Перелік тих, хто планує взяти участь у майбутніх президентських і парламентських виборах, поповнюється. Колишній голова Служби безпеки України Валентин Наливайченко, який в останні роки очолює громадсько-політичний рух «Справедливість», іде в президенти. Про це він заявив в інтерв’ю газеті «День». Як екс-очільник спецслужби оцінює останні події в Україні, заяви Путіна, можливість активізації агресора, необхідність створення Антикорупційного суду, а також яким є його бачення виборчої кампанії?
До редакції «Дня» гість приїхав якраз після зустрічі з главою представництва Євросоюзу в Україні Х’югом Мінгареллі. З цього почалася наша розмова.
«КОМПЛЕКСНОГО ПЛАНУ З ВІДБУДОВИ ЗРУЙНОВАНОЇ ІНФРАСТРУКТУРИ НЕМАЄ»
– З паном Мінгареллі ми обговорили дві важливі речі нашого порядку денного. Перша – це саміт «Україна – ЄС», оскільки він нарешті визначить, що зроблено українською владою за останні чотири роки, користуючись послідовною підтримкою на Заході. Друга – ми обговорили вкрай важливу ситуацію, яка склалася з протидією вільному об’єднанню територіальних громад з боку влади. Найгірша ситуація склалася в Закарпатській області, де трьом територіальним громадам уже півтора року не дають об’єднатися.
– Чому?
– Причина в сплаті податків підприємствами, які здійснюють свою діяльність на території громад. Після їх об’єднання більше грошей залишатиметься на місцях, тому центральна влада проти. Сусідня Словаччина на кордоні у себе збудувала сучасну лікарню, а з українського боку цього не можуть зробити, тому що всі гроші йдуть у Київ. Є багато соціальних проблем, які громади хочуть фінансувати, щоб розвивати свою територію, але їм цього не дають робити. Ми з послом передивилися мапу України і звернули увагу, що найбільша біла пляма, тобто там, де найменше ОТГ, – саме на Закарпатті. Хоча це та область, де потрібна особлива увага, зокрема, щоб там не було жодних проявів сепаратизму і соціальних потрясінь.
Також ми обговорили необхідність збереження боротьби з корупцією, насамперед викриття офшорів незалежно від того, коли це було – за часів Януковича чи Порошенка. Ще один напрямок – це безпекове співробітництво та підтримка ЄС оборонної промисловості України. Немає замовлень від української влади.
– Нещодавно була інформація про те, що уряди України та Франції підписали угоду, за якою вертолітний парк МВС поповниться 55 надсучасними гелікоптерами компанії Airbus Helicopters.
– Я підтримую перехід української поліції на сучасну техніку. Це дуже важливо для Сил спеціального реагування, яким потрібні гелікоптери. Адже коли почалася російська агресія, не було жодного гелікоптера ні в СБУ, ні в міліції. А ті, що є зараз у складі Збройних сил України, – в аварійному стані. Чотири роки витрачали час, а могли відновлювати виробництво вітчизняних гелікоптерів, зокрема на заводі в Конотопі Сумської області. Давно потрібно було повернути французького інвестора або налагодити ремонтну базу з європейськими технологіями. У нас є всі можливості для цього.
Повертаючись до співпраці з ЄС. У нас відсутні спільні програми з допомоги вимушеним переселенцям: працевлаштування, реалізація виборчого права, дитячі садки, школи, соціальна підтримка. Станом на сьогодні це лише Червоний Хрест та адресна допомога окремих країн, таких як Японія, Швейцарія, Литва… Комплексного плану з відбудови зруйнованої інфраструктури немає, хоча давно вже потрібно було його підготувати і представити на саміті «Україна – ЄС». Думаю, Єврокомісія підтримала б такий план.
«ПЕРШ НІЖ ГОВОРИТИ ПРО МИРОТВОРЦІВ, ПОТРІБНО БУЛО ПРОВЕСТИ МОНІТОРИНГ ВІД РАДИ БЕЗПЕКИ ООН»
– Дивилися останнє інтерв’ю Путіна австрійському телеканалу ORF?
– Так.
– Які висновки?
– Ні сам Путін, ні його режим не змінилися. Але тут головними мають бути наші національні інтереси – інтеграція в ЄС і НАТО повинні реалізовуватися щодня. До цього необхідно ставитись серйозно, адже критичність і загрози з боку Росії не зменшились. Інтерв’ю Путіна цьому зайве підтвердження. І відсутність плану дій з нашого боку робить нас уразливими.
– Що слід очікувати від агресора, адже останнім часом можна спостерігати активізацію Росії на Донбасі й в акваторії Азовського моря?
– Росія продовжить агресивну війну проти України. І дуже добре, що ми через чотири роки нарешті віддали керівництво операцією на сході професійним військовим. Але для операції Об’єднаних сил не вистачає підтримки оборонного комплексу, який має день і ніч працювати над тим, щоб забезпечувати військових необхідною технікою: модулями безпеки, артилерійськими радарами, бронетехнікою… Головне тактичне завдання – жодних втрат наших військових. Наступне завдання – відновлення обороноздатності країни і звільнення окупованих територій.
