У Чорнобаї вже більше півроку триває епопея із закупівлі м’ясних продуктів для закладів освіти. Районна державна адміністрація з чотирьох спроб не спромоглася забезпечити дітей належними продуктами харчування. Поки учні на канікулах, чиновники вже вп’яте безрезультатно пробують здійснити процедуру закупівлі, пише “Інфоміст”.

Все розпочалося в перші дні січня 2018 року, коли чиновники взялися забезпечувати школи та дитячі садочки м’ясними продуктами на поточний рік, оголосивши відповідну закупівлю. Тоді, згідно потреб, освітяни планували придбати 10,6 тисяч кілограм свинини та майже 2,5 тисяч кілограм курятини за орієнтовні 1,75 млн. гривень.

В аукціоні взяли участь ТОВ “Кап-Прод”, ТОВ “Черкаська продовольча компанія” та Фізична особа підприємець Гончар Вадим Ілліч. В результаті розгляду пропозицій саме останній, попри найвищу ціну на аукціоні, отримав право на укладання угоди з освітянами. Проте “автор” найдешевшої пропозиції – ТОВ “Кап-Прод” – не погодився із таким рішенням тендерного комітету освітян та звернувся до Антимонопольного комітету. Однак до розгляду скарги уповноваженим органом тоді справа так і не дійшла. 22 березня освітяни відмінили свою першу закупівлі з причин створення Іркліївської об’єднаної територіальної громади та зменшення потреби у кількості продуктів. Звернемо увагу на те, що про формування ОТГ довкола Іркліїва стало відомо ще на початку 2017 року і, згідно даних системи Прозорро, лише Чорнобаївська РДА відмінала закупівлі, пославшись на створення ОТГ.

Додатково зауважимо, що протягом 2017 року постачанням м’ясопродуктів до закладів освіти району займалася Гончар Людмила Тарасівна, що, судячи з паспортних даних, перебуває в родинних зв’язках з “тріумфатором” перших безрезультатних торгів 2018-го року Вадимом Гончаром. Як і цьогоріч, спаринг-партнером родини Гончарів на тендері виступало товариство “Черкаська регіональна компанія”. Однак тоді ніхто конкуренцію цьому тандему на складав.

Зважаючи на вищевикладене, серед чиновників ніхто не очікував конкуренції і цьогоріч.

У коментарях нашому виданню черкаський активіст Артур Чемирис, який здійснює моніторинг публічних закупівель в області, розповів, що неодноразово звертав увагу на про проблемну ситуацію у Чорнобаївському районі.

Ще на початку року, під час перших торгів, хід яких описано вище, Чемирис звертався до Замовників з проханням виправити низку деталей в тендерній документації, що прямо обмежували конкуренцію. Однак реакції на його звернення не було.

Як свідчить подальший розвиток подій, а також аналіз тендерних пропозицій учасників, можлива змова таки могла мати місце. Зокрема ТОВ “ЧПК” та Вадим Гончар сформували гарантію майже одночасно в одному з комерційних банків.

Різниця у часі між підписанням гарантії учасниками склала лише 9 хвилин. Крім того, попри відсутність інформації в тендерній документації, Гончар та ТОВ “ЧПК” вказали однакові банківські реквізити.

blankВідповідні факти були викладені активістом у зверненні до Територіального відділення Антимонопольного комітету про можливі узгоджені антиконкурентні дії з боку учасників торгів.

Складно було б передбачити подальший розвиток подій, однак у перебіг закупівлі втрутився третій учасник ТОВ “Кап-Прод”. У свою чергу зазначимо, новоспечене підприємство з Черкас є своєрідною реінкарнацією вже згадуваного у ЗМІ ТОВ “Талєн-2001”, що вже багато років займається постачанням продуктів харчування бюджетникам всіх рівнів, серед яких як і освітяни, так і військові. Видання “Наші гроші” раніше згадували підприємців як фігурантів кримінальних проваджень.

Наступна спроба здійснити закупівлю м’яса освітянами з Чорнобаю відбулась вже в березні. Тоді обсяг потреби був зменшений до 8 тис. кілограм свинини та 2 тисяч кілограм курятини. У результаті, участь в аукціоні взяли все ті ж три учасники, про те всі були дискваліфіковані в ході розгляду їх пропозицій.

Коментуючи цю закупівлю, Артур Чемирис зазначив, що скоріш за все Замовник хотів зіграти на неуважності деяких учасників, оскільки змінив термін дії тендерної пропозиції в порівнянні з попередньою закупівлею з 90 до 95 днів. Учасники, що у випадку повторного оголошення рідко звертають увагу на такі речі, могли б не відреагувати на подібні “новели”, що в принципі і сталося з “Кап-Продом”. Саме з причини невідповідності терміну дії пропозиції він і був відхилений. Проте, помилок допустилися і інші учасники, тому освітяни змушені були оголошувати закупівлю втретє.

Вже у квітні цього року за результатами третього аукціону, в якому знову участь взяла все та ж трійка учасників, та розгляду пропозицій, переможцем було обрано Іллю Гончара, який подав найдешевшу пропозицію. Проте з таким висновком тендерного комітету знову не погодились представники “Кап-Проду”, та, як і взимку, звернулися до Антимонопольного комітету. Цього разу освітяни вже не стали скасовувати закупівлю та дочекалися рішення від АМКУ, яким ті визнали кваліфікацію Гончара переможцем незаконною і зобов’язали Замовника відхилити пропозицію-переможця. Проте разом з нею було відхилено і інші пропозиції та відмінено торги.

Учетверте участь в тендері освітян взяли лише головні “фігуранти”. Статисти з ТОВ “Черкаська продовольча компанія” вирішили своєї пропозиції вже не подавати. Цього разу перемогу за результатом аукціону здобув “Кап-Прод”. Однак вкотре їхня пропозиція була відхилена через неналежно підтверджений досвід виконання аналогічних договорів, а також несвоєчасно сформовані довідки з відкритих реєстрів. Проте зі схожих причин відхилили і Гончара.

Таким чином вже більше півроку чиновники не можуть забезпечити дітей належним харчуванням.

Від розлогих коментарів по телефону Замовник відмовився, проте пообіцяв відповісти на інформаційний запит. Разом з тим працівниця відділу освіти РДА, яка відмовилася представитись журналістам, зазначила, що весь цей час вони діють виключно в рамках закону і діти ніяким чином не страждають, оскільки перебувають на канікулах. Проте чим годували в школах та дитячих закладах Чорнобаївщини весною – нам не повідомили, додають, мовляв м’ясну продукцію “замінювали”. Чим можна замінити ці інгредієнти в раціоні – питання риторичне.

Резюмуючи, Артур Чемирис також зазначив, що на його думку, має місце класична ситуація із зловживанням Замовника своїм правом. Вони дійсно можуть діяти в рамках закону, проте разом з тим переходять межі здорового глузду, встановлюючи раз по раз вимоги до учасників, які ті не в змозі виконати.

Звичайно, можна звинувачувати в недолугості систему чи учасників, проте ефективна закупівля – це відповідальність виключно організаторів, і наразі лише в Чорнобаї вже понад півроку ніяким чином не можуть вирішити питання елементарного харчового забезпечення.