У дні пам’яті витязя молодої української поезії в музейній кімнаті «Робочий кабінет Василя Симоненка» демонструють унікальний витвір мистецтва. Картина, яку показує відвідувачам екскурсовод Ніна Симоненко, відреставрована на її прохання відомим черкаським художником Віктором Крючковим. Про це пише “Черкаський край”.

На ній в біблійному образі Юрія Змієборця вгадується образ письменника й журналіста Василя Симоненка. Екскурсовод порадила придивитися до хвоста змія, якого долає лицар, — там зашифровані літери, які можна прочитати як «КДБ» (комітет державної безпеки). Такий образ з’явився не випадково.

— Цій картині — 60 років, — розповіла Ніна Іванівна. — Її історію я дізналася від дружини поета Людмили Павлівни. Картину подарувала поетові авторка Алла Горська, яка так само, як і Василь Симоненко, виявила громадянську мужність в умовах авторитарної системи. Вірність ідеалам національного мистецтва художниця зберігала й тоді, коли зазнала переслідувань, політичного та морального тиску з боку репресивних органів.

Зроблена на звичайному папері, картина довго висіла у рамі без скла, тому потребувала відновлення. Мабуть, робота справді зацікавила художника Віктора Крючкова, реставрація відбулася в досить короткі терміни й картина засяяла по-новому.

Як стверджують релігієзнавці, значення ікони «Юрій Змієборець», сюжет якої повторює картина, важко переоцінити — вона зміцнює у вірі, наставляє на праведний шлях і проганяє спокуси. Побачити символічну роботу Алли Горської можна протягом місяця в музейній кімнаті «Робочий кабінет Василя Симоненка» в Черкасах.

Роман КИРЕЙ