“Твій долар змінює все!” Так можна перефразувати основне виборче гасло кандидата на мери Черкас від партії “Голос”, IT-підприємця Віктора Євпака, оскільки на власну виборчу агітацію він не шкодує грошей, навіть у твердій валюті.

За спостереженнями ГО “Опора”, загальні витрати на рекламу, пов’язану із соціальними питаннями, виборами або політикою із публічної сторінки Євпака у “Фейсбуці” за останні 90 днів становлять 2230$. З них за останній тиждень – 808$. У вересні платне просування застосували до 22 дописів. Для семи з них воно активне і станом на 6 жовтня. У жовтні наразі оплачене просування лиш одного допису – уривку відео з інтерв’ю кандидата одному з видань. Спостерігачі також додають, що паралельно щедро проплачується і реклама дописів обласного осередку партії “Голос”, в якій також нерідко фігурує Віктор Євпак, за аналогічні періоди було витрачено 1360 і 369$ відповідно. Разом це виходить досить кругленька сума – 3590$ або більше ста тисяч гривень!

Для порівняння, той же Дмитро Кухарчук, який завжди демонстрував високу активність у соцмережах і нерідко просував свої дописи за гроші не залежно від виборчих кампаній, за той же період часу, що і Євпак, витратив на власній сторінці і сторінці партосередку удвічі менше – 1869$. А, наприклад, міський голова Черкас Анатолій Бондаренко після старту активної фази виборчої кампанії, за останній виборчий тиждень не витратив ні копійки навіть на заклики долучатись до дискусій на його офіційній сторінці, щоб ділитись пропозиціями та зауваженнями щодо розвитку міста.

Адже варто зауважити, що у соцмережах практично неможливо заплатити за виборчі публікації офіційно з фонду, тож те, що робить Євпак, теоретично може вважатись порушенням виборчого законодавства. Саме тому більшість інших кандидатів відповідну діяльність в соцмережах призупинили, щоб не виглядати брехунами. Бо ж завжди всі роблять публічні заяви, що треба виборчу кампанію вести чесно, і закликають до цього своїх опонентів. Проте ми не чули, щоб такі заяви робив Євпак, тож він, в очевидь, і не зважає на такі “формальності”, і засіває грішми простори інтернету наліво і на право. Бо ж “Опора” дослідила лише “Фейсбук”! А ще ж є купа інших соцмереж, де, скаржаться знайомі, Євпак “лізе” з усіх дірок.

Можна припустити, що вся ця нав’язлива присутність в кожному ґаджеті влетіла кандидату в гарну копієчку. А в загальний бюджет ще явно ляжуть вагомі рядочки щодо мобільного проектора з екраном, який штаб Євпака тягає по місту, демонструючи заїжджений запис із Сергієм Притулою. На ньому відомий шоу-мен просить підтримати Євпака, бо то класний хлопець, оскільки його IT-компанія перемогла в суді світову корпорацію “Apple”. При чому тут Черкаси, пересічні черкасці і яка нам всім з того користь, – не ясно, але, мабуть, у Притули просто не було інших аргументів на користь свого однопартійця, бо поки що для міста він нічогісінько не зробив. Хоча грошей збити з бюджету вже хотів, однак в тендері, в якому брав участь, за свою розробку написав ціну настільки велику, що столичні IT-компанії його з легкістю обійшли. Ну, напевне, вони ж просто працюють, без “понтів”, а не в кабінетах на “голови” юристів “Apple” в якості трофеїв безкінечно любуються…

Ну, а ще до загальних витрат Євпака можна буде доплюсувати білборди, які стримлять мало не на кожній вулиці, купи газет, що розкидають по черкаських під’їздах, легіони “євпаконосців”, які бігають містом, обвішані щитками із портретами, – і тоді Віктор Євпак може претендувати на звання кандидата із найдорожчою виборчою кампанією. Однак варто зауважити, що на виборах долари в голоси конвертуються практично один до одного лише тоді, коли їх роздають безпосередньо виборцям в руки. Доведено Поплавським. Правда, це вже не просто порушення – це злочин. Тож будемо сподіватись, що до роздачі “біткоїнів” (криптовалюта) в Черкасах не дійде.

Тож скільки б не було в Євпака доларів, але “все” він таки точно не змінить, – черкасці оберуть того, кого вважатимуть кращим для міста і для городян.

Олег Маслюк