На Катеринопільщині розгорівся гучний скандал з приводу пільгового перевезення.

20 жовтня водій автобуса “Ямпіль-Черкаси”, взявши пасажирів на зупинці біля села Соболівка, відмовився безкоштовно везти АТОвця до Черкас, пишуть “Вісті Черкащини”. Він довіз його Шполи і висадив. Не дочекавшись, поки той візьме квиток, рушив далі. На захист воїна виступила катеринопільчанка Юлія Тищенко, виклавши цю історію в Інтернет-мережу. “У будь-якому випадку, вчинок водія, − пише Юлія, − як на мене, не людський…звірський!!! До цього часу крутиться в голові цей інцидент, картаю себе, що промовчала, можливо б після моїх слів ми вдвох би добиралися до Черкас другим рейсом, не знаю. Та хіба це має значення, не по-людськи це!!! Прагнемо до кращого, а хто зробить те краще, як не ми? Хто? “

За описом жінки, водій автобуса “щиро” посміхався” пасажирам, які платили готівкою, але, коли черга дійшла до пільговика, змінив тон на агресивний: “Зі мною до Шполи.. ” − Чоловік: “Але ж мені до Черкас треба” (тихим, невимушеним тоном). − Водій: “Ви мене почули? До Шполи, там підете візьмете білет до Черкас, мені Ваші посвідчення аж десь” (грубо і приказним тоном)… − Чоловік, опустивши очі в підлогу, зайняв місце в салоні!”

Самого атовця Юлія характеризує так: “Чоловік років 50…чорний від втоми, виснажений, охайно одягнутий”. В якийсь момент хтось навіть написав його прізвище в коментарях, але згодом витер.

Ця історія викликала широке обговорення. Одні дописувачі, як і Юля, стали на захист атовця, інші – хвалять водіїв згадуваного маршруту, вказуючи, що це якесь непорозуміння: “Я не погоджуюсь!!! Там дуже хороші водії! − пише Анна Тарасевич − Багато раз була свідком того, як хлопці − учасники АТО, пред’являючи посвідчення, їздили безкоштовно! Юля, навіть, якщо так і сталося, чи Ви звернулися до водія за поясненням, перш ніж писати про них, які вони нехороші?” Знайшлись і такі дописувачі, які звинувачують саму Юлію (та інших пасажирів), що надто пізно стала на захист. Хтось натякає, що слід було усім, хто їхав цим рейсом, “скластися” й купити воїнові квитка.

Щоб прояснити ситуацію, ми звернулись до перевізника, який обслуговує маршрут “Ямпіль-Черкаси” − Сергія Гавриша. Ось як він прокоментував:

− Читав у Інтернеті, знаю. Шкодую, що так усе трапилося. Але зрозумійте й нас. Ми не в змозі надати всім атовцям абсолютно безлімітний безкоштовний проїзд. Мають бути хоч якісь обмеження, як це колись було. Ну, скажімо, десять поїздок на рік, чи скільки там. Тоді людина плануватиме, коли їй поїхати в санаторій тощо. Пільги треба надавати. І це правильно. Але в такому форматі, як їх зараз надають, їх неможливо виконувати. На свій бізнес я брав кредити, позичав у родичів, у сусідів. У мене працюють водії, яким треба виплачувати зарплату, один із яких, до речі, теж атовець. Автобуси періодично ламаються, їх необхідно ремонтувати, купувати пальне. На все це потрібні чималі кошти. А де їх узяти, якщо, скажімо, у п’ятницю, коли можна хоч щось заробити, ми везтимемо 10 пільговиків? Поміж них є такі, яким конче треба було поїхати у справах, а є й такі, що, користуючись пільговим перевезенням, їздять до друзів “на пиво”. Конкретно у цій ситуації водій не правий, що висадив людину, коли автобус був напівпорожнім. Звісно, він міг спокійно довезти цього чоловіка до Черкас. Хоча, з іншого боку, він же не відмовив йому, підвіз до Шполи, де запропонував оформити квиток. Звідти до Черкас кожні 20-30 хвилин відправляються автобуси. У мене працюють хороші, порядні хлопці, зі стажем більше 10 років.

Гавриш каже, що з пільговиками часто виникають непорозуміння, тому краще, щоб вони оформляли проїзд через касу: “Буває, що нам пред’являють фальшиві посвідчення. Касир швидше з’ясує, пробивши за номером, чи таке є насправді, ніж водій. Окрім того, касир краще орієнтується в різних категоріях пільговиків: хто має право на безкоштовний проїзд, а хто на якийсь відсоток”.

Втім, Сергій Михайлович визнає, що декому вдається обманути й касирів:

“Недавно мав інцидент з одним атовцем, який взяв безкоштовний квиток члену родини за своїм посвідченням. Я пояснив йому, що за таких умов, ми скоро можемо залишитись без маршруту, оскільки не буде за що його обслуговувати. Чоловік вислухав мої аргументи, погодився і доплатив решту”.

Власне, у кожного може бути, як то кажуть, “своя правда”: у атовців, пільговиків своя, у перевізників − своя, у держави − своя. Але за будь-яких умов не слід грубіянити, принижувати людину, тим більше захисника, який боронив або й нині боронить наш з вами спокій.

Тетяна Івашкевич