В обласному Територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки відповіли на найпоширеніші питання, які часто виникають у черкащан. Пропонуємо вашій увазі питання журналіста “Про все” та відповіді військкомату в оригіналі.

blank

Чи мають право вручати повістки в чергах, на заправках, в кав’ярнях та інших громадських місцях? Як саме обирають, кому вручати?

Відповідно до статті 65 Конституції України , захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов’язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

В законі не зазначено в якому місці можуть вручати повістку. Тому її можна отримати будь-де – на вулиці, на робочому місці, вдома, на блокпостах.

У  воєнний час потрібно завжди носити з собою документи і надавати для перевірки уповноваженій особі. На підставі документу, що посвідчує особу і виписується повістка.

Чи обов’язково має бути присутнім представник ТЦК чи поліції при врученні повістки?

Повістку може вручити не тільки посадова особа ТЦК та СП, а і органи місцевого самоврядування, керівники підприємств, установ, організацій, у тому числі закладів освіти, незалежно від форми власності та підпорядкування, управителі багатоквартирних будинків, власники будинків у разі ідентифікації особи.

Чи можна заповнювати форму безпосередньо перед врученням?

Після того, як представники територіального центру комплектування та соціальної підтримки, співробітники органів Національної поліції встановлять особу військовозобов’язаного, йому може бути виписана повістка.

Чи означає вручення повістки негайне відправлення в зону бойових дій або проходження навчань?

24 лютого 2022 року, Указом Президента України було оголошено про загальну мобілізацію.

Для тих, хто не зміг з тих чи інших причин прибути до територіальних центрів комплектування, можуть вручатись повістки  з метою уточнення облікових даних  військовозобов’язаного. До таких даних належать: особисті контакти, інформація про стан здоров’я призовника, склад сім’ї, місце роботи, навчання і т.д.

Повістка також зобов’язує військовозобов’язаних пройти медичний огляд.

За результатом вручення повістки, громадяни проходять опитування щодо професійно-психологічних якостей рекрута для подальшого проходження ними військової служби. Після встановлення придатності до проходження військової служби, військовозобов’язаний направляється в підрозділ Сил оборони (навчальні центри, бойові частини Збройних  Сил України, Державної прикордонної служби, Національної Гвардії)

Часто військовозобов’язані реагують на формулювання тексту повістки, а не на її зміст. Причина в тому, що єдиного бланку повісток не існує, тому в одних повістках можна побачити формулювання «пропоную з’явитися», в інших – «Наказ», «наказую». Але треба знати, що наслідки не залежать від цих формулювань. Неявка як за прохальною формою, так і за наказовою, тягне за собою однакову адміністративну чи кримінальну відповідальність.

Як часто особи, яким вручається повістка, відмовляються її брати?

Відповідно до частини 3 статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», під час мобілізації громадяни зобов’язані з’явитися до військових частин або на збірні пункти територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними документах: мобілізаційних розпорядженнях, повістках керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

Якщо громадянин України відмовляється від отримання повістки, складається акт про відмову.

Відповідно до статті 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення в разі неявки за викликом територіального центру комплектування та соціальної підтримки для визначення призначення у воєнний час тягне за собою накладення штрафу на громадян від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Окрім того, статтею 336 Кримінального кодексу України передбачена кримінальна відповідальність за ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період. За вчинення даного злочину передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від трьох до п’яти років.