У жовтні, коли тривала виборча кампанія на 197 окрузі, наша редакція провела опитування на тему: якби вибори до Верховної Ради відбувалися сьогодні, за яку партію проголосували б черкащани? Було цікаво порівняти результати нашого редакційного опитування із підсумками окружних виборів та загальноукраїнськими партійними рейтингами.
Отож, у нашому опитуванні взяли участь 629 активних читачів. Більшість із них (26 %) висловилися на підтримку партії Петра Порошенка «Європейська солідарність». Цікаво, що в загальноукраїнському опитуванні, проведеному групою «Рейтинг» наприкінці жовтня, ця політична сила також мала дуже пристойний результат – 15,8 % народної підтримки. Від так, на фоні цих красивих цифр за «Євросолідарність», доволі дивним видається слабенький результат висуванця від партії Порошенка на 197 окрузі Романа Сущенка. Він зайняв у виборчій гонці лишень четверте місце, отримавши всього 8,4 % голосів виборців. Тобто, удвічі гірший результат, ніж має партія у загальноукраїнському рейтингу і втричі менший за показники «ЄС» у нашому редакційному опитуванні. Отож, можна стверджувати, що виборча кампанія пана Сущенка на окрузі була провальною, якщо врахувати ще й той факт, що офіційний виборчий фонд Романа Володимировича був найбільший серед усіх кандидатів. У багатьох спостерігачів за виборчим процесом склалося враження, що кандидата від «Євросолідарності» просто «зливали» свої ж: і місцеві партійці, і київські великі вожді… Особливо здивувала позиція колег пана Сущенка по партійній фракції в обласній раді на чолі з Віталієм Ковалем. Вся їх агітаційна робота на підтримку свого товариша звелася до пару «відосиків» на «Фейсбуці». Кажуть, що в такий спосіб вони хотіли послабити позиції Романа Сущенка в партії, а від так, усунути його з посади першого заступника голови облради. На його місце нібито уже знайшовся претендент, який представляє Драбівщину і який нещодавно вляпався у скандал із виманюванням землі у хворого чоловіка… Але це вже інша історія, про яку розповімо згодом…
Як не дивно, але другий результат у нашому редакційному опитуванні отримала партія Медведчука Опозиційна платформа «За життя» (15 %), яка наполегливо просуває ідеї «руского міра» в Україні. Доводиться вживати слово «дивно», адже наша область нині асоціюється із заледве не п’ємонтом патріотизму і оплотом української духовності. До речі, у загальноукраїнському опитуванні ОПЗЖ має 12 % народної підтримки. Такі чималі показники популярності пропутінської партії на Черкащині – це серйозний дзвіночок і для патріотичного загалу області, і для місцевої влади…
Отож, виходить так, що якби кандидат від медведчуківської партії балотувався на 197 окрузі, то він міг розраховувати на дуже пристойний результат. Кажуть, що прихильники ОПЗЖ у селах та містечках округу симпатизували кандидату-самовисуванцю Владиславу Голубу. А, від так, цілком вірогідно, що за здобуте паном Голубом друге місце на виборчих перегонах, той має дякувати і симпатикам «руского міра»…
Третю сходинку у редакційному опитуванні посіла відповідь – «не піду на вибори». Якщо врахувати, що на виборчі дільниці 31 жовтня прийшло трохи більше 25 % громадян, то така позиція черкащан була досить прогнозованою…
Наші активні читачі, які взяли участь в редакційному опитуванні, за партію президента Зеленського «Слуга народу» віддали 13 % голосів. А от в загальноукраїнському рейтингу президентська політсила продовжує лідирувати із 20,4 %. І хоча підтримка президента та його політсили останнім часом значно послабилася (нагадаємо, що на Черкащині у другому турі президентських виборів Зеленський отримав майже 78 % голосів виборців), але і нинішній рівень довіри до глави держави дозволяє кандидатам від «слуг» зі старту посилювати свої виборчі позиції. Звичайно ж, не є таємницею, що саме рейтинг президента Зеленського зіграв значну роль у перемозі кандидата від «слуг» Віталія Войцехівського на 197 окрузі…
Залишається певною загадкою доволі високий рівень підтримки нашими читачами партії «Сила і честь», яку очолює Ігор Смешко. Так, в останньому редакційному опитуванні за цю політсилу готові були проголосувати 11 % черкащан. У загальноукраїнському рейтингу за «сильних і чесних» віддали свої голоси 6,4 % із числа опитаних українців. Можливо, на симпатії черкащан щодо партії Смешка впливає те, що Ігор Петрович є нашим земляком, уродженцем міста Христинівка…
Порівнюючи із нашими попередніми опитуваннями, значно просів рейтинг у партії ВО «Батьківщина» Юлії Тимошенко. Коли ще кілька місяців тому наші читачі підтримували «батьківщинівців» на рівні 10 – 12 %, то цього разу свої симпатії до цієї партії висловили лише 5 % черкащан. До речі, політична активність «тимошенківців» на Черкащині останнім часом майже не помітна. Цікаво, що ця парламентська партія навіть не виставляла свого кандидата на 197 окрузі. Кажуть, що неформально партійці «Батьківщини» підтримували на окружних виборах Владислава Голуба. Ну, це й не дивно, адже пан Владислав є зятем одного з лідерів «Батьківщини», нинішнього нардепа Сергія Соболєва. Але ця підтримка не дуже допомогла пану Голубу у боротьбі за перемогу…
Досить унікальна ситуація склалася із партією «Свобода» та її висуванцем на 197 окрузі Андрієм Іллєнком. На сьогодні і наше редакційне опитування, і загальноукраїнські рейтинги показують, що за політсилу на чолі з Олегом Тягнибоком готові голосувати близько 3 % виборців. А, як відомо, на окружних виборчих перегонах пан Іллєнко зайняв третє місце із майже 10 % рівнем народної підтримки. Андрій Юрійович продемонстрував просто класичний взірець, як потрібно проводити виборчу кампанію, не маючи за спиною ні рейтингової партії, ні супер популярного лідера. Пан Іллєнко не займався крикливою боротьбою з опонентами, ні роздачею гречки, ні піаром у засобах інформації, він просто ішов до людей, проводячи сотні зустрічей у селах та містечках округу. Після такого потужного результату в центральній Україні було б логічно Андрію Іллєнку претендувати на лідерство в партії, яка останніми роками розгубила свій авторитет та підтримку серед патріотичного електорату, зокрема, і у нас на Черкащині…
Щодо підтримки нашими читачами «Національного корпусу» та результатом кандидата від цієї партії на 197 окрузі Дмитра Кухарчука, то вони практично збіглися. Так, «нацкорпусівців» у Верховній Раді хочуть бачити близько 2 % опитаних читачів, а за їх обласного лідера пана Кухарчука проголосувало на виборах 1,5 % черкащан.
Цікаво також, що просто за партію «За майбутнє» безвідносно до прізвищ готові голосувати лише 2 % тих, хто брав участь у нашому опитуванні. Ми навмисне не написали, що в Черкасах цю політичну силу представляє голова обласної організації, міський голова обласного центру Анатолій Бондаренко, який нещодавно виграв місцеві вибори, завівши у міську та обласну ради чисельні фракції, – і таким чином отримали «голий» результат політсили. Як бачимо, левову частку її виборчого успіху забезпечила підтримка потужних особистостей, що складають партійний кістяк і є лідерами на міському та обласному рівнях.
А ось результати аутсайдерів нашого редакційного опитування: ВО «Черкащани» – 2%, Громадянська позиція – 2 %, Радикальна партія та «Голос» по 1 %.
Звичайно ж, ми завжди підкреслюємо, що наші редакційні опитування не є класичними соціологічними дослідженнями, а лише відображають думку наших активних читачів. До речі, як і певні висновки та припущення, висловлені у цьому матеріалі, відображають тільки думку журналістів нашого видання…
Яків Немирів
КОМЕНТАРІ