Переселенцям, які живуть у школах, шукають нове помешкання, аби розпочати підготовку до нового навчального року. Розповіла Суспільному заступниця міського голови Черкас Анастасія Чубіна.

Нині в обласному центрі два освітні заклади, в яких живуть внутрішньо переміщені люди.

Одна зі шкіл у Черкасах стала прихистком для переселенців із перших днів повномасштабного вторгнення. У класах поміж книгами та канцтоварами, картами та глобусами облаштували гардероб, а замість парт поставили розкладні ліжка, повідомила директорка школи Ірина Овчаренко.

“У кінці березня постало питання, що приїжджає значна кількість людей, яка далі не планує їхати, і їм потрібен був час на адаптацію. Прийняли рішення: поки немає навчання, ці люди тимчасово поживуть у закладі”, – розповіла директорка.

Пані Інна з Лисичанська серед тих, для кого школа стала прихистком. У закладі вона живе з квітня разом із донькою та мамою. За її словами, пошуком постійного житла займаються давно, але переселенців у свої квартири орендодавці брати не хочуть. Ті варіанти, які пропонують, занадто дорогі, пояснила жінка.

“Ціни космічні, їхати додому нікуди, житла немає на тривалий час, а ми шукаємо те, що дешевше. Ціни – від восьми до десяти (тисяч – ред.) за один місяць. Але вони хочуть одразу за два (місяці – ред.) і плюс людині, яка знайде. Це дуже дорого. Якщо ми переїдемо, то треба за житло заплатити, комунальні послуги. А дитина буде голодна? Того, що нам платить держава, ні на що не вистачить”, – прокоментувала переселенка Інна.

Вимоги до квартири були незначні, але знайти її відразу не вдавалося, на пошуки витратили два тижні, розповіла жителька Чугуєва Вікторія Стеценко. За декілька днів вони з сім’єю з’їдуть зі школи: “Це – дев’ятиповерховий будинок. Ми там знайшли житло, шукали окрему квартиру, бо в нас двоє дітей, моїх онуків. Нині багато людей живуть одним днем. Поки що в нас є така можливість. Що буде далі, побачимо. Донька працює, а я шукаю роботу. Поки що можливість є, і ми переселенські гроші отримали”.

За словами директорки освітнього закладу Ірини Овчаренко, внутрішньо переміщеним людям необхідно виїхати до початку серпня. Вони роблять усе можливе, аби не залишити людей без даху над головою, сказала директорка: “Нам треба розпочати підготовку до нового навчального року, нам потрібно приміщення школи звільнити. Ніхто цих людей не залишає сам на сам із проблемою. Ми зі свого боку шукаємо, наприклад, де є в сусідніх селах будинки, та пропонуємо людям. На сьогодні наш пункт закритий на приймання людей, бо ми розпочинаємо підготовку до нового навчального року”.

Допомогти знайти житло для внутрішньо переміщених людей мають органи місцевого самоврядування, пояснив голова Черкаського правозахисного центру Тарас Щербатюк.

“Ті приміщення комунальної власності, які перебувають саме на балансі в органах місцевого самоврядування, мали б бути переобладнані для того, щоб там проживали переселенці. Звичайно, я не говорю про школи, садки. Але станом на сьогодні вже необхідно було б облаштувати приміщення комунальної власності. Є й гуртожитки, які достатньо занедбані, які можна було б довести до ладу, і там поселяти саме переселенців”, – пояснив Тарас Щербатюк.

За словами заступниці міського голови Черкас Анастасії Чубіної, питання щодо розміщення переселенців вони тримають на контролі та вже мають декілька варіантів їхнього поселення.

“Що стосується міської влади, то ми вже розпочали реконструкцію будівель, які будуть використовуватись як житло для внутрішньо переміщених людей. Першочергово будемо надавати житло найбільш незахищеним верствам, пенсіонерам. Є дуже багато людей з інвалідністю, є самотні мами з дітьми. Звичайно, допомагати житлом будемо всім”, – прокоментувала Анастасія Чубіна.

Намагаються шукати найбільш прийнятні варіанти, які задовольняли б внутрішньо переміщених людей, сказала заступниця міського голови.