Погодили саме сонячні батареї. Місто неохоче сприйняло новину про нове освітлення, адже в самому історико-культурному заповіднику, на балансі якого перебуває парк, на це коштів немає, – каже він. – Ми пішли інноваційними шляхами, хоча це і великий ризик»

На цьому все не зупинилося і наразі, за словами Воронова, чекають на встановлення ще одної сонячної електростанції.

«Уже кілька років у Кам’янці, на території цукрового заводу інвесторами орендується територія, на якій буде встановлюватися сонячна станція. Це будуть сонячні батареї та панелі, – каже депутат. –  Там також планується до п’ятидесяти робочих місць».

Ліхтарі, що працюють від сонячної енергії

У селі Орловець, що на Канівщині, у 2017 році встановили 6 ліхтарів, які працюють виключно на сонячній енергії. Кожен із них оснащений спеціальною батареєю та акумулятором, який знаходиться на залізобетонній опорі та накопичує електроенергію протягом дня, повідомляє Канівська районна рада.

З настанням темряви ліхтарі вмикаються автоматично. У зимову пору акумулятори дозволяють стабільно їм працювати.

blank

Облаштування інноваційного освітлення відбулося за кошти Козарівської сільської ради. Витрати на встановлення такого виду вуличного освітлення, повністю себе виправдовують при стабільній роботі, оскільки не вимагають великих затрат. А ось проведення лінії електропередач у цій частині села коштувало б в рази дорожче.

 «Сонячні» дерева Черкащини

Лідером по впровадженню на Черкащині інновацій є Білозірська ОТГ. Тут, за рахунок «сонячного» дерева, яке встановили цього року, люди, які відпочивають в парку, можуть заряджати свої гаджети.

blank

Голова ОТГ Володимир Міцук каже, гроші задля будівництва такого дерева надійшли з громадського бюджету.

“Дерево”, що живиться сонячною енергією, спорядили спеціальним пристосуванням для зарядних пристроїв мобільних телефонів, планшетів, тощо. Одночасно можна заряджати вісім гаджетів, – каже Міцук. – Також у сквері, де розташоване дерево, є відкрита мережа wi-fi. Такі технології використовують не лише в Європі, але і у всьому світі»

Станцію оснастили акумуляторами потужністю 200 ампер. Коли сонячний день, енергії від дерева вистачає на добу. Акумулятори розраховані на десять років роботи, сонячні панелі – більше, аніж на тридцять років.

Таке ж дерево було встановлено у місті Звенигородка. У Звенигородській міській раді кажуть, таке дерево було реалізовано, як перший проект Бюджету участі – 2017.

blank

Перший в області постачальник альтернативної енергетики

А ось у місті Ватутіне місцевий пенсіонер Борис Домніцький продав свій бізнес по фарбуванню авто і на вилучені кошти облаштував вдома сонячну електростанцію.

«У 2015 році я придбав п’ятдесят вісім сонячних панелей. На це витратив чотирнадцять тисяч євро, – каже він. – Зібраної енергії вистачає для того, щоб повністю забезпечити свій будинок, а надлишок можна продавати».

blank

У коментарі кореспонденту Вечірні Черкаси, пенсіонер розповів, що будинок споживає за місяць десь 200 кіловат. Все інше йде на продаж.

«Маю з “Черкасиобленерго” договір. За кіловат отримую 30 євроцентів. Спеціальний модем обраховує і передає інформацію про кількість спожитої і відданої енергії. В середньому виходить десь 7 тисяч гривень прибутку щомісяця. Влітку більше, бо більше Сонця», – каже він.

Борис на Черкащині став першим, хто почав постачати енергію державі. Каже, вчасно встиг підписати договір з енергетиками перш ніж за кілька днів по тому закупівельні тарифи знизилися майже удвічі. Поки що витрачені на батареї гроші не окупилися. Це станеться за 2-3 роки.

«Сонячну енергію панелі прийматимуть і крізь сніг. Якщо якась із батарей вийде з ладу, в цілому системі це не зашкодить. Загалом такі панелі мають слугувати до 30-ти років”,- пояснює він.- Вся інформація про отриману енергію надходить на електронну панель інвертора. Це пристрій, який перетворює її у змінний струм. За 2 роки експлуатації сонячні батареї допомогли зекономити не одну тисячу кубометрів кисню, який би міг згоріти, якби для отримання енергії спалювали вугілля».