Успенський собор у Каневі, що збудований 1144 року князем Всеволодом Ольговичем і є пам’яткою культури, опинився у приватній власності московської церкви. Про це, відповідаючи на запитання журналістів “Дзвону”, повідомив Митрополит Черкаський і Чигиринський Православної церкви України Іоан. Адже несправедливою є ситуація, коли знакові українські храми, до яких росія не має жодного відношення, напряму підпорядковані їй.

“На скільки мені відомо, ця споруда як пам’ятка культури та історії вже не у володінні Міністерства культури, а якимось чином опинилась у володінні упц московського патріархату, хоча законом це заборонено. І наша церква апелює до Національного заповідника Тараса Шевченка, щоб він почав дії з повернення цієї пам’ятки у володіння держави. Схожі ситуації ми спостерігали і у інших областях України, однак поки що мені не відомі прецеденти, щоб храми повертались державі”, – наголосив владика Іоан.

Між тим, за словами владики, майнове питання – це найболючіше нині питання переходу церков із московського патріархату до Православної церкви України.

“Після широкомасштабного вторгнення 45 громад перейшло із московського підпорядкування до Православної церкви України. Тільки 19 з них із священиками. Ми ведемо, звісно, агітацію, щоб громади переходили разом із священиками, але з різних причин це не завжди відбувається. Найпроблемніші питання – це майнові, щоб громади, які здійснили перехід, могли користуватись своїм майном, адже як правило церкви будувались за участі громади. Але документально майновий стан буває різним, якимсь чином узаконеними виявляються різні форми, то майно належить управлінню єпархії московського патріархату, що зареєстроване в Києві, або ж взагалі в приватній власності священика. Це суперечить законодавству, бо громадська споруда не може належати священику, але храм все одно якимись маніпуляціями був зареєстрований саме так. Цими проблемами має займатись Міністерство юстиції, прокуратура, однак найпростіше рішення – щоб парламент прийняв відповідне рішення про заборону діяльності всіх афільованих із центром у москві релігійних організацій, митрополії, монастирів, парафій. Тоді все буде вирішуватись значно простіше. А зараз ми очікуємо майнових воєн”, – зазначив Митрополит.