У Шполі місцеві жителі блокують виїзд із місцевого заводу запчастин, який Україна відсудила у Російської Федерації, і де виробляли складові до установок “Бук”. Про це нашому виданню повідомив сільський голова Товмача Сергій Коваль.

За його словами, завод збираються вирізати нові власники.

“На територію заводу заїхали три фури з причепами нібито по металобрухт, однак у супроводжуючих документах мова йде лише про 8 тонн брухту. Для цього достатньо і однієї вантажівки без причепа. Представники Фонду держмайна повідомили нам, що завод продали, тож у нас виникає підозра, що його просто хочуть вирізати, або вивезти обладнання. Ми викликали поліцію, бо не збираємось спокійно спостерігати, як нищать унікальний промисловий об’єкт”, – наголосив Коваль.

Нагадаємо, як повідомляв “Дзвін”, цей “шпигунський бойовик” розгорнувся навколо заводу запасних частин “Метровагонмаш” на початку квітня 2015 року. Працівники, які встановили чергування на території підприємства, виявили, що невідомі особи вантажать металобрухт на “Камази” і намагаються його вивезти.

А взагалі, завод відкрили в 1967 році, як філію «Метровагонмаш», розташованого в Митищах Московської області. Після розпаду союзу Шполянський завод так і залишився філією. Виробляли комплектуючі до вагонів метро, а заодно і «воєнку» для Росії навіть під час війни із північним сусідом. І як не дивно, дозвіл на це видало вітчизняне міністерство промисловості. Чому українські робітники постачали армію країни – агресора, чітко пояснити так і не змогли. Офіційно коментувати ситуацію, теж відмовилися.

З власником заводу і зовсім історія детективна. У Фонді держмайна запевняли, що підприємство належить Російській Федерації. Правда офіційного підтвердження не надали. Згодом на інформаційний запит “Дзвону” дали відповідь, що завод завис у повітрі і не належить ані Російській Федерації, ані Україні.

Про те, що у них «під носом» працює російське підприємство, ще три роки тому у Черкаській обладміністрації навіть не знали. Проте розбиратись також не поспішали. Тим часом завод працював і постачав у Росію комплектуючими для ракетних комплексів “Бук”. Із подібної установки російськими найманцями було розстріляно малазійський боїнг над Донбасом. Загинуло 298 осіб, – усі, хто знаходився на борту.

На початку серпня 2014 року із заводу намагались таємно вивезти кілька фур із запчастинами, що обурило шполян. У ситуацію втрутився народний депутат України Леонід Даценко, який добився від СБУ скасування дозволу на постачання комплектуючих для російських ЗРК “Бук” шполянським заводом “Метровагонмаш”.

Однак справа завершилась лише тим, що у серпні 2014 року, доки прокуратура продовжувала розбиратися із незаконною приватизацією росіянами українського оборонного заводу, практично всіх працівників було звільнено.

Право держави на цілісний майновий комплекс Шполянського заводу запасних частин філії ВАТ «Метровагонмаш» вдалося відновити завдяки принциповій та послідовній позиції прокуратури області. Виконавчий комітет Шполянської міської ради з грубим порушенням міжнародної угоди та законодавства України визнав за підприємством Російської Федерації ВАТ “Метровагонмаш” право власності на державне нерухоме майно, яке розташоване у місті Шпола.

Аби захистити і відновити порушені права держави, прокуратура Шполянського району заявила позов до господарського суду Черкаської області. У результаті його розгляду прокуратура довела незаконність свідоцтва про право власності, відповідних рішень виконавчого комітету вказаної міської ради та рішенням господарського суду правовстановлюючі документи були скасовані.

Оскільки майновий комплекс зазначеного товариства вибув з володіння держави всупереч закону та поза її волею, щоб повернути державі завод, прокуратура Черкаської області звернулась до суду апеляційної інстанції з відповідною скаргою. 22 лютого 2015 року Київський апеляційний господарський суд погодившись із доводами прокуратури додатково постановив рішення про витребування комплексу будівель, що рахувався за ВАТ «Метровагонмаш», від російського підприємства у власність держави Україна.

А вже у червні 2016 року Фонд державного майна забезпечив реєстрацію прав власності за державою в особі Фонду на державне майно Шполянського заводу запасних частин. Підприємство за рішенням суду повернено у державну власність з чужого незаконного володіння суб’єкта Російської Федерації – ВАТ “Метровагонмаш”. Але мова йшла лише про нерухоме майно.

Згодом з’явилась інформація, що завод знову збираються здати в оренду Росії.

Пізніше Фонд державного майна на інформаційний запит “Дзвону” повідомив, що завод збираються приватизувати. Комплекс нежитлових споруд за адресою: Черкаська область, м. Шпола, вул. Соборна, 138, – було внесено до переліку об’єктів державної власності, що підлягають приватизації.

Крім цього, у Фонді поінформуювали, що не можуть бути покупцями об’єктів приватизації юридичні особи, власником будь-якої кількості акцій або кінцевим бенефіціарним власником яких є резидент держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, чи сама така держава, тобто Російська Федерація. Також не можуть купити завод юридичні особи чи пов’язані з ними особи, зареєстровані в Росії, або стосовно яких застосовано санкції, та фізичні особи чи пов’язані з ними особи, які мають громадянство Росії, або стосовно яких застосовано санкції.