– Днями Президент Петро Порошенко знову згадував про миротворчу місію ООН на Донбасі. Наскільки це реально?
– Американський спецпредставник по Україні Курт Волкер демонструє активність у цьому напрямку, а от українська сторона недопрацьовує. Насамперед, потрібно навести порядок на лінії розмежування, зокрема ліквідувати корупцію. Далі. Перш ніж говорити про миротворців, давно вже потрібно було провести моніторинг від Ради безпеки ООН, щоб на місці визначити характер цієї операції. У мандаті місії необхідно чітко прописати умови — повернення миру і безпеки включно на українсько-російському кордоні. Менше загальних слів та піару, більше конкретики. Сам мандат має бути від України, бо це наша територія, тим більше, ми є країною-засновницею ООН.
«РАДЖУ ВСІМ НАШИМ УБОЛІВАЛЬНИКАМ НЕ ЇХАТИ ДО РОСІЇ НА ЧЕМПІОНАТ СВІТУ З ФУТБОЛУ»
– Як, на вашу думку, мають ставитися українці до Чемпіонату світу з футболу в Росії?
– Я вважаю, що для наших уболівальників і для держави загалом правильним є бойкот цього чемпіонату. Попри те, що на міжнародному рівні не спрацювали ні влада, ні Федерація футболу України, люди і спортсмени проявили принципову позицію. І я раджу всім нашим уболівальникам не їхати до Росії. По-перше, з міркувань безпеки, бо там ви нічим не захищені, немає ні консула, ні консульського права. Справи Сенцова, Кольченка, Клиха, Карпюка, інших політв’язнів підтверджують це. По-друге, нам потрібно показувати позицію, що ми готові звільняти наших людей. А не їздити на футбол і пити пиво.
– Питання Антикорупційного суду. Є дві точки зору правників та експертів: одні кажуть, що суд потрібен, щоб очистити систему, а другі – не потрібен, бо краще реформувати чинні суди, які й судитимуть за корупцію. Ви як вважаєте?
– Я переконаний, що Україні потрібен незалежний Антикорупційний суд. І законодавчо закріплені дві ключові речі: відсутність термінів давності за корупційні злочини та механізм стягнення і повернення вкрадених грошей в Україну. Найголовніше – почати карати і повертати вкрадене чиновниками, включно з президентом і незалежно від того, коли вони були у владі. Для цього потрібен Антикорупційний суд, членів якого має обирати незалежна комісія з участю і українців, і іноземців.
“ВЛАДА ЩЕ ДВА РОКИ ТОМУ МАЛА СТВОРИТИ ДБР І ПЕРЕДАТИ ТУДИ СЛІДЧІ ФУНКЦІЇ”
– У нас уже кілька років ухвалений закон про Державне бюро розслідувань, але ця структура досі не створена. Чи не буде так і з Антикорупційним судом, навіть якщо буде ухвалено відповідний закон?
– Це бездіяльність влади. Вона ще два роки тому мала створити ДБР і передати туди слідчі функції. Але Президент і Генпрокурор блокують цю реформу, а отже, мають нести відповідальність. Зараз багато розмов навколо Аркадія Бабченка, але згадаймо реальні резонансні вбивства в попередні роки. Їх було чотири: два – з використанням автомобільної вибухівки, два – з використанням вогнепальної зброї. Це акти політичного тероризму. Де результати розслідування? Немає. А все тому, що відсутня незалежна структура. Влада давно вже могла набрати незалежних фахівців, створити базу даних, надати інформацію з інших правоохоронних структур, передати їм спеціальне технічне та інше обладнання, а також вивести їх на міжнародні слідчі органи. Але все це не робиться.
«ТЕПЕР «СПРАВУ БАБЧЕНКА» МОЖЕ ВРЯТУВАТИ ЛИШЕ СУДОВИЙ ПРОЦЕС…»
– Як ви оцінюєте спецоперацію СБУ із запобігання вбивству Аркадія Бабченка, як про це заявили у спецслужбі?
– Коли я очолював СБУ, таких операцій не дозволяв. Найголовніше в роботі СБУ та інших правоохоронних органах – це законність. Тому, оцінюючи «справу Бабченка», мій головний заклик до влади – поверніться до законності в роботі правоохоронних органів. Принцип відповідальності перед українським народом, як це записано в законі, жодним чином не означає залякування людей, тим паче, існування так званого «списку 47-ми». Його поява – це не що інше, як виставлення журналістів як мішеней, а держави – як тиру. Краще б розслідували політичні вбивства Павла Шеремета, Аміни Окуєвої, полковника військової розвідки Максима Шаповала. Тепер «справу Бабченка» може врятувати лише судовий процес, де українська контррозвідка, за умови наявності доказової бази, має виступити головною стороною обвинувачення. Якщо почали цю справу, то вперед. Саме так я діяв, коли Росія збила малайзійський «Боїнг» MH-17. Ми за добу назвали виконавців та організаторів злочину.
– Під час останнього оприлюднення даних про цю трагедію, коли міжнародне розслідування фактично звинуватило Москву, президент Франції Еммануель Макрон якраз перебував у Росії. І багато хто розкритикував його за слабку позицію і поведінку перед Путіним. Перед цим канцлер Німеччини Ангела Меркель приїжджала до президента Росії в Сочі. Що означає така лінія європейських лідерів?
– Справді, можна констатувати, що останні політичні рішення і президента Франції, і канцлера Німеччини, і прем’єра Болгарії, і президента Туреччини кардинально не враховують інтересів України. Це стосується як «Північного потоку-2» та «Південного потоку», так і загалом активних контактів європейських лідерів з російським керівництвом. У свою чергу, це також означає, що і Президент України, і наше МЗС не переконали європейців. Нам потрібно діяти активно, інакше ми програємо. Наприклад, потрібно використати найближчий саміт «Україна – ЄС» і письмово підготувати заявку на членство в Євросоюзі.
«ПОТРІБНО ЧЕСНО СКАЗАТИ ЛЮДЯМ, ЩО НАРАЗІ ВСІ СИЛИ З ДЕМОКРАТИЧНОЇ ОПОЗИЦІЇ РУХАЮТЬСЯ ОКРЕМО»
– Менше ніж за рік в Україні мають відбутися президентські вибори, ще через півроку – парламентські. Ви плануєте брати участь?
– Я і команда руху «Справедливість» ухвалили рішення: ми йдемо на вибори окремо. Наша політична пропозиція на президентських і парламентських виборах – оновлення країни, звільнення окупованих територій, боротьба з корупцією. З ким ідемо? З тими, хто проявив свою позицію. З професіоналами, волонтерами, медиками, ветеранами війни, патріотами, які ніколи не зраджували Україну і не зрадять у владі. У мене є особисте рішення – я йду на президентські вибори, а також з командою «Справедливості» – на парламентські вибори. З Юлією Тимошенко ми залишаємося в політичному партнерстві, особливо в питаннях протидії корупції.
Я переконаний, що Україні потрібен незалежний Антикорупційний суд. І законодавчо закріплені дві ключові речі: відсутність термінів давності за корупційні злочини та механізм стягнення і повернення вкрадених грошей в Україну. Найголовніше – почати карати і повертати вкрадене чиновниками, включно з президентом і незалежно від того, коли вони були у владі. Для цього потрібен Антикорупційний суд, членів якого має обирати незалежна комісія з участю і українців, і іноземців
– Нещодавно Віктор Чумак, який також збирається балотуватися в президенти, заявив в інтерв’ю «Дню», що до активної виборчої кампанії всі бажаючі від демократичної опозиції можуть іти на вибори й агітувати за себе. Потім, за його словами, необхідно замірити рейтинги і підтримати лідера, який далі піде єдиним кандидатом. Ви погоджуєтеся з таким підходом?
– Зараз потрібно чесно сказати людям, що наразі всі сили з демократичної опозиції рухаються окремо. Це правда. А далі нехай люди вирішують, бо для мене найголовніший показник – їхня довіра, а не штучні рейтинги і гроші олігархів. Якщо об’єднуватися, то це має відбуватись навколо спільної платформи. До речі, після останньої поїздки до Вашингтона можу сказати, що американські партнери ухвалили рішення – контролювати чесність на українських виборах. Ніхто не дасть фальшувати вибори.
«НАМ ПОТРІБНО НАРЕШТІ ЗЛАМАТИ ОЛІГАРХІЧНУ ВЕРТИКАЛЬ УКРАЇНСЬКОЇ ПОЛІТИКИ»
– Доки немає ні нового ЦВК, ні нового виборчого законодавства, інструменти для фальшування залишаються.
– На жаль, у влади немає жодного бажання оновлювати Центральну виборчу комісію, не кажучи вже про її реформування з бюрократичного радянського органу на європейську технічну структуру, яка діє за законом, а не за вказівкою «згори». Немає політичної волі й щодо ухвалення чесних правил гри, тобто нового виборчого законодавства. Більше того, ті, хто нещодавно втекли від БПП, вже сидять на округах і засівають їх грошима.+
– Ви кажете про можливе об’єднання навколо спільної платформи. Хто може бути вашими союзниками?
– Я проти союзу з корумпованими політиками, партійними проектами і тими, хто мав не один шанс у владі, але зрадив людей.
– Ви також були у владі.
– Так, але я готовий відповідати за кожен свій вчинок, і коли був на чолі СБУ, і коли був народним депутатом.
Я за об’єднання чесних громадських організацій: ветеранських, антикорупційних, медичних, журналістських, волонтерських і т. д. Саме тут жива Україна. Не політики мають нав’язувати порядок денний людям, а навпаки. Нам потрібно нарешті зламати олігархічну вертикаль української політики.
КОМЕНТАРІ