Днями відбулося перше засідання робочої групи, яка має підготувати Стратегію розвитку Тальнівської міської територіальної громади до 2027 року. У засіданні взяли участь працівники апарату міської ради, Тальнівської лікарні, відділу освіти, приватні підприємці, громадські активісти й старости. Про це інформує видання “Вісті Черкащини”.

Учасники ознайомилися з Положенням про робочу групу, її функціями та повноваженнями, а також з методологією розробки Стратегії, яка включає пріоритетні напрямки: освіту, культуру, інфраструктуру, будівництво, підприємницьку діяльність. Під час засідання присутні мали змогу ставити запитання та висловити власну думку. Члени робочої групи розподілили обов’язки й визначилися з першочерговими кроками. Для початку серед мешканців і підприємців Тальнівської територіальної громади проведуть опитування й зберуть дані для соціально-економічного аналізу.

Анкету розмістять на сайті міської ради та в мережі «Фейсбук». Для зручності роздруковані копії анкети можна буде знайти у ЦНАПі, лікарні, а також в адміністраторів у селах.

У ході засідання міський голова Василь Сідько зазначив, що Стратегія громади – важливий документ, який виражає бачення її розвитку. Ви є ключовим для розуміння того, як наповнювати бюджет і залучати інвесторів. Стратегічне планування засновується на аналізі всіх наявних у громаді ресурсів та пропонує, як їх найкраще використовувати й розвивати. Міський голова сказав, що громада зацікавлена в нових підприємствах, які створюватимуть нові робочі місця та сплачуватимуть податки. Зокрема, Василь Сідько запропонував здавати в оренду покинуті комунальні будівлі, у яких можна створити нові виробництва.

Начальник відділу ЖКГ Тетяна В’ячеславівна Карачун у своєму виступі зазначила, що в громаді найголовніше джерело доходів – сільське господарство, яке треба всіляко підтримувати. Необхідно створювати підприємства переробної промисловості, щоб максимальна кількість продукції вироблялася в нас. Це і робочі місця для мешканців громади, і додаткові податки до бюджету. Тоді на виручені гроші можемо будувати дороги. Стратегія роботи з побутовими відходами допоможе зробити чистішим довкілля й заохотить інвестора вкласти кошти в його переробку. Корпус сміттєпереробного заводу ми вже побудували. Є вкладник, який хоче постійно співпрацювати з громадою, тому на нього можемо розраховувати в Стратегії розвитку. Треба допомогти тим підприємствам, які знову можуть і хочуть розпочати роботу.

Директор Тальнівської вторинної ланки медицини Олег Солодько розповів, що за останні три роки переукоплектували все медичне обладнання. У лікарні й території навколо неї завершуються ремонтні роботи. Через збільшення кількості поранених військових Тальнівській лікарні необхідно залучати фахівців-реабілітологів. Якщо зараз у громаді не подбаємо про гідні умови життя й праці медичних працівників, то вже через кілька років лікувати сільських жителів буде нікому. Такі сьогоднішні реалії.

Ігор Новицький, депутат Черкаської обласної ради зазначив, що будь-яку стратегію треба починати з грошей, тобто порахувати доходи й податки і знайти додаткові джерела фінансування. Господарські двори нарешті приносять перші гроші. Щоб не утримувати купу приміщень, необхідно відремонтувати й укомплектувати один будинок села з комфортними умовами, у якому мешканцям на даватимуть усі необхідні групи послуг. Для всіх представників бізнесу необхідно створити рівні й прозорі умови. Будівлі численних комунальних підприємств шукати, а потім здавати в оренду чи продати на умовах прозорих аукціонів для бізнесу. Не гнатися за найвищою ціною, а погоджуватися на ту, що пропонує ринок. Він сам регулює ці процеси. Треба зробити ревізію всього комунального майна, комунальних земель, щоб максимально зрозуміти, чим володіє громада. А тоді вже визначатись із пріоритетними напрямками для цих коштів. У своєму виступі Ігор Валерійович розповів:

–Декілька років тому наше підприємство хотіло придбати в селі Криві Коліна будівлі колишніх Будинку культури, сільської ради й дитячого садочка. Тоді ми хотіли їх реконструювати й зробити гуртожиток, врешті-решт побудували новий за власний кошт. Тоді за виручені гроші від продажу можна було переасфальтувати всі ями по селу. Наразі результат – будівлі валяться, а ями не зароблені. Приміщення ФАПу планували розбудувати так, щоб там, окрім медичного закладу, розмістити сільську бібліотеку, кабінет адміністратора, архіви радгоспу імені Франка й сільської ради. Це питання обговорювали на сходці мешканців населеного пункту. Фельдшер Ольга Грядюжкіна заперечувала, тому цей проєкт не втілився в життя. Нині в самісінькому центрі села, як пам’ятник людському гонору, височать будівлі, що розвалюються на очах. У садочку за цей час упав дах, наразі те приміщення вже нікому не потрібне, бо аварійне, і ремонтувати його немає економічної доцільності.

Як бачимо, задуми досить масштабні. Влада, господарники, бізнесові структури, громада – на цьому будуватиметься стратегія розвитку Тальнівської громади